Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) friss jelentése szerint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportja 4,2%-kal nőtt, míg importja 3%-kal csökkent 2024 első kilenc hónapjában. A külkereskedelmi egyenleg 25,7%-os javulása is azt mutatja, hogy Magyarország sikeresen alkalmazkodott az agrárpiaci kihívásokhoz. Az exportvolumen 29,6%-kal nőtt, miközben az import 18,7%-kal esett vissza, ami az árcsökkenés ellenére is jelentős javulást hozott az aktívumban.
Az agrár-külkereskedelem továbbra is rendkívül Európa-központú, az export 95%-át, az import 92%-át európai országokkal bonyolítjuk.
A gabonaexport a növekedés éllovasa
A gabonafélék exportja 13,3%-kal nőtt, árbevételük a teljes agrárexport 13,4%-át tette ki, szemben az előző évi 12,3%-kal. A külpiacokra 5,8 millió tonna gabonát értékesítettünk, ezen belül:
- 3 millió tonna búza,
- 1,8 millió tonna kukorica,
- 836 ezer tonna árpa.
A gabonaexport volumene másfélszeresére nőtt az előző évhez képest, a kukorica kivitele megduplázódott, a búza exportmennyisége pedig 50%-kal bővült.
Az árak azonban csökkentek. A kukorica exportátlagára 40%-kal, a búzáé pedig 22%-kal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest. Ennek ellenére a gabonafélék külkereskedelmi aktívuma több mint 50%-kal 1192 millió euróra emelkedett.
Baromfihús: csökkenő árbevétel, növekvő volumen
A baromfihús az agrárexport 4,2%-át adta és továbbra is az ötödik legnagyobb árbevételt hozó termékcsoport. A kivitel mennyisége: 162,7 ezer tonna (+2,8%), exportérték: 435,8 millió euró (-12,9%). A baromfihús-külkereskedelem aktívuma 304,5 millió euró volt, amely 31,8 millió euróval kevesebb, mint 2023 azonos időszakában.
Olajos magvak és takarmány: az agrárexport „ékkövei"
Olajos magvak:
Exportmennyiség: +40,3% (napraforgó: +85,5%),Exportárbevétel: 504,1 millió euró (+8,4%).
Elkészített állati takarmány:
Export: 930,4 millió euró, az árucsoport külkereskedelmi aktívuma: 552,9 millió euró.
Az élelmiszeripari melléktermékek és takarmányok az agrárexport második legnagyobb árbevételét és aktívumát hozták.
Feldolgozott termékek előretörése
Fontos pozitív fejlemény, hogy az agrárexporton belül tovább bővült a feldolgozott termékek aránya. A feldolgozott termékek részesedése 74%-ra nőtt, a másodlagosan feldolgozott termékek aránya 42%-ra emelkedett (a korábbi 31%-ról).
Ez azt mutatja, hogy Magyarország egyre inkább a magasabb hozzáadott értékű termékek exportjára fókuszál, ami versenyképesebb pozíciót biztosít a külpiacokon.
Állati termékek: vegyes teljesítmény
Az élőállatok külkereskedelme 2%-kal csökkent, exportbevételük 6,1%-kal esett vissza. A sertéshús külkereskedelmi aktívuma 33,5 millió euró, exportmennyisége 14,6%-kal nőtt, míg az import 7,8%-kal bővült. A húsfélék exportértéke 5,1%-kal csökkent, importértékük pedig 2,1%-kal mérséklődött.
Kilátások és kihívások
Az agrárexport növekedését elsősorban a gabona- és takarmánykivitel hajtotta, de a feldolgozott termékek arányának emelkedése is fontos előrelépés. A piaci árak csökkenése ugyanakkor kihívást jelentett, különösen a baromfihús és az olajos magvak esetében.
Magyarország agrár-külkereskedelme továbbra is erősen koncentrált az európai piacokra, ami stabilitást nyújt, de korlátozhatja a diverzifikáció lehetőségeit. A feldolgozott termékek exportjának növekedése ugyanakkor azt mutatja, hogy a hazai agrárium képes alkalmazkodni a nemzetközi piaci igényekhez, és magasabb hozzáadott értékkel versenyképesebbé válni.
Összességében 2024 a magyar agrár-külkereskedelem számára kiemelkedő év volt, amely erős alapokat teremtett a további növekedéshez és fejlődéshez.
Forrás: VG.hu
Indexkép: Pixabay