Az Európai Bizottság gépekkel foglalkozó szakértői csoportja legutóbbi ülésén foglalkozott például a gépekről szóló rendelettel, a szabványosítási kérelem tervezetével, valamint a használati utasítás és a megfelelőségi nyilatkozat digitális formátumának bevezetésével.
Mint azt a Lectura.press írja: a megbeszélések során az Európai Bizottság (EB) előterjesztette a gépekről szóló új rendelet 6. cikkének (5) bekezdésében előírt adatgyűjtésre vonatkozó iránymutatás-tervezetet. A felek aggodalmuknak adtak hangot a gépbalesetekre vonatkozó adatok gyűjtésének következetességével és összetettségével kapcsolatban, az Európai Bizottság pedig kiemelte a pontos adatok fontosságát a termékbiztonság javítása érdekében. Ugyanis a tapasztalatok szerint a mezőgazdasági balesetek sok esetben a traktor, vagy a munkagép használatával kapcsolatos nem megfelelő tájékoztatás miatt következnek be.
Az ülésen vita folyt a használati utasítás és az EK-megfelelőségi nyilatkozat digitális formátumának bevezetését célzó javaslatokról is. Az érdekelt felek kiemelték, hogy egyértelművé kell tenni az alapvető biztonsági információkat, a nyelvi követelményeket, valamint a nem foglalkozásszerű felhasználók papíralapú példányokhoz való hozzáférését. Az Európai Bizottság elismerte ezeket az aggályokat és elkötelezte magát amellett, hogy az érdekelt felek visszajelzései alapján finomítja javaslatait.
A következő ülést 2024. október 17-re tervezik, ahol várhatóan további előrelépésre és megbeszélésekre kerül sor.
Dr. Fenyvesi László, a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) főtitkára mindezek kapcsán érdeklődésünkre megerősítette: ma valóban probléma, hogy a felhasználó nem mindig kap pontos, adott esetben magyar nyelvű információkat az adott gép üzemben tartásának szabályairól, specifikációiról. Az ismertető anyagok sajnálatos módon sok esetben inkább a marketing szempontok, semmint a praktikus, optimális és előírt használat előírásainak megfelelően íródnak – igaz ez úgy a manuális, mind a digitális dokumentumok esetében. A főtitkár szerint a rendelettervezet tisztázza és egységes keretbe foglalja majd ezeket az ismereteket, továbbá előírja, hogy a dokumentumoknak nyomtatott és digitális formában egyaránt elérhetőknek kell lenniük.
Utóbbiak kapcsán plusz tényezőként megjelenik a mesterséges intelligencia, melynek fejlődése már rövid távon is lehetővé teszi a digitális alapú, optimalizált gépválasztást egy adott gazdaságban és körülmények között, amelyhez megbízható adatok és "szabványos" információk szükségesek. Ezért is nagyon jelentős a tervezett szabályozás, mely a remények szerint hiteles és objektív tájékoztatást biztosít az új gépeket vásárlók számára.