A MEGFOSZ és az Euroleasing Zrt. együttműködésében megvalósult, vezetett sajtóbejáráson a nagydíjas gépek, eszközök mellett a legújabb innovációkat is megtekinthették a sajtó munkatársai. A sajtóbejárást Umenhoffer Péter, a MEGFOSZ marketing bizottságának elnöke vezette.
Az eseményen szó esett továbbá a finanszírozási lehetőségekről, az agrárium szakember-utánpótlásának kérdéseiről, továbbá a szektorban várható további high tech megoldásokról, fejlesztésekről is. Az idei kiállításon közel 52 gépforgalmazó cég több száz innovatív készülékét, technológiáját lehet megtekinteni további információk a www.agrargepshow.hu oldalon találhatók.
Jelentős fejlesztések történtek a magyar agráriumban, így megjelennek a földeken a drónok, a hatékonyabb high-tech traktorok és öntözőrendszerek is. Ezeknek köszönhetően erőforrásigényes régi gyakorlatokkal szakíthat a mezőgazdaság – közölte a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége a január 24-28-ig tartó AGROmashEXPO és AgrárgépShow apropóján. Bár sok ágazatban az önvezetésé, autonóm járműveké, valamint robotoké a főszerep, a mezőgazdaságban kezelőkre és agrárgépészekre hosszú távon is szükség lesz. Nekik versenyképes fizetést és perspektívát kínál a magyar mezőgazdaság, amely a finanszírozási oldalról is kedvezőbb időszak elé néz.
Az agrárium folytatja a menetelést
Főszerepet kapott a magyar agrárium a múlt évben, a nagy ágazatok közül az egyetlen volt, amely az év első kilenc hónapjában pozitívan járult hozzá a GDP-hez, mégpedig 2,1 százalékponttal.
„Az agrárium folytatja a menetelést a jövőben is, stratégiai ágazatként a rövid és hosszú távú cél egyaránt az, hogy nemzetközi szinten még versenyképesebbé váljon a szektor. A célok eléréséhez azonban folyamatos fejlesztésekre és korszerű eszközparkra van szükség" – mondta Dr. Medina Viktor, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) igazgatója a szervezet által rendezett AgrárgépShow-n. A kiállítás az AGROmashEXPO-val együtt nettó 36 ezer négyzetméteren vonultatja fel az agrárium gépcsodáit. Ebből a MEGFOSZ 23 ezer négyzetméterén, 52 gépforgalmazó többszáz fejlesztését lehet megnézni, többek között a nemzetközi Termékfejlesztési Nagydíjjal kitüntetett gépeket is.
A sajtóbejárást Umenhoffer Péter, a MEGFOSZ marketing bizottságának elnöke vezette – forrás: MEGFOSZ-Euroleasing Zrt.
Az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon kiderült az is, hogy bár sok jármű esetében az önvezetés, az autonóm működés felé mutatnak a fejlesztések, a mezőgazdaságban az emberi munka nem kerülhető ki. Az agráriumban a cél, hogy a gépek a legkényelmesebben és legprecízebben szolgálják ki a gazdát és a földet. Éppen ezért kezelőre még nagyon sokáig szükség lesz, szerelőre pedig főleg. Az igazgató hozzátette, hogy a mostani expón is azt szeretnék megmutatni, hogy az agrárium mára kényelmes, high-tech gépekkel való hatékony munkát és valódi karrierlehetőséget jelent a fiatalok számára hosszú távon is. Ez azt jelenti, hogy a szakma már nem csak férfiak, hanem a nők számára is vonzó pálya lehet.
Fontos szerepe van a finanszírozásnak
A korszerűsítéshez természetesen megfelelő finanszírozási háttér szükséges. Erről beszélt Göblös Gergely, az MBH Csoporthoz tartozó Euroleasing Zrt. eszköz üzletágának vezetője, a társaság által támogatott kiállításon.
„A mezőgazdasági eszközök lízingcégek általi finanszírozása az elmúlt öt évben évről-évre dinamikusan növekedett, 2022. évben elérve a rekord kihelyezést jelentő 132 Mrd forint összeget. Az Euroleasing agrárüzletága a mezőgazdasági eszközök lízingpiacán piacvezető pozíciót foglal el, az elmúlt esztendőben minden harmadik mezőgazdasági gépet a társaságunk finanszírozott. A kamatkörnyezet az infláció visszahúzódásával egyre kedvezőbbé válik, ez pedig várhatóan a finanszírozás iránti keresletre is kedvező hatással lesz. Továbbra is elérhetők a kamattámogatott lízing konstrukciók, úgy, mint a Széchenyi Lízing Max+, vagy az EXIM Bank által kínált Baross Gábor Hitelprogram+ lízingterméke. Ennek eredményeként a lízing- és bankszektor még nagyobb szerepet vállalhat a magyar agrárium korszerűsítésében." – fogalmazott.
És akkor most jöjjenek a díjazottak!
Mint arról korábban már beszámoltunk, három pályázat nyert nagydíjat, hat különdíjat kapott, 19-en pedig prémium oklevélben részesültek.
NAGYDÍJ
Hazai Termékfejlesztési Nagydíj
– Gépesítés kategóriában:
Farmgép Fejlesztő és Gépgyártó Kft. – Kertitox – ISM Drone Field Base
Az ISM Technology 2017 óta kutatja a drónos permetezés hatékonyságát, több mint 15 ezer tesztrepülés és 10 ezer hektárnyi terület bevonásával. A cél, hogy megállapítsák, a drónok kiválthatják-e a hagyományos földi növényvédelmi módszereket, hogyan illeszthetők a jogi keretek közé, milyen kiszolgáló eszközök és felügyeleti rendszer szükséges a biztonságos működtetéshez. Ezen tapasztalatokból kiindulva, a FARMGÉP technikai tapasztalataival és az ISM kutatási eredményeivel és tapasztalatával létrehozták a Drone Field Base-t, amely egy multifunkcionális eszköz: keverőgép, irányítóközpont, digitális adattgyűjtő, meteorológiai állomás egyben. A permetlé előkészítő platformja minősített, a vegyszereknek ellenálló anyagokból épül fel, magas koncentrációjú oldatok kezelésére képes, garantálva a munkafolyamatok biztonságos körülményeit. A rendszer lehetővé teszi a szükséges permetlé-mennyiség pontos kalkulációját, a keverési folyamatok gyorssá és pontossá válnak. A 900 literes kapacitású alapkonfiguráció akár 110 hektár gyors kezelését teszi lehetővé. Minden egység automatikus öntisztító funkcióval és biztonsági toronnyal rendelkezik a munkafolyamatok megkönnyítése érdekében.
A Drone Field Base egy multifunkcionális eszköz: keverőgép, irányítóközpont, digitális adattgyűjtő, meteorológiai állomás egyben – forrás: agromashexpo.hu
Fliegl Abda Gépgyártó Kft. – Fliegl VARIO ULW 25 egytengelyes átrakókocsi
A betakarítógépek hasznos üzemidejének kihasználása, a gazdaságosság növelése igényli a betakarított növény akadályok nélküli elszállítását és a menet közbeni ürítést. A hazai gyártású FLIEGL VARIO ULW 25 egytengelyes átrakókocsi jelenlegi fejlesztése is ezt a célt szolgálja. A 35 fokban dönthető ferde átrakócsiga az átrakodás és a vetőgép feltöltésének megkönnyítését szolgálja. Ezt célozza a hidraulikusan állítható kidobólemez is. Az adagolótömlő is a gyors, jobb munkavégzést segíti. Az alsó terménytovábbító csiga vályúján kialakított leresztő nyílás szükséges a vályú tisztításához. A takaróponyva a termény esőtől való védelméhez kell, a 25 köbméteres űrtartalmú gép tárolásakor pedig a belső részeket védi. Az összehajtott ferde átrakócsigák belső részeit védi a csapadék bejutásától a takarólemez.
FLIEGL VARIO ULW 25 egytengelyes átrakókocsi – forrás: Agroinform
Hazai Termékfejlesztési Különdíj
– Gépesítés kategóriában:
Amazonen-Werke Kft. – Tyrok 400 OL tarlón járó félig-függesztett váltva forgató eke
Az Amazone új, saját fejlesztésű, félig-függesztett váltva forgató ekéje a Tyrok 400 OL (tarlón járó kivitel). Az eke Magyarországon készül, a cég mosonmagyaróvári gyárában. Szabadalmaztatott kormánylemezzel látják el (SpeedBlade kormánylemez), mely megnövelt előrésszel rendelkezik. Így nagyobb sebességnél, mikor a kopáspont hátrébb tolódik, ugyanezen az előrészen található meg a fő kopáspont. A Tyrok 400 OL sajátossága, hogy egy munkahenger segítségével nagyon egyszerűen és gyorsan változtathatunk tarlón járó vagy barázdában járó művelés között. Az eke rendelkezik továbbá egy stabilizáló összekötővel, melynek segítségével az eke használható minden olyan traktorral, melynek a belső nyomtávja 1,1m és 1,6m között van. Továbbá elektrohidraulikus mélységállítással rendelkezik, így a traktor fülkéjéből könnyedén elvégezhető a mélységállítás.
Az eke Magyarországon készül, a cég mosonmagyaróvári gyárában – forrás: Agroinform
Nemzetközi Termékfejlesztési Nagydíj
– Digitalizáció kategóriában:
Vaderstad Kft. – Väderstad E-Services rendszer E-Control vezérléssel Opus és TopDown kultivátorokhoz
A svédországi Väderstad több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a forgatás nélküli talajművelési rendszerben használatos eszközök gyártása terén. A Väderstad a már jól ismert kultivátorai közül az Opus és TopDown modellekhez a jövőben egy új típusú iPad-alapú E-Control vezérlőrendszert kínál a még hatékonyabb munkavégzés érdekében. A rendszer segítségével a kezelő egyszerűbben vezérelheti a gépet és annak különböző művelőelemeit. Menet közben, egy gombnyomással beállíthatja a tárcsák, kapák, egyengetők vagy tömörítőhengerek egyedi munkamélységét vagy intenzitását. A precíziós gazdálkodás elvárásaihoz igazodva az iPad-alapú Väderstad E-Control vezérlés adta lehetőségek kiaknázása idő- és költségmegtakarítással jár, csökken a kopás, javul a hatékonyság és érvényesül az okszerűség. A rendszer használatával, valamint az ISOBUS Task Control szakaszvezérlés segítségével lehetőség nyílik a táblatérkép alapján történő, helyspecifikus, változó intenzitású és mélységű talajművelésre.
Menet közben, egy gombnyomással beállítható a tárcsák, kapák, egyengetők vagy tömörítőhengerek egyedi munkamélysége vagy intenzitása – forrás: Agroinform
Hazai Termékfejlesztési Különdíj
– Digitalizáció kategóriában:
A KITE Zrt. – PGR öntözésirányítási rendszere és alkalmazása
Az innovációs főigazgatóság térinformatikai-, és informatikai háttere lehetővé tették egy saját fejlesztésű, országos öntözési szaktanácsadási rendszer kialakítását. A meteorológiai állomások mérési eredményei, bár önmagukban is támogathatják az agronómiai döntéshozatalt, az öntözésirányítás szempontjából még nem elég informatívak, további feldolgozásuk szükséges. Erre alkalmas a PGR részeként elérhető Öntözésirányítás alkalmazás, melynek asztali- és mobil változata is elérhető a gazdálkodók számára. A mért légköri paraméterek alapján meghatározzuk a légkör „szárító képességét", a potenciális evapotranspirációt, valamint a növényfaj, a fajta és az állomány fejlettségének figyelembevételével a növényi evapotranspirációt. Az adott időszakban jelentkező vízveszteség, a csapadékviszonyok, az öntözés és az öntözési hatékonyság ismeretében pedig kiszámítjuk a klimatikus vízmérleget. A KITE öntözésirányítási alkalmazása a meteorológiai előrejelzés integrálásának köszönhetően a futtatás időpontját követő egy hét előrejelzett vízmérlegét is megmutatja. A talajnedvesség és annak a talajtextúra, valamint a termesztett növény érzékenysége függvényében történő bemutatására alkalmas az Öntözésirányítás alkalmazás „Talajnedvesség" funkciója. Az előrejelzett klimatikus vízmérleg és a talajnedvesség ismeretében lehetőség nyílik az öntözések megtervezésére és amennyiben több öntözött táblával rendelkezünk, a prioritási sorrendet is felállíthatjuk.
A KITE öntözésirányítási rendszerét Riczu Péter projektmenedzser mutatta be – forrás: Agroinform
KITE Zrt. – John Deere See & Spray gyomfelismerés alapú permetezés (John Deere 612R önjáró permetező)
A John Deere új, See & Spray gyomfelismerő rendszerével célzott, pozicionált gyomirtás valósítható meg. A John Deere See & Spray technológiája a 2022-es CES Innovációs díjátadón a robotika kategóriában elnyerte a Legjobb Innováció Díját. A See & Spray egy technológiailag fejlett robot, amely a számítógépes látás és a gépi tanulás segítségével felismeri a növények és a gyomok közötti különbséget, és a gyomirtó szereket célzottan a gyomokra juttatja ki, a kijuttatási pazarlás megelőzése és a költségek csökkentése érdekében. A technológia mélytanulást, kamerákat és robotikát használ a növények és a gyomok megkülönböztetésére, összhangban a John Deere átfogó céljával, miszerint minden növényt külön-külön kell kezelni, és csak pontosan azt kell kijuttatni, amire az egyes növényeknek szükségük van.
A See & Spray egy technológiailag fejlett robot, amely a számítógépes látás és a gépi tanulás segítségével felismeri a növények és a gyomok közötti különbséget – forrás: Agroinform
Nemzetközi Termékfejlesztési Nagydíj
– Gépesítés kategóriában:
AXIÁL Kft. – CLAAS XERION 12.650 TERRA TRAC traktor
A XERION-nal a CLAAS már 25 éve a nagy traktorok gyártásának egyik technológiai mozgatórugója. A XERION 12-es sorozatával 2023 nyarán egy újonnan kifejlesztett, akár 653 lóerős motorteljesítményű sorozatot mutattak be. A 2.0-ás alacsony motorfordulatszámú koncepciónak köszönhetően akár 3100 Nm maximális forgatónyomatékot is képes leadni 1300 fordulat/perc-nél. A CMATIC fokozatmentes sebességváltóval 40 km/h maximális sebességgel képes haladni, hidraulikateljesítménye eléri akár a percenkénti 537 litert. Az újonnan kifejlesztett csillapított TERRA TRAC háromszög alakú gumihevederes hajtásrendszer és a négyponton rugózott, a prémium traktorok közül a legnagyobb helykínálattal rendelkező fülkéből páratlan 360 fokos kilátás szintén a gép egyedülálló jellemzői közé tartozik, akárcsak a rendkívüli teherbírás és a két kormányzott tengellyel ellátott, teljes váznak köszönhető pontos kormányzás.
Egy CLAAS XERION 12.650 TERRA TRAC traktor előtt a kiállításon munkatársunk, Sarok Edit szakmai újságíró – forrás: Agroinform
AXIÁL Kft. – Manitou MLT 850-145 V+ teleszkópos rakodógép
Az új Manitou MLT 850-145 V+ egy prémiumkategóriás, 5 tonna emelőkapacitású és 7,6 méter maximális emelőmagasságú teleszkópos rakodógép. Eleget téve a nagygazdaságok és szövetkezetek, az élelmiszeripar, valamint a kommunális ágazatok támasztotta rakodási igényeknek. Nagy igénybevételre és intenzív használatra tervezték, első sorban ömlesztett áruk, gabonafélék, szilázs, faforgács, pellet stb. rakodására, de az MLT 850 kiválóan helytáll szalmabálák vagy big-bag zsákok pakolásánál is. A gép kimagasló termelékenységet kínál, köszönhetően nagy teherbírású munkaeszközeinek (pl. 4,5 m3 -es kanál), a 200 l/min kapacitású hidraulika szivattyújának, a 141 LE-s és 602 Nm-es erőforrásának, valamint M-Vario Plus fokozatmentes sebességváltójának. Teleszkópos gépek között is kiemelkedő a gép komfortja, amit a Manitou NewAg XL technológiájának köszönhetünk. Az innovációknak köszönhetően a rakodó teljes életciklusra vonatkozó összköltsége (TCO) kategóriájában a legkedvezőbb.
Az új Manitou MLT 850-145 V+ egy prémiumkategóriás, 5 tonna emelőkapacitású és 7,6 méter maximális emelőmagasságú teleszkópos rakodógép – forrás: Axiál
Nemzetközi Termékfejlesztési Különdíj
– Gépesítés kategóriában:
Agrotec Magyarország Kft. – New Holland T7.340 Heavy Duty PLM Intelligence erőgép
A New Holland legfőbb célja, hogy a gazdák igényeinek leginkább megfelelő gépeket kínálja, igazodva a modern mezőgazdaság igényeihez, innovatív megoldásaival hozzájárul a hatékonyság és a komfort növekedéséhez. Ennek eredményeként a T7 Heavy Duty (max.290–340 LE) erőgépszéria új taggal bővült 2023-ban. A Horizont Ultra kabin tágasabb, mint az elődje, jobb rálátást garantál a munkaterületre, nagyobb komfortérzetet és jobb térérzékelést nyújt. Az új félaktív kabinrugózási rendszer rendszer precízen korrigál, biztosítva a legkényelmesebb haladást. A T7 HD PLMi traktorokba az új SideWinder™ Ultra kartámaszt építik be. A legújabb IntelliView™ 12 monitor előnyök sokaságát nyújtja gombnyomásra, az első InfoView kijelző pedig műszerfalként funkcionál. Az ECOBlue™ HI-eSCR 2 technológiával felszerelt 6,8 literes FPT NEF motor élen jár a motorteljesítmény és a megbízhatóság vonatkozásában. A PLM Intelligence precíziós gazdálkodási rendszer segítségével a flottakövetési vagy telematikai feladatokat is elvégezhetünk, a rendszer precíziós és kapcsolt gazdálkodási támogatásokkal segíti a gazdákat.
A New Holland T7.340 Heavy Duty PLM Intelligence erőgép a legújabb technológiai elvárásokat is kielégíti – forrás: agromashexpo.hu
Prémium oklevelet kaptak:
Hazai Termékfejlesztési díj, digitalizáció kategóriában:
- Center Irrigation Kft. - GPS alapú vezérlő egység kornerkaros öntözőgéphez
- Hazai Termékfejlesztési díj, gépesítés kategóriában:
- AXIÁL Kft. - Framest Condisc 6000 lazítós tárcsa, lezáró hengerrel
- Hazai Termékfejlesztési díj, imput/szolgáltatás kategóriában:
- Agrova Kft. - Phylazonit Talajregeneráló NG nitrogén+Huminisz Kft. - K2 növénykondicionáló
- Pannon Agroteh Kft. - MARHA-VARÁZS szarvasmarhatrágya mikroelemekkel
Nemzetközi Termékfejlesztési díj, digitalizáció kategóriában:
- Amazonen-Werke Kft. – Precea szemenkénti vetőgép CurveControl kanyar szabályozó rendszer műtrágyaadagolással
- Amazonen-Werke Kft. - ZA-TS röpítőtárcsás műtrágyaszóró kanyarszabályozó CurveControl rendszere
- Amazonen-Werke Kft. - Amatron 4 multifunkcionális kezelőterminál, ScenarioControl autonóm megoldás
- KITE Zrt. – J&M ifarm - automatikus tömegalapú termény átrakás és dokumentációs rendszer
Nemzetközi Termékfejlesztési díj, gépesítés kategóriában:
- AgroVario Kft. - Agrifac Condor V önjáró permetező gyomfelismerő kamera rendszere
- Amazonen-Werke Kft. - Schmotzer Venterra VR2 sorközművelő kultivátor
- Auditker Kft. - Lamborghini SPARK R 135 RVShift + GRI Green XLR gumiabroncs
- AXIÁL Kft. - Landini Rex 4-110 F Roboshift
- AXIÁL Kft. - Berthoud Spectre 5240/36 AX önjáró permetező
- AXIÁL Kft. - Horsch Avatar 10.25 SD direktvetőgép
- KITE Zrt. - John Deere eAutoPowr – Elektromechanikus fokozatmentes nyomatékváltó
- Lemken Hungária Kft. - LEMKEN Thulit MF 900 gyomfésű
- Sato-Gép Kft. - Hatzenbichler Air-Flow gyomfésű pneumatikus rendszerrel történő vezérlése
Nemzetközi Termékfejlesztési díj, imput/szolgáltatás kategóriában:
- KITE Zrt. – Ultrasoline K Plus
Kövesd velünk az AGROmashEXPO és AgrárgépShow történéseit! Rengeteg fotóval, új videóval várunk Facebook-oldalunkon!