A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) és a Magyar Talajtani Társaság (MTT) közös szervezésében Magyarország 11 borvidékén egy időben, talajszelvény feltárással egybekötött szakmai bemutatót tartott a szakmai és civil érdeklődők, valamint az országos és helyi média részvételével.
A kampánynapon a meghirdetett 11 borvidék közül a Balatonfüred-Csopaki borvidéken az extrém eső miatt elmaradt a program, de a borászat képviselői hamarosan új időponttal jelentkeznek.
Talajszelvény feltárással egybekötött szakmai bemutatót tartott a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) és a Magyar Talajtani Társaság (MTT) – fotó: Hegyközségek Nemzeti Tanácsa
A kampány központi helyszínén Szigetcsépen, a Gál Szőlőbirtok és Pincészet ültetvényén dr. Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár köszöntötte a megjelent érdeklődőket és a talajszelvény bemutatásában, szakmai elemzésében is aktívan közreműködött.
Dr. Juhász Anikó helyettes államtitkár asszony köszöntőjében kiemelte, hogy milyen fontos a talajjal kapcsolatos tudományos ismereteket eljuttatni a szakmai érdeklődők mellett a nagyközönség felé és ebben kiemelt szerepe van a szőlő-és bor ágazat szereplőinek. Ezért van nagy jelentősége a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a Magyar Talajtani Társaság mai napon induló programsorozatának.
A központi helyszín mellett, azzal egyidőben további 9 borvidéken zajlott a kampány programja, amely szakmai előadásokkal és borkóstolóval egybekötött pincelátogatással is kiegészült.
|
A kampány célja, hogy a talajszelvényen keresztül bemutassa a terroir és a bor közötti szoros kapcsolatot, és felhívja a figyelmet a talaj létfontosságú szerepére az egyén és a társadalom életében. A HNT szeretné a terroir jelentését mindenki számára érthetővé tenni, és rávilágítani arra, miként járul hozzá a terroir egy bor egyedivé válásához.
A kampány célja, hogy a talajszelvényen keresztül bemutassa a terroir és a bor közötti szoros kapcsolatot – fotó: Hegyközségek Nemzeti Tanácsa
Az idei program fókuszában a talaj, mint a terroir egy eleme és annak összetett hatása állt
A MTT talajszelvény bemutatását végző munkatársai kiemelték, hogy a talaj összetételének, szerkezetének és tápanyag szolgáltató képességének megismerése a borvidék szőlészeinek és borászainak nemcsak hasznos információt jelenthet, hanem iránymutatásul szolgálhat az eredményes gazdálkodásukhoz is.
A szőlőtermő területek a talajeróziónak legkitettebb mezőgazdasági területek, ez Magyarországon közel 60 ezer ha. A szőlő növény állományban a talajdegradációs folyamatok hatásai későn jelentkeznek, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk talajaink állapotával.
A szőlő-bor ágazat számára a program kiemelt fontossága, hogy a termőhely szakmai alapjainak feltérképezésével segítsen az abban rejlő potenciál kiaknázásában. A tudatos szőlőművelés és bortermelés alappillére a szőlészek és a borászok eredményességének, az erre épített bormarketing pedig iránymutató a fogyasztók számára. A talaj sokféleségének és sokszínűségének megismerése csak az első, de nagyon fontos lépcsőfoka ennek a törekvésnek.
A szőlő-bor ágazat számára a program kiemelt fontossága, hogy a termőhely szakmai alapjainak feltérképezésével segítsen az abban rejlő potenciál kiaknázásában – fotó: Hegyközségek Nemzeti Tanácsa
A program további célkitűzése volt, hogy a két szervezet közösen felhívja a szakma és a társadalom a figyelmét a hazai termőtalajok fontosságára és állapotára.
A legfrissebb uniós statisztika szerint a kontinens talajainak 60-70%-a beteg, azaz állapota, termőképessége (tehát alapvető funkciója) romlik, ami nemcsak az élelmiszerbiztonságot, hanem a természeti környezet fennmaradását is veszélyezteti.
Amíg ez nem tudatosodik a társadalom minden szintjén (és nemcsak a mezőgazdaságban), addig a szakmai szervezetek nem tudnak hatékonyan fellépni a talajok védelme érdekében.
A két szervezet a jövőben is folytatja közös munkáját, melynek keretében 2025 őszén további 11 borvidék bevonásával szervezi meg a „Talaj és Terroir azaz amit a talaj el tud mondani a borról” programot.