A Schäffer az idei EuroTier kiállításon mutatta be az 1622 típusjelű rakodógépet. Az új 1000-es sorozat a multifunkcionalitást jelképezi, jellemzői a nagyon kompakt méretek, a nagy teljesítményű hidraulika és a szerelékek széles választéka. Ezért egész évben alkalmazható minden olyan helyen, ahol eddig kézi munkára volt szükség nap mint nap. A másik aktualitás a T23e elektromos üzemű rakodógép továbbfejlesztett változata volt.

rakodógép

rakodógép

Az új 1622-es multifunkciós rakodógép elsőként kerül piaci bevezetésre az új 1000-es szériából. Kompakt méretek, nagy hidraulikus teljesítmény és szerelékek széles választéka teszi rugalmassá a gépet – fotók: www.schaeffer-lader.de

Régi elgondolás mai elvárásoknak megfelelően

A Schäffer Maschinenfabrik GmbH is családi vállalkozásként indult 1956-ban, és kezdettől fogva az addig jellemzően kézi munkák minél hatékonyabb gépesítése, gyorsítása állt és áll ma is a cég filozófiájának középpontjában. Kezdetben a klasszikus, traktorra szerelt homlokrakodó-szerelékekkel indult a gyártásprogram. Azonban bármennyire is korszerűek ezek a gépek, tudjuk, nem férnek be bárhová, inkább kültéren és nehezebb terepen előnyösek.

Az első csuklós törzsű, a traktornál mozgékonyabb Schäffer rakodó 1979-ben jelent meg, de az igazi áttörés csak az 1980-as évek végén kezdődött, fokozatosan. Más gyártók is lépésről lépésre csökkentették a méreteket, hogy milyen kicsi lehet az a gép, amire még szükség lehet. Ma már szinte nagyobb ezekből a kínálat, mint a nagyobb gépekből.


Kicsi a gép, de erős

Ez a legkompaktabb rakodó, amelyet a Schäffer valaha tervezett. Üzemkész tömege csak 1250 kg,
hossza szériakanállal 3,05 m, szélessége pedig 95 cm. Ez teszi lehetővé, hogy nagyon szűk helyeken is használható legyen és szállítása se okozzon fejtörést. Mindössze 1,99 m magas, így a normál ajtókon és kapuzatokon is átfér.

A gépet egy 16,2 kW-os (22 LE) Kubota motor hajtja, kipufogógáz-utánkezelés nélkül is teljesíti a Stage V-ös szintet. A meghajtás fokozatmentes, hidrosztatikus, menetirányfüggő gázpedálvezérlésen keresztül, maximum 16 km/órával.

A keskeny, teleszkópos gémszerkezet jó rálátást biztosít a szerelékekre és a rakodási műveletekre. Teherbírása 810 kg, maximum 2,23 m emelési magassággal. A széria szivattyú teljesítménye a munkahidraulika számára 28 liter/perc, de opcionálisan a rakodó Schäffer Multi-High-Flow (MHF) szivattyúval is rendelhető, amely 40 liter/perc teljesítményű. Ez utóbbi már elegendő olyan tartozékok működéshez is, mint például a mulcsozógépek vagy a söprőkefék.

A Schäffer első elektromos rakodógépe: 23e T

Szintén az idei EuroTieren mutatkozott be a cég első elektromos meghajtású, csuklós törzsű, teleszkópos rakodógépe. Ez nem más, mint a 2017-ben megjelent T23-as tisztán elektromos üzemű változata. Egy újgenerációs, 31,3 kWh teljesítményű lítium-ion akkumulátorról működik, amely több mint duplája a nem teleszkópgémes gépben lévő akkunak. Akár 8 órás folyamatos üzemidőt is lehetővé tesz, a 23e T maximális emelési magassága 3,72 méter.

Az elektromos gépek különösen előnyösek zárt térben történő munkavégzéshez, nincs zaj, kipufogógáz, nem zavarja az állatokat, de szintén előnyös lehet még növényházakban is.
gép két villanymotorral rendelkezik: egy 21 kW-os a kerekeket hajtja, nagy nyomatékkal és jól gyorsul 20 km/órára, míg a második, 9,7 kW-os motor csak a hidraulikaszivattyút működteti, akár 42 l/min. kapacitással.

Az üzemidő akár 1,5 órával is meghosszabbítható, ha a gépet a teljesítményt korlátozó Eco üzemmódban működtetjük. A karbantartásmentes lítium-ion akkumulátorra 5000 óra vagy 5 év garancia vonatkozik, attól függően, hogy melyik következik hamarabb. Az akkumulátor 80%-os feltöltése körülbelül 8 órát vesz igénybe, ha a 230 V/16 amperes hálózati aljzatra csatlakoztatott 3 kW-os fedélzeti töltőt használjuk. Egy 11 kW-os Wallbox (fali töltő) segítségével ez a 80%-os töltési idő alig több mint 2 órára csökken.

Az elektromos rakodógép hatékonysága több mint 90%, ami körülbelül háromszorosa egy üzemanyaggal működő gép hatékonyságának, és mivel nem igényel üzemanyagot, üzemanyagszűrőt, motorolajcserét, a karbantartási idő és költség jelentősen csökken. Ráadásul ha napenergiával vagy biogázzal termelt villamos energiával töltik, még gazdaságosabb lesz.

A 23e T védőtetővel vagy teljes vezetőfülkével egyaránt kapható. A 2,8 tonnás önsúlyú gép billenőterhelése 1,3 tonna, és a csuklószerkezetnek köszönhetően szűk, 1,15 méteres ívsugáron fordul. A felszerelt gumiabroncsoktól függően a 23e T szélessége 1,41-1,59 méter, magassága pedig 2,19 m vagy 2,14 m, attól függően, hogy védőtetővel vagy vezetőfülkével készült.

rakodógép

rakodógép

Elektromos üzemű 23e T, kimondottan az agrárszektor számára – fotók: www.schaeffer-lader.de

Forrás: www.schaeffer-lader.de