A fahéjnak számos egészségügyi előnye ismert, például tele van antioxidánsokkal, amelyek segítenek megakadályozni az Alzheimer- és Parkinson-kórral összefüggésbe hozható fehérjék felhalmozódását az agyban, továbbá segíti a tanulási folyamatokat, és magas antioxidánstartalmának köszönhetően megvédi az agyat a stressz okozta károsodástól. Azonban a boltokban kétféle fahéjjal is találkozhatunk, és nem mindegy, hogy melyiket választjuk.
Volt, amikor a fahéj értékesebb volt az aranynál
A fahéj Srí Lankán (korábbi nevén Ceylonon), India szomszédos Malabár-partvidékén és Mianmarban (Burmában) őshonos. A fűszer a fa szárított belső kérge, amely barna színű, finoman illatos aromájú és meleg, édes ízű. Sokféle étel ízesítésére használják.
A fahéj már az ókorban is keresett fűszer volt, India és Srí Lanka pedig több mint 2000 éve a világ vezető fahéjexportőrének számít. A rómaiak elsősorban gyógyszerként alkalmazták a lélek egyensúlyának visszaállítására. Később 300 éven keresztül harcoltak egymással a portugálok, a franciák és az angolok a fahéj kereskedelmi monopóliumának megszerzéséért, ami számos emberáldozatot követelt.
A 18. század végén a hollandok rengeteg fahéjat égettek el, hogy megakadályozzák árának zuhanását, ám a fahéj értéke hamarosan így is csökkent, a fűszer mindenki számára elérhetővé vált. Ma már nem számít drága fűszernek. Magyarországra a 15. században érkezett.
2021-ben négy ország adta a világ fahéjtermelésének 98 százalékát: Kína, Indonézia, Vietnám és Srí Lanka.
A fahéj fajtái
A két legismertebb fahéj a kasszia/cassia vagy kínai fahéj, valamint a Srí Lanka-i, azaz ceyloni fahéj. A fajták kérge egészben könnyen megkülönböztethető egymástól. A ceyloni fahéjrudaknak vékony rétegeik vannak, ezért kávé- vagy fűszerdarálóval könnyen porrá őrölhetők, míg a kínai fahéjrudak sokkal keményebbek. A porított kérgeket nehezebb megkülönböztetni egymástól.
A kínai fahéjat erős, fűszeres íze miatt és mert jól viseli a sütés körülményeit, gyakran használják sütéshez. A ceyloni fahéj, amelyhez csak a fa vékony belső kérgét használják, világosabb barna színű, finomabb, kevésbé sűrű és morzsolódó textúrájú, íze aromásabb, melyből főzéskor sokat veszít.
Az őrölt fahéjat 11 százalék víz, 81 százalék szénhidrát (beleértve az 53 százalék élelmi rostot), 4 százalék fehérje és 1 százalék zsír alkotja.
Volt, amikor a fahéj értékesebb volt az aranynál – fotó: Shutterstock
A fahéj felhasználási módjai
Mexikóban alkalmazzák csokoládé készítéséhez, az Egyesült Államokban és Európában szívesen használják gabonafélék, kenyéralapú ételek és gyümölcsök, főleg alma ízesítésére. A portugál és a török konyhában édes és sós ételeket is fűszereznek vele. Használható pácoláshoz és karácsonyi italokhoz is. A fahéjport a perzsa konyha sűrű levesekhez, italokhoz és édességekhez használja. Indiában curryket, a Közel-Keleten pedig húsételeket ízesítenek vele. Őrölt állapotban mézeskalács, almás lepény, rétes, fánk és még számos sütemény és desszert ízesítője lehet.
A fahéj egészségügyi előnyei
A fahéj jótékonyan hat az emésztőszervekre, a szívre, az érrendszerre, a vérnyomásra és a vércukorszintre. Egyes kutatási eredmények szerint napi fél teáskanálnyi fahéj a 2-es típusú cukorbetegeknél jelentősen csökkenti a vércukorszintet, a trigliceridszintet, a (káros) LDL-koleszterin és a teljes koleszterin szintjét. Három hónapig napi 2 gramm fahéj elfogyasztása csökkenti a rosszul kontrollált 2-es típusú cukorbetegek HbA1c-szintjét és vérnyomását.
A ceyloni fahéjat a népi gyógyászatban többek között nehézlégzés, szemgyulladás, reuma, fogfájás és sebek kezelésére, a kínai fahéjat emésztési problémák, puffadás, hasmenés, hányinger, megfázás, influenza, láz, reuma kezelésére használták.
A cassia fahéj
A cassia fahéj vagy kínai fahéj a Cinnamomum cassia fából származik, és gyengébb minőségűnek számít. Nagyon olcsó, ezért ez a leggyakrabban fogyasztott típus. Szinte az összes szupermarketben kapható, jóval elterjedtebb a ceyloninál. A cassiát régóta használják főzéshez és a hagyományos kínai orvoslásban is. Olajának nagyjából 95%-a fahéjaldehid, ennek köszönhető nagyon erős, fűszeres íze.
A ceyloni fahéj
A ceyloni fahéj az eredeti változat, és jóval ritkább, mint a kínai fahéj. A Cinnamomum verum fa belső kérgéből készül. Sárgásbarna színű, édesebb, és sok lágy rétegű sáv figyelhető meg rajta. Az említett tulajdonságok eredménye a rendkívül jó minőség és az értékes textúra. A ceyloni fahéj kevésbé elterjedt, és fűszerként is sokkal értékesebb, ezért drágább, mint a cassia. Illóolajának 50–63%-a fahéjaldehid, ami a cassiához képest jóval alacsonyabb arány. Ennek köszönhető enyhébb aromája és íze.
Mi alapján válasszunk?
A fahéj legkedvezőbb egészségügyi előnye a vércukorszint szabályozása, a nagyobb vércukorszint-ingadozások csökkentése, az inzulinérzékenység növelése, ami mind a ceyloni, mind a cassia fahéjról elmondható.
Szintén mind a ceyloni, mind a cassia fahéj esetében megfigyelték kutatók, hogy a fahéj számos bioaktív vegyülete gátolja a tau nevű fehérje felhalmozódását az agyban, aminek azért van jelentősége, mert a tau felhalmozódása az Alzheimer-kór jellemzője.
Azonban a kumarin jelenléte is egy fontos tényező, amely egy természetes növényi vegyi anyag, és vérhígítóként működik, ez pedig sokkal nagyobb koncentrációban van jelen a cassiában, mint a ceyloni fahéjban, ami nagyon fontos lehet, ha bizonyos hepatotoxikus gyógyszereket szedsz, műtéti vagy fogászati beavatkozásra készülsz, vagy ha magas a szervezetedben a vérzés kockázata, esetleg májkárosodásod van. Bár a kumarin természetes összetevő, fennáll a májkárosodás vagy a májelégtelenség kockázata, ha érzékeny vagy rá, illetve ha túl nagy dózisban fogyasztod a fahéjat.
2008-ban az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) megvizsgálta a kumarinnak a toxicitását, és megerősítette a tolerálható maximális napi mennyiségét (TDI), amely 0,1 mg kumarin testtömegkilogrammonként, tekintettel arra, hogy a kumarin nagy koncentrációban máj- és vesekárosodást okoz. Az európai egészségügyi ügynökségek arra figyelmeztetik az embereket, hogy kumarintartalma miatt ne fogyasszanak nagy mennyiségű cassiakérget.
Mivel a cassia fahéj sok, kb. 0,4–0,8% kumarint tartalmaz, egyes európai országok betiltották ezt a fajtát.
A kumarin halálos dózisa 275 mg/testtömegkilogramm. Egy kilogramm cassia fahéjban 0,31–6,97 g kumarin van, tehát egy 85–90 kilogramm közötti felnőttnek 3,5 kilogramm cassia fahéjat kellene megennie ahhoz, hogy a napi kumarinadag a halálát okozza.
De ha teljes mértékben ki akarjuk szűrni a veszélyforrást, érdemes ceyloni fahéjat használni.
Forrás: greendex.hu, greendex.hu 2