A légügyi hatóság bírságot szabhat ki a drón üzemeltetésére vonatkozó szabályok megszegése esetén, ennek a nagysága akár több milliós is lehet. Aki pedig  más lakását, kertjét figyeli meg drónnal, vagy arról felvételt készít, akár szabadságvesztéssel is büntethető tiltott adatszerzés miatt, ami bűncselekménynek számít – hívta fel a figyelmet Dr. Czenczi Anikó, infokommunikációs szakjogász a Napi.hu-nak nyilatkozva.

drón

A jogszabály a drónokkal végzett repülési műveletekre vonatkozóan megkülönböztet nyílt, speciális és engedélyköteles kategóriákat – fotó: pixabay.com

Mi a dróntörvény?

Az Európai Unió 2019-ben átfogó szabályozást alkotott a drónokra, ezt harmonizálta Magyarország a 2021. január 1-jén életbe lépett szabályozással. Ekkor lépett hatályba Pilóta nélküli légijárművek üzemelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2020. évi CLXXIX. törvény (Dróntörvény) és ekkor került módosításra a Légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény, a szabálysértési törvény, és még más jogszabályok. Lényeges tudni, hogy a drónokra több jogszabály is vonatkozik, amely jogszabályok a drónok használatának, engedélyezésének különböző aspektusait rendezik.

A drónokra előírt szabályok a "pilóta nélküli játékra" nem vonatkoznak

Míg a 2019/945 Uniós rendelet drónnak tekint minden olyan légi járművet, amely fedélzetén tartózkodó pilóta nélkül üzemel – azaz távirányítással vagy önállóan képes az üzemelésre – addig a magyar szabályozás finomítja a drón fogalmát azzal, hogy a légi járművek között létrehozza „pilóta nélküli játék" fogalmát, amelyek jogilag nem minősülnek drónnak.

A drón pilóta nélküli játéknak akkor minősül, ha három feltétel teljesül: a tömege kisebb, mint 120 gramm, nem rendelkezik adatrögzítővel, kamerával, és maximum csak 100 méterre tud eltávolodni az irányítójától.

Ebbe a kategóriába tartoznak a távirányítható modellrepülőgépek. A játéknak minősülő eszközökre nem vonatkoznak a drónokra megszabott nyilvántartásba vételi és használati bejelentési kötelezettségek.


Milyen szabályok vonatkoznak az igazi - azaz már nem játéknak minősülő – drónokra?

Legfontosabb kötelezettség a nyilvántartásba vételi kötelezettség, amelynek során a tervezett használatot megelőző 10 nappal korábban a drón tulajdonos köteles a drón és a drón üzembentartójának adatait súlyhatártól függetlenül az Építési és Közlekedési Minisztérium által vezetett egységes nyilvántartási rendszerbe regisztrálni. Az eljárás díjköteles. A drón nyilvántartási számát a drónon el kell helyezni.

A  jogszabály a drónokkal végzett repülési műveletekre vonatkozóan megkülönböztet nyílt, speciális és engedélyköteles kategóriákat. A nyílt és speciális kategóriába tartozó műveleteket végző távpilóták alsó korhatára 16 év - e korhatár alatt nem lehet drónt használni.

A drón „pilótájának" egy személyes jelenléttel járó elméleti vizsgán kell megfelelnie, amiről vizsgabizonyítvány kerül kiállításra: ez a vizsga elég az alsó kategóriát jelentő nyílt reptetéshez. Viszont a speciális és engedélyköteles műveletekhez további végzettség kell.

drón

A drónra felelősségbiztosítást kell kötni erre azért van szükség, hogy fedezze a drón által okozott esetleges károkat – fotó: pixabay.com

Milyen szabályok vonatkoznak lakott területre?

Nagyon fontos, hogy lakott terület feletti reptetésre kizárólag csak eseti légtérengedéllyel van lehetőség. Az eseti légtér kijelölése iránti kérelmet legalább harminc nappal a tervezett használat előtt a katonai légügyi hatósághoz kell benyújtani elektronikusan.

A kérelemben meg kell adni a légtér pontos koordinátáit, a használat idejét, a használó személyes adatait – a légtér csak a hatósági engedély birtokában vehető igénybe.

Kötelező használni a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat által üzemeltetett mydronespace mobilalkalmazást, ez tartalmazz az aktuális légtér információkat. Az eseti légteret legalább 30 perccel aktiváltatni kell a repülés tényleges megkezdése előtt. Az alkalmazásban nyomon lehet követni a repülés adatait, és informálódni lehet a tiltott területekről.

Minden drónra kötelező felelősségbiztosítást kötni

A felelősségbiztosítás megkötésére azért van szükség, hogy fedezze a drón által okozott esetleges károkat. Feltétel az is, hogy a biztosításnak a drón felszállótömegének növekedése arányában kell fedezetet nyújtania.

Például 0,25 kg felszállótömegig 3 millió forintos, míg 20 kg feletti drónnál már 10 millió forintos fedezetbiztosítás szükséges.

Lényeges az is, hogy már ahhoz is engedély szükséges, ha valaki csak a saját kertjéből emeli fel, és repteti a drónt, mert lakott terület felett repül. Ráadásul a szabályozás szerint csak légtérhasználati engedéllyel rendelkező drónt lehet lakott területen reptetni.