Egy Bogács környéki horgásztavon tartottak helyszíni ellenőrzést május végén a Nébih Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) halőrei.

Az ellenőrzött tavon az előzetes bejelentés szerint 1500 kilogramm háromnyaras ponty telepítését tervezték. A Nébih halőrei megvizsgálták a szállítmányt kísérő dokumentumokat, azonban a halszállító jármű sofőrje sem az autó, sem saját jogosultságát ‒ az élőállatok szállításához szűkséges engedéllyel ‒ nem tudta igazolni. Emellett a víziállat-egészségőri igazoláson 3200 kilogramm ponty szerepelt, ugyanakkor a szállítólevélen már 1600 kilogramm. A szállítóautó tartályainak mérete alapján pedig felmerült fel annak gyanúja, hogy azon kevesebb hal lehet annál is, amit a kísérő dokumentáció igazol. Az ellenőrök visszafordították a szállítmányt a termelőhöz, ahol mennyiségi ellenőrzést végeztek, mely során kiderült, hogy a halszállító autón mindössze 802 kilogramm hal volt.

A termelő az eljárás során nem volt együttműködő, próbálta akadályozni a hatóság mennyiségi ellenőrzését, ezért a halőrök a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság segítségét kérték. Az ÁHSZ igazolatlan eredetű hal telepítésének szándéka miatt, a rendőrség pedig magánokirat-hamisítás és csalás gyanújával folytat vizsgálatot ismeretlen tettes ellen.


A Nébih felhívja a horgászok és a halgazdálkodásra jogosultak figyelmét, hogy az ÁHSZ a továbbiakban az eddigieknél szigorúbban és hatékonyabban fog fellépni a halak és élőhelyük védelme érdekében. Mindez magában foglalja mind a halszállítmányok nyomon követhetőségének, mind a telepítésre szánt halak mennyiségének és minőségének ellenőrzését.