Nehéz szavakat találni, amelyek kellő módon vissza tudnák adni egy virágzó magnólia szépségét. Mert ez az a csoda, amit látni kell. Ráadásul jó közelről, hiszen ha helyet adunk egy magnóliafának, azzal igazi szépséget viszünk a kertünkbe.
A szépség mellett pedig a legtöbb magnólia a csodálatos, semmihez sem hasonlítható illatával is elkápráztat bennünket. A kertünk méretétől függően választhatunk kisebb, vagy nagyobb fajtát. de akár még dézsában is nevelgethetjük. Elképesztően szép látványt nyújt, amikor virágzik, de akkor is igazán szép, amikor csak csodás levelei díszítik. Adjunk hát esélyt neki, és ha még nincs, ültessünk egy csodás magnóliát a kertünkbe. Előtte azonban nézzünk utána, mire van szüksége, és ezt adjuk is meg neki. Mert cserébe hosszú éveken át gyönyörködhetünk majd benne.
Tavasszal csodás látványt nyújtanak a virágzó magnóliák. Fotó: Pixabay
Ismerd meg a magnóliát
A buddhista szerzetesek már a hetedik században sem tudtak betelni a magnólia szépségével, így a kínai templomkertjeikben kapott helyet, virágát pedig a tisztaság jelképeként tartották számon. Európába a tizenhetedik században jutott el, angol misszionáriusok által, akik az első magnólia töveket Londonban ültették el. Később az egész világot meghódította, és manapság is nagyon kedvelt a kertészetekben.
A magnólia a liliomfafélék családjába tartozik. A nemzetségbe közel kétszáz fajt sorolnak, melynek több, mint a fele trópusi növény. Magyarországon leginkább a kertekben kap helyet, vadon csak nagyon ritkán fordul elő. A magnóliát tulipánfának is szokták nevezni, amely azonban hibás elnevezés, mert bár virágai hasonlítanak a tulipánokra, a két faj teljesen különbözik egymástól.
A magnólia két csoportba sorolható. Míg az egyik csoport a lombozat kifejlődése után hozza meg virágait, és fa nagyságúak, addig a másik csoport tagjai lombfakadás előtt hozzák feltűnő virágaikat. Ezek a fajok találhatók meg hazánkban is.
Így gondozd a magnóliát
A magnólia kedveli a meleget. Éppen emiatt a kertünk egy védett helyét keressük meg számára, és kerüljük a szeles területeket.
A magnólia nyári zölddugványozással és magvetéssel is szaporítható. A dugványozáshoz mindig egy fiatal, erős hajtáscsúcsot válasszunk, majd teleltessük dugványágyban, hogy gyökeret tudjon ereszteni. A hajtásokat tavasszal már nyugodtan ki tudjuk ültetni. A magnólia szeret a helyén maradni, így ha nem muszáj, ne próbálkozzunk nála átültetéssel. Ennek az az oka, hogy a gyökérzete nagyon húsos, így nem viseli jól az átültetést. Mivel a lelógó ágai a földre érve meggyökeresednek, bujtással is szaporíthatjuk. Ahhoz, hogy magvetéssel szaporítsuk, ősszel kell begyűjtenünk a magjait, majd tavasszal kell elvetni azokat.
Hazánkban a két legnépszerűbb és legelterjedtebb faj az örökzöld liliomfa és a japán liliomfa. Az örökzöld liliomfa igazán szívós. Még a legnagyobb hidegekben is kitart, így nem kell aggódnunk miatta a fagyok beköszönte után sem. Ez a fa tekintélyes méretűre tud cseperedni, hiszen akár a 10 méteres magasságot is könnyedén elérheti, így ültetésénél ezt gondosan vegyük figyelembe, és olyan helyre ültessük, ahol nem zavar semmiféle vezetéket, és elég helye van rá, hogy kedvére gyarapodhasson.
A levelei sötétzöldek és fényesek, ovális alakkal. A növény a korral egyre erősebbé és szebbé válik, hiszen minden évvel egyre több virágot hoz, és egyre erősebb lesz. Ráadásul, minél több évet töltött el a kertünkben, annál jobban fog tudni alkalmazkodni a téli hidegekhez is. A magnólia kedveli a savas, savanyú talajt. Ezen kívül vízigényes is, ezért különösen a nagy, nyári melegekben, és a virágzás ideje alatt gondoskodjunk róla, hogy soha ne száradhasson ki. Ha dézsában neveljük, akkor rendszeresen gondoskodnunk kell a tápanyag utánpótlásáról, és ebben az esetben a teleltetéséről is, hiszen csak a szabad földbe kiültetett példányok képesek áttelelni a szabadban.
A japán liliomfa Kelet-Ázsiából származik. Jól tűri a fagyokat, ám, mivel korán virágzik, a virágaiban kárt tud tenni a hideg. Habár magról is szaporítható, ebben az esetben nagyon türelmesnek kell lennünk, hiszen évek fognak eltelni, mire virágba borul.
A magnólia virágai nem csak szépek, de illatosak is. Fotó: Pixabay
10 tipp, hogy igazán jól érezze magát Nálad a magnólia
1. A magnólia ültetésekor akkora ültetőgödröt készítsünk, amely háromszorosa az elültetni kívánt növény gyökérméretének. A gödör alját alaposan ássuk fel, hogy a gyökerek könnyebben meg tudjanak kapaszkodni.
2. Ezután szórjunk istállótrágyát a gödör aljára, majd takarjuk be körülbelül 20 cm vastagon termőfölddel, hogy nehogy érintkezzenek a trágyával a növény gyökerei, mert az a kiégésüket okozhatja.
3. Miután behelyeztük a növény gyökerét a gödörbe, állítsuk függőlegesre a magnóliát, fedjük be a gödröt földdel talajszintig, majd tömörítsük a talajt, hogy ne maradjon levegő a gyökérzet körül. Ha nem érezzük elég erősnek a kiültetéskor, támasszuk meg egy karóval. Ezután nincs más dolgunk, mint alaposan megöntözni a növényt.
4. Érdemes fenyőkéreggel takarni a növény körül a talajt, mert így egyrészt bent tudja tartani a nedvességet, másrészt óvjuk a gyökereket a hideg, téli fagyokkal szemben is.
5. Virágai leggyakrabban fehér, pasztell, vagy rózsaszín színben pompáznak, de manapság már akár sárga, vagy piros színben is találkozhatunk velük. Ha a talajunk túlságosan meszes, és így nem megfelelő a magnólia számára, akkor levelei el fognak sárgulni, majd a növény rövid időn belül el fog pusztulni. Így, ha a kertünkben nem megfelelő számára a talaj, akkor ássunk egy nagy gödröt, majd cseréljük ki a benne található földet "A" típusú virágfölddel, és keverjünk hozzá némi tőzeget is.
6. Metszésük csak késő ősszel lehetséges, és célja a formázás, illetve a téli atkásodás és gombásodás elkerülése. A magnólia törzse nem sokkal a föld felett elágazik, és eleinte bokrosan nő. A legtöbb magnólia áprilisban és májusban virágzik, de olyan magnóliák is vannak, amelyek nyáron másodvirágzással örvendeztetnek meg bennünket. Ilyen például az örökzöld magnólia is. Mivel sokféle fajta van, amelyek méretben is eltérnek egymástól, nem muszáj a legnagyobbat választanunk. Ha kicsi a kertünk, akkor inkább az alacsonyabb, 2-3 méter magasságot elérő fajtákat válasszuk.
7. Érdemes minden tavasszal érett komposztot vagy istállótrágyát keverni a talajához.
8. Bár a magnóliát ritkán támadja meg betegség, vagy kártevő, érdemes rendszeresen megvizsgálni, és figyelni az árulkodó jelekre. Ha tetvek támadják meg, kezeljük az ellenük való permetszerrel, de a katicabogarakban is bízhatunk, akik előszeretettel eszik meg a levéltetveket. A lehullott leveleket minden esetben szedjük össze, és távolítsuk el a fa alól, azonban fertőzöttség esetén semmi estre se kerüljenek a komposztba.
9. Ha a magnólia levelei foltosodnak, majd bebarnulnak, vagy szürkés bevonat képződik rajtuk, az gombás megfertőződésre utal. Ennek oka a túlságosan meleg és párás környezet. Ezt könnyen meg tudjuk előzni, ha a magnólia lombját kissé megritkítjuk, hogy jobban átjárhassa a fény és a levegő.
Festeni sem lehet szebbet a magnólia virágánál. Fotó: Pixabay
Ha levelei elsárgulnak, akkor a meszes talaj az okozója, míg ha barnák lesznek, majd elszáradnak, valószínűleg túl szeles helyre ültettük. Ekkor valószínűleg a szél hatására a növény kiszárad, így ne az átültetéssel próbálkozzunk, mert azt valószínűleg nem éli túl, hanem takarjuk le a talajt mulccsal, 5 cm vastagságban, meggátolva ezzel a növény gyors kiszáradását.
10. Az ültetésekor nagyon óvatosan bánjunk a leveleivel, mert azok könnyen megsérülhetnek, és ez évekkel vetheti vissza a fa fejlődését. Egyszerűbb a dolgunk a földlabdás növénnyel, hiszen ennek gyökerei jóval védettebbek. Bár szépen mutatnak az erkélyen is, azonban cserépben, vagy dézsában nem érzik igazán jól magukat, így ha tehetjük, ne tartsuk így őket, hanem ültessük ki a kertbe. Itt a gyökereik is jobban elférnek, és megfelelő mennyiségű tápanyagot tudnak magukba szívni.
A magnólia vásárlásakor érdemes egy pillantást vetnünk a gyökerekre, hiszen ha ezek sérültek, vagy fekete a színük, akkor a növény nagy valószínűséggel nem fogja túlélni az ültetést. Az egészséges gyökér világos színű, és kellemes, citromos illata van. Nem biztos, hogy a magnóliánk azonnal virágot fog hozni, de ne legyünk türelmetlenek. Ha jól érzi magát, egészen biztosan csodás virágokkal fog megajándékozni minket.