A különböző ünnepekhez különböző növényeket társítunk. Míg a Valentin-napról a piros rózsa, a húsvétról a tavaszi hagymás virágok jutnak eszünkbe, addig a karácsonynak is megvannak a jellegzetes növényei. Ezek nemcsak dekoratív mivoltuk, hanem jelentésük miatt is helyet kaptak az ünnepi hangulat megteremtésében.

A fenyő

A karácsonyfa-állítás keresztény hagyomány, de az örökzöldek tisztelete jóval korábbra nyúlik vissza. A fenyő mint örökzöld növény az örök életet és az állandóságot szimbolizálja. Több fajta közül válogathatunk, melyek közül mindegyiknek megvan az előnye és a hátránya.

A népszerű „karácsonyfafajták" közé tartozik a lucfenyő, az ezüstfenyő, a nordmann jegenyefenyő és a duglászfenyő. A karácsonyfának feldíszített fenyő a 16. századtól indult hódító útjára a Német-római Birodalomból. A díszítőelemek kezdetben persze jóval természetesebb dolgok voltak, úgymint az alma, a dió, az ostya és a mézes sütemények.

fenyő

A fenyő mint örökzöld növény az örök életet és az állandóságot szimbolizálja – fotó: Shutterstock

A fagyöngy

A fehér fagyöngy egy fákon élősködő növény, ami a fák kérgéből szívja el a számára szükséges tápanyagokat. Többféle fán is megtelepedhet, például az alma-, a fenyő-, a tölgy- és a nyárfákon is. Eredetileg az angolszász országokban használták karácsonyi díszként, és onnan terjedt tovább a világ más részeire ez a felhasználási szokás. A fagyöngy alatti csók eredete pedig az északi mitológiához köthető. A kereszténységben a fagyöngy a béke szimbóluma.

fagyöngy

A kereszténységben a fagyöngy a béke szimbóluma – fotó: Pixabay

A magyal

Ennek a cserjének az élénk piros termései és a mélyzöld levelei láttán egyből ünnepi hangulatba kerülünk. Ezt a növény a régi korok emberei szintén az örök élet, sőt a termékenység szimbólumaként tartották számon. Úgy gondolták, hogy a házban elhelyezve védelmezi az ott élőket és szerencsét hoz.


A kertünkbe ültetve ünnepi hangulatot teremthetünk már az őszi hónapoktól, és örökzöld cserje lévén egész évben szép dísze lesz a kertnek. Télen ágait használhatod díszítésre, terméseit pedig imádják a madarak. Májusban fehér virágokkal örvendeztet meg minket.

A cserje növekedése lassú, viszont sokáig, akár 100 vagy annál több évet is él. Ápolása egyszerű. Jól bírja a metszést, ezért sövényként is telepíthető. Télálló növény, de a fiatal töveket télen takarjuk le lehullott lombbal vagy mulccsal.

magyal

A magyal az örök élet és a termékenység szimbóluma – fotó: Shutterstock

A mikulásvirág

A karácsonyi időszak egyik közkedvelt, szimbolikus szobanövénye. Ezt a népszerűséget dekoratív piros vagy rózsaszín, esetleg fehér virágzati felleveleinek köszönheti. Virágzata középen a díszes levelek között található, nem túl hangsúlyos, apró és sárga. Azonban a vásárláskor ezeknek az igazi virágoknak az állapotát kell figyelembe vennünk, mert fontos, hogy ekkor még bimbósak legyenek.

A mikulásvirág sok figyelmet és ápolást igényel, hogy szép maradjon és a következő télen ismét kivirágozzon. Télen a meleg, fűtött lakásban a növény gyorsan kiszárad és elhullatja a leveleit. Öntözése lágy vízzel történjen, szereti a magas páratartalmat, és hetente egyszer tápoldatos vízzel érdemes meglocsolni. Általában február elején a növény elkezdi lehullatni a leveleit, ekkor vissza kell vágni a felére és csökkenteni a locsolást, tápoldatozást. A növényt úgymond pihentetni kell. Nyáron újra öntözni és tápoldatozni szükséges, illetve első hajtásait ismét vágjuk vissza a felére.

mikulásvirág

A karácsonyi időszak egyik közkedvelt, szimbolikus szobanövénye a mikulásvirág – fotó: 123rf.com

A karácsonyi kaktusz

Ez a növény karácsonykor az ünnephez méltóan díszbe öltözik, mivel ekkor nyílnak csodaszép, harangra emlékeztető virágai. Innen is kapta a nevét. Virágai a fehér, aranysárga, narancssárga, rózsaszín, lila és piros különböző árnyalataiban is pompázhatnak. Viszont ezt a csodát évről évre csak azok tapasztalhatják, meg akik kellő odafigyeléssel gondozzák a szobanövényüket.

Először is nem kedveli a száraz levegőt, ezért valamilyen módszerrel növelni kell a kaktusz környezetében a páratartalmat. Fényigényes, ezért egész évben világos szobában tartsuk, de ne tűző napsütéses helyen. Késő ősszel, a virágzás előtti időszakban szüksége van 12 óra teljes sötétségre, mert ez indítja be a rügyképződést. A virágok kinyílását követően már áthelyezhető a kaktusz egy melegebb, világos szobába. Virágzása után nyugalmi időszak következik, amihez a legideálisabb hely egy világos, de hűvös hely.

karácsonyi kaktusz

A karácsonyi kaktusz karácsonykor az ünnephez méltóan díszbe öltözik – fotó: Shutterstock