Vajon melyik zöldségre tippelnénk, ha azt kérdeznék tőlünk, melyik zöldségféle a világ legegészségesebb növénye? Valószínűleg nem sokan említenék meg a vízitormát.
Pedig az amerikai CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ) vizsgálatai szerint a világ legegészségesebb növényi eledele a vízitorma. Ezt a finomságot ráadásul akár még a kertünkben is könnyedén tudjuk termeszteni.
Habár valószínűleg nem ez a zöldség fog elsőre eszünkbe jutni, ha rákérdeznek, melyik lehet a világ legegészségesebb növénye, mégis megéri jobban megismerni. Például azért is, mert jóval több benne a C-vitamin, mint egy narancsban, mégis keveset fogyasztunk belőle.
Ráadásul annyira egyszerű termeszteni! Ha egyszer végre belevágunk, már csakis azt fogjuk bánni, hogy miért nem tettük ezt már jóval korábban. Ez a finom és egészséges zöldség pedig még dísznek sem utolsó. Még télen sem veszíti el élénk zöld színét, fehér virágai pedig elbűvölővé varázsolják a kertet. Kell még ennél több? Szép, egészséges és még finom is!
De akár még az ételeinket is szebbé képes varázsolni, ha felaprítjuk és megszórjuk vele azokat. Ismerjük hát meg közelebbről a vízitormát és ne felejtsünk el neki minél gyakrabban helyet adni a tányérunkon, vagy éppen a poharunkban.
Ismerd meg a vízitormát
Az orvosi vízitorma, vagyis a Nasturtium officinale a káposztafélék családjába tartozó évelő vízinövény. Az egész világon előfordul, hazánkban leginkább a Gerecsében, a Bakonyban, Zala megyében, a Kisalföldön, a Duna és a Dráva vidékén találkozhatunk vele.
Könnyedén tudod otthon is termeszteni a vízitormát. Fotó: Shutterstock
A vízitorma körülbelül 30-50 cm magas. Zöld leveleit még télen is megőrzi, fehér virágai pedig igazán széppé varázsolják. A vadon élő vízitorma Magyarországon védett.
A vízitorma íze csípős, a mustárhoz, vagy éppen a tormához hasonló. Nagyon egészséges, hiszen jóval több benne a C-vitamin, mint egy narancsban, több benne a kalcium, mint egy liter tejben, és több benne a folsav, mint egy banánban.
A gyógynövénynek üreges és szögletes szára, szárnyalt levelei és 5-10 mm széles fehér virágai vannak, és persze az sem véletlen, hogy már a középkorban is nagyon kedvelték a vízitormát. Ekkor ráadásul nem csupán gyógynövényként használták, hanem téli zöldségnek is termesztették.
Ezért a világ legegészségesebb zöldsége a vízitorma
1. A vízitorma antioxidánsokban gazdag. Tartalmaz A-, E-, K-, D- és C-vitamint, valamint jódot és vasat is.
2. Gyomorerősítő, étvágygerjesztő és vízhajtó hatása van.
3. Fogyaszthatjuk italként, de ízesíthetünk vele rántottát, leveseket, tésztákat is. Köretként is kiváló megpárolva, és a salátát is gazdagítja csodás ízével, mely egyesek szerint a mustárra, míg mások szerint a tormára emlékeztet. Leveles hajtásait virágzás előtt kell lecsipegetnünk. Akár egy szendvicsre is rászórhatjuk, hogy izgalmasabbá tegye és felpezsdítse a megszokott ízeket. A lényeg, hogy minél gyakrabban fogyasszuk, hiszen a vízitorma nem csak finom, de nagyon egészséges is.
4. Óriási C-vitamin tartalma miatt még a skorbut megelőzésére is használták. Kiemelkedően gazdag értékes ásványi anyagokban és A- és D-vitaminban is. Egy csészényi vízitorma 34 gramm K-vitamint tartalmaz, amely mennyiség már önmagában is elegendő a napi ajánlott beviteli érték fedezéséhez.
5. A vízitorma képes csökkenteni a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát, segít megelőzni a szívbetegségek kialakulását, antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően pedig segíti a véredények működését a szívroham elleni védekezésben.
6. Az orvosi vízitorma antibiotikus, vizelethajtó, étvágygerjesztő és emésztésserkentő hatásokkal is rendelkezik, ezért a hólyag- és a hörghurut egyik természetes antibiotikumaként is lehet használni.
7. Ezen kívül csökkenti a vérnyomást, csillapítja a fájdalmat, elősegíti a sebgyógyulást, de még a gyomor működésére is pozitívan hat. Kiváló vértisztító is, és a benne lévő jódnak köszönhetően a jód hiánya okozta pajzsmirigyzavarra is kiválóan alkalmazható.
8. Mivel a vízitorma lutein és a zeaxantin forrás, így képes csökkenteni az életkorral összefüggő szembetegségek és a szürke hályog kockázatát.
9. Tavasszal érdemes vízitormakúrát tartani. Turmixoljunk le egy adag vízitormalevelet, préseljük ki a levét és igyunk belőle naponta két evőkanálnyit reggel és este, hat héten keresztül.
Nem csak finom, de nem véletlenül lett a vízitorma a világ legegészségesebb növénye. Fotó: Shutterstock
10. Teaként is fogyaszthatjuk. Ehhez aprítsunk fel két teáskanálnyi vízitormalevelet, öntsük le két deciliter forró vízzel, majd hagyjuk állni tizenöt percig. Szűrjük le és fogyasszuk bátran.
Így legyen vízitorma a kertedben
Vízitormát manapság már nagyon sok bolt polcain találhatunk. Amikor a vásárlás mellett döntünk, mindig alaposan vizsgáljuk meg, hogy kellően friss és sötétzöld legyen. Azonban jobban járunk, ha nem magát a zöldséget szerezzük be, hanem a magot. Ezt akár bioboltokban, akár kertészeti áruházakban is meg tudjuk tenni, és így esélyt kapunk rá, hogy otthon termesszük ezt a fantasztikusan egészséges növényt. Azt azonban fontos tudni, hogy a vízitormának nedves, vizes helyet kell találnunk. Ez lehet akár egy dézsa, vagy éppen egy vályú is.
Habár a vízitorma akár még a vízben is megél, azért inkább a konyhakertben próbálkozzunk meg a termesztésével. A legjobb, ha meszes talajba kerül, azonban nagyon oda kell figyelni arra, hogy elegendő mennyiségű vízhez jusson, így gyakran kell öntözni.
A vízitorma nagyon szereti a napfényt, így olyan helyet keressünk neki a kertben, ahol legalább 6 órán át tud benne fürdőzni. Érdemes az ültetés előtt egy nagy adag komposztot forgatni a talajba 15-20 cm mélyen.
A vízitorma magjait vessük közvetlenül a talajba, körülbelül 6 mm mélyen, legalább 3 héttel az utolsó várható fagyok előtt, mivel a vízitorma hűvös körülmények között, 10-15 Celsius-fokon csírázik. Ügyeljünk a folyamatos öntözésre, hiszen nem száradhat ki. Ha cserépben neveljük, gondoskodjunk egy tálcáról, amit alá helyezünk és amelyet folyamatosan feltöltünk vízzel. Így a növény gyökerei állandóan a vízben maradnak, de ezen kívül heti egyszer felülről is alaposan öntözzük meg a vízitormát. Ez a zöldség ugyanis nem véletlenül kapta a nevét.
Ne feledkezzünk meg a vízitormáról, hiszen igazán sokat tesz az egészségünkért. Adjunk neki helyet a kertben és a konyhában egyaránt.