Ahogy egyre melegebb az idő, és egyre több gyümölcs érik be, eljön a befőzés ideje. Így nem csak hogy át tudjuk menteni a nyár ízeit a télbe, de még nagyon sokat spórolhatunk is. A kamra polcain sorakozó finomságokat ugyanis, különösen, ha a mi kertünkben teremtek, most olcsón el tudjuk tenni, és könnyedén fel tudjuk használni, amikor jóval kevesebb és drágább a friss zöldség és gyümölcs. Ráadásul a befőttek, lekvárok nem igényelnek hűtést sem, így igazán takarékosan tudjuk őket még tárolni is. Elég hozzá egy kamra, vagy akár egy konyhaszekrény pár polcát is kinevezhetjük annak.

A befőzés pedig lehet egy igazán vidám, családi program is. Részt tudnak benne venni az idősebb családtagok is, sőt, nagyon sok jó tanácsot és receptet tudnak megosztani velünk. A gyerekek pedig játékosan tanulják meg a házi veteményes és a befőzés fontosságát és hasznát.

Ha nincs saját kertünk, akkor sem kell és nem is szabad lemondani róla, hiszen a Szedd magad akciók során kedvezményesen tudjuk beszerezni hozzá az alapanyagokat, és így a haszon és az élmény sem maradhat el.

Ezekre ügyelj befőzés előtt és közben!

1. Befőzés előtt fontos, hogy csírátlanítsd az üvegeket. Ehhez mosd el őket forró vízben, majd rakd meleg sütőbe. Az is tökéletes, ha mosogatógépben mosod el őket magas hőfokon. Majd állítsd őket fejjel lefelé egy frissen mosott konyharuhára és hagyd, hogy maguktól száradjanak ki. Nagyon fontos, hogy a belsejüket ne töröld szárazra, mert azzal oda a fertőtlenítés.

2. Nem elég az üvegre odafigyelni, ha nem akarjuk, hogy megromoljon a befőzött étel. A fedőnek is tisztának kell lennie. Erre is vonatkozik, hogy a forró vizes mosogatás után már csak kívülről szabad megfogni. A rozsdás, rossz menetű fedeleknek pedig sajnos menniük kell.

3. Csakis friss, hibátlan gyümölcsöt és zöldséget főzz be. A romlott részeket vágd ki, és eszedbe se jusson rohadt alapanyagokat felhasználni a befőzéshez. Amit nem ennél meg frissen, az a befőzött ételekbe se kerüljön bele, hiszen nem lesz olyan finom és tartós.

lekvár és gyümölcsök

A házi lekvár visszahozza a nyár ízeit még a téli időszakban is. Fotó: Shutterstock

4. Használhatsz cukrot, befőzőcukrot, mézet, a lényeg, hogy mindig vedd figyelembe, mennyire érett gyümölcsöt főzöl be. Minél érettebb, annál édesebb, így annál kevesebb édesítőszerre lesz szükséged. Viszont ahogy növeled a cukormennyiséget és a főzési időt, úgy lesz egyre sűrűbb a lekvárod. Ha befőzőcukrot használsz, azzal fel tudod gyorsítani a folyamatot, mivel az már eleve tartalmaz zselésítőanyagot, vagyis pektint.


5. Habár manapság rengeteg receptet lehet találni, ha van egy jól bevált, családi recepted, attól nem érdemes nagy mértékben eltérni. Ha mégis kísérletezni támad kedved, érdemes először egy kisebb mennyiségen kipróbálni. Biztos, ami biztos.

6. A legjobb, ha nem használsz tartósítószert. Ha dunsztod sincs, mi az a dunsztolás, most eláruljuk neked. A folyamat maga arra jó, hogy miután az üvegeket teletöltötted lekvárral, az üvegben rekedt levegőt megtisztítja, kívülről történő melegítés segítségével. Kétféle dunsztolási eljárás létezik, a száraz és a nedves.

A száraz dunsztolás estén először is a forró lekvárt betöltöd az üvegekbe. (Először csak keveset, mert a hirtelen hőmérséklet különbség miatt a forró lekvár szét tudja repeszteni az üveget.) Töltés közben finoman ütögesd az üveget az asztallaphoz, hogy eltávolítsd belőle a légbuborékokat. Ezután jöhet az üvegre a celofán, fedő, vagy ahogy szeretnéd. A lényeg, hogy jól le legyenek zárva. Majd az üvegeket csavard egyesével újságpapírba, tedd őket egymás mellé egy kosárba, vagy bármilyen nagyobb edénybe, és 2-3 napig takaróba tekerve pihentesd őket száraz, meleg helyen, míg ki nem hűlnek.

lekvár zöldség gyümölcs

A befőzés segítségével télen is finom ételeket tehetünk az asztalra. Fotó: Shutterstock

A nedves dunsztolást általában akkor használjuk, amikor a gyümölcsöket főzés nélkül tesszük az üvegekbe. Ilyenkor csak maga az ízesített lé a forró, amit rájuk öntünk. A lezárt üvegeket tedd egy nagy lábosba, amit  önts fel vízzel addig, hogy az üvegek háromnegyed része víz alá kerüljön. Ezután forrald a vizet 20 percig, majd hagyd, hogy kihűljön. A nedves dunsztolás így tudja garantálni, hogy a végleges hőkezelés hatására eltűnjenek a baktériumok.

7. Pár nappal a befőzés után nyomkodd meg az üvegek tetejét. Ha visszapattannak, vagy be sem lehet nyomni őket, akkor tökéletes munkát végeztél. Ha azonban könnyen benyomható a fedél, vagy még be is szippantja a levegőt, akkor amilyen gyorsan lehet, fogyaszd el a benne lévő finomságot, mert nem jól zártad le, így hamar meg fog romlani.

8. A kész befőtteket, szörpöket, lekvárokat tárold száraz, hűvös helyen. Ragassz rájuk címkét, amelyre felírod, hogy melyik évben tetted el, és mit tartalmaz az üveg. Hidd el, pár év múlva hálás leszel ezért, mert addigra már egészen más lesz a színük, és lehet, hogy csak a felirat segít megkülönböztetni a szilvalekvárt a baracktól.