A nyári aratási munkálatok megkezdésével az autósok is több mezőgazdasági munkagéppel találkozhatnak az utakon. Elvileg a gyorsforgalmi utakon nemigen közlekedhetnek ezek a gépek, de a falvak közötti alsóbbrendű úthálózaton a gyorsabb járművek vezetőinek fel kell készülni a jelenlétükre.

Legyenek megértők velük: kenyerünk alapanyagát és az állatok takarmányát takarítják be, az időjárás hektikussága miatt gyakran rohamtempóban. Ráadásul a mezőgazdasági gépek, kombájnok vezetőinek nehéz dolguk van a közúton, hiszen gépeikkel gyakran a teljes úttestet elfoglalják a közlekedés során. A szemből érkező vagy az előző járművekkel való találkozáskor elsősorban a mezőgazdasági gép vezetőjének kell mindent megtennie a saját és a mások biztonsága érdekében.

kombájn

Legyenek megértők velük: kenyerünk alapanyagát és az állatok takarmányát takarítják be, az időjárás hektikussága miatt gyakran rohamtempóban – forrás: Pixabay

A többi sofőr annyit tehet – s azt tegye is meg mindenképpen –, hogy ezeket a gépeket fokozott óvatossággal és mérsékelt sebességgel közelíti meg, felkészülve az átlagtól eltérő közlekedési manőverekre, szükség esetén a gyors megállásra.


Mezőgazdasági járművel mindenütt lehet közlekedni, ahol azt a KRESZ nem tiltja. A mezőgazdasági munkákra használt lassú járművek óránként maximum 25 km/órás, mezőgazdasági vontatók legfeljebb 40 km/órás sebességgel haladhatnak. Ezért feltorlódhat mögöttük a forgalom, ami fokozott toleranciát igényel az autósoktól. A traktorvezető ilyenkor annyit megtehet, hogy ahol lehetséges, ott félrehúzódik és elengedi az autósokat – meg fogják köszönni...

A közúti vonulás során a jelzőfényeknek nem szabad takarásban lenniük, a kombájnokról pedig le kell szerelni a vágóasztalt. Villogó sárga fénnyel kell ellátni az olyan járműveket, amelyek szélesebbek 3 méternél. Nedves időjárási körülmények esetén az úttestre való felhajtás előtt a gépek kerekeiről le kell takarítani a sarat. A pótkocsi rakományát takarni szükséges.

Forrás: Infostart