Itt a nyár, amikor is a család nyaralni szeretne. És persze valószínűleg annak is lenne kedve hozzá, aki imádja a kertjét. De mégis, valahogy nagyon nehezen tudjuk rávenni magunkat, hogy magára hagyjuk, és másra bízzuk szeretett kertünket, még ha csak néhány nap erejéig is.

Ráadásul pontosan ezek azok a hónapok, amikor minden nap szüksége van ránk a kertünknek. De hogy tudjuk megoldani, hogy a kertünk ne menjen tönkre abban a pár napban, amíg a vigyázó szemeink és kezeink távol vannak? A válasz egyszerű: nagyon nehezen.

Ezt tedd, ha el kell utaznod

Ha valaki szereti a kertjét, az nem szívesen hagyja magára, vagy másra. Így gondolta ezt már Karel Capek is, „A szenvedelmes kertész" című könyvében.

„Öt perc elég, épp hogy csak körül kell néznie" – mondja Karel Capek a kiszemelt áldozatának, akire rábízza utazása alatt a kertjét. Majd amikor hazajön: „Köszönöm, mondja szárazon a felebarátnak, s mint élő szemrehányás, nyakon ragadja a tömlőt, hogy meglocsolja az elhanyagolt kertet. Ez a tökfilkó, gondolja lelke mélyén, erre aztán rá lehet bízni valamit! Soha többet nem leszek olyan kötnivaló bolond, hogy nyaralni menjek!"

A legjobb persze, ha van beleszólásunk az utazás időpontjába. Ekkor érdemes átgondolni, melyik az a pár nap, amikor éppen nem érik be semmi, így nem kell betakarítani. A nyaralás előtt alaposan gyomláljunk ki, és az sem árt, ha megújítjuk a mulcsot a növényeink körül, hiszen így kevesebb esélye lesz a gyomoknak, és a nedvességet is jobban meg tudják tartani növényeink.

kert kertész öntözés

A nyaralás alatt is ki fogják bírni a növényeink, ha tudjuk, mit kell tennünk ezért elutazás előtt. Fotó: Shutterstock

Nyírjuk le a füvet és végezzünk el minden olyan munkát, amit előre el tudunk és ami nyomaszthat bennünket a nyaralás alatt. Így a segítőnkre csak az olyan szakértelmet kevéssé igénylő feladatokat kell bíznunk, mint amilyen az öntözés.

De azért az sem árt, ha rövid jegyzetet készítünk neki, hogy mikor mit tegyen, és mit ne tegyen. Szorítkozzunk a lényegre, mert ha a kezébe nyomunk egy tízoldalas kivonatot a legszükségesebb teendőkről, már most el kell kezdeni gondolkodni azon, hogy jövőre kit tudunk rávenni a segítségre. Az idei segítő ugyanis nagy valószínűséggel sajnos pont akkor nem fog ráérni.


Így élik túl a növények, ha el kell utaznod

1. Fontos, hogy pár napos elutazásunk alkalmával sem kell mindegyik növénynek elmerülnie a vízben, hogy nehogy kiszáradjanak. Minden növény esetében az öntözési igényeiknek megfelelően gondoskodjunk a vízellátásukról akkor is, amikor nélkülözniük kell bennünket pár napra. A legjobb, ha az utazás reggelén alaposan megöntözzük a növényeinket. Azonban arra ügyeljünk, hogy amelyik növény nem bírja, az ne álljon pangó vízben.

2. Érdemes behúzni a sötétítő függönyt legalább félig, hogy egy kissé árnyékosabb, hűvösebb legyen odabent az idő, így a növényeink nem fognak olyan hamar megszomjazni. De azért az összes fényt ne vonjuk meg tőlük, mert annak nem fognak örülni.

3. Ha sok vízigényes növényünk van, vásároljunk egy nagy edényt, esetleg műanyag gyerekkádat, és töltsük meg félig vízzel. Az elutazásunk idejére idekerülhetnek azok a vízigényes növények, amelyek jól viselik, vagy éppen igénylik a pangó vizet.

4. Készíthetünk a növényeink számára önitatót is. Ehhez töltsünk meg egy ásványvizes palackot vízzel, majd lyukasszuk ki a kupakját. Fogjuk be a lyukat és helyezzük fejjel lefelé a palack nyakát a virágföldbe. Így folyamatosan fogja adagolni a vizet a növényeknek. A biztonság kedvéért próbáljuk ki a módszert már pár nappal az elutazásunk előtt, és figyeljük, hogy a növények mindenképp hozzá tudjanak jutni a vízhez. Ha minden rendben van, akkor nem kell izgulnunk, az elutazásunk után sem fognak kiszáradni.

Egy másik megoldás, hogy egy nagy edénybe vizet töltünk, majd vastag fonalakat teszünk bele, melyek egyik vége az edényben marad, a másik vége pedig mélyen a növények földjébe kerül. Fontos, hogy az edény magasabban legyen, mint a növények, így folyamatosan képesek lesznek majd a fonálon keresztül adagolni maguknak a vizet.

5. A kerti növényeket is próbáljuk meg árnyékos helyre vinni. Persze csak a mozdíthatókat. A virágládákat, cserepeket például nyugodtan vigyük el az eredeti helyükről és kerüljenek kissé félárnyékos helyre, így nem fognak olyan hamar megszomjazni a növények.

6. Elutazás előtt érdemes tápoldatot adni a növényeinknek, így jobban fogják viselni azt a pár, magányosan töltött napot.

Ezek a növények jól bírják, ha szeretsz utazni

Ha sokat vagyunk távol otthonról, nem árt, ha olyan növényeket választunk, amelyek ezt jól viselik és nem igényelnek különösebben nagy törődést.

1. A szobai futóka igazi túlélőművész. Nagyon fényigényes növény, de ne tegyük ki a tűző napsütésre, mert akkor eltűnnek a márványos minták a leveleiről. Szomjan halni ne hagyjuk, de túl gyakori öntözést nem igényel. Várjuk meg, míg a földje felső rétege kiszárad, és akkor locsoljuk meg, de ne áztassuk el vízzel. Nyáron akár le is permetezhetjük vízzel, ezt télen viszont inkább hanyagoljuk, mert könnyen megfázhat. Tavasztól őszig hetente egyszer érdemes tápoldatozni.

kert kertész öntözés

A leglelkesebb kertésznek is szüksége van néha egy kis pihenésre. Fotó: Shutterstock

2. Az anyósnyelv mindent túlél, nem véletlenül kapta a nevét. Túl sok ellensége nincs, egyedül talán a túllocsolást nem bírja elviselni. Havonta egyszer elég megöntözni, leveleit pedig ne permetezzük, nem igényli. Neki mindegy, hogy napos, félárnyékos, vagy árnyékos helyen tartjuk, ugyanolyan jól érzi magát a földjében. A tűző napon azért ne hagyjuk, mert levelei könnyen elsárgulhatnak, és a növény elpusztulhat. Az anyósnyelv mérgező, mivel szaponoint tartalmaz, így gyermekektől és háziállatoktól tartsuk inkább távol.

3. A szobafikusz szintén nem fog panaszkodni, ha ritkán lát minket. Tejnedve mérgező, így gyerekektől és háziállatoktól távol kell tartani. Átlagos fényigénye van, de a világos helyeket kedveli. Ne tegyük ki erős napsugárzásnak és huzatnak, mert azt sajnos nem tudja túlélni. Kedveli a magas páratartalmat, így nyáron jólesik neki egy kis zuhanyzás. Nyáron érdemes kéthetente tápoldatozni. Ha lelankadnak a levelei, az azt jelzi, hogy kevés vizet adtunk neki.

4. A kertünkbe is tudunk olyan növényeket választani, amelyek jól viselik, ha néha el kell utaznunk. A legkevesebb gond a díszfákkal, a virágzó bokrokkal és az örökzöld növényekkel van. A nyári alma és körtefajták gyümölcsei a fán maradva is elviselik a néhány napos szüreti késedelmet.

Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, és adjuk át annak is, aki öntözni fogja a növényeinket az elutazásunk alatt, hogy inkább ritkábban, de nagyobb vízmennyiséggel öntözzünk! Ha ugyanis csak a felső 3-4 cm-es talajréteget nedvesítjük meg, akkor a víz nem jut el a gyökerekig, a felső talajszint pedig gyorsan kiszárad, ezért az öntözés hatástalan lesz!

Kellemes és gondtalan pihenést kívánunk minden kertésznek, és hazaérkezésekor is gyönyörű növényeket!