Ugyanis vannak területek, ahol már aratnak, míg máshol nem, mert még nem értek be a növények. Simonfalvi Elemér növényvédelmi szakmérnök, az országos növényorvosi kamara zalai küldöttje, az Agrokem Kft. ügyvezető igazgatója szerint várhatóan utóbbiak fognak nagyobb hozamot produkálni.

A szakember elmondta: az eddig learatott árpák hozama gyenge, hektáronként 4-5 tonna közötti az átlagtermés, de azért vannak 6-7 tonna vagy afölötti mennyiségek is. Jó hír viszont, hogy az eddig beérkezett árpa minősége, hektoliter súlya elfogadható, amellyel nagy gond volt tavaly. A repcét is aratják már néhány helyen, amely részben kényszerérett a hőség miatt. A beltartalmak jók, viszont a hektáronkénti termésátlag tekintetében itt is nagy a szórás, a kettő tonnától a négy tonna feletti hozamokig. A búza aratása pedig még odébb van, ám ott is hasonló a helyzet: vannak még zöldellő táblák is, míg egyes részek már érésközeli állapotot mutatnak.

aratás

Az árpa és a repce is kisebb terméshozamot produkál a korábbi évekhez képest – forrás: Pixabay

A növényvédelmi szakmérnök szerint nem szerencsés a korai érés (ami nemcsak a hőség miatt következett be, hanem mert a természet is 2-3 héttel előbbre jár), azok a gazdák viszont, akik picit ki tudják tolni a tenyészidőt, illetve nem spóroltak az inputköltségeken, hanem megadták a növényeknek azt, amit igényeltek. Így még van idő a beltartalom javulásához.


A zalai szakember szerint idén összességében az árpa és a repce is kisebb terméshozamot produkál a korábbi évekhez képest. A búzánál még nem látni, hogy mennyi lesz az annyi, mindenesetre több a szemre jónak tűnő állomány. A remények szerint az átlagot, vagy az átlagot kicsivel meghaladó terméshozamok várhatók.

Június elejéig óvatos áremelkedés volt tapasztalható a terménypiacon, ez azonban most megfordulni látszik. A jelenség oka, hogy Törökország, amely eddig hagyományosan Európából szerezte be a gabonát, most megtiltotta a gabonaimportot, amely negatív hatást gyakorolt az európai gabonapiacra.

A bejelentésre azonnal esett a gabona tonnánkénti felvásárlási ára: az őszi árpa a 60 ezer forintos árszintről 52-53 ezer forintra; a takarmánybúza ára a múlt hónap végén közelítette a 80 ezer forintot, most 65 ezer forinton áll. A durumbúza felvásárlási 120 ezer forint felett is volt, jelenleg 110-115 ezer forint között várható a minőségi paraméterek függvényében. Az őszi káposztarepcénél is megállt az emelkedés.

A gyenge forint segített ezeken az árakon, ami azt jelenti, hogy azok fognak gyengülni, ha visszaerősödik a forint.

Forrás: Zaol