A fokhagyma nem csak finomabbá varázsolja az ételeinket, de az egészségünkre is nagyon jó hatással van. Így hát nem is kérdés, hogy ha van kertünk, nagyon is megéri termeszteni benne fokhagymát is. Ráadásul az étkezésen kívül is számtalan dologban lehet a segítségünkre, nem véletlen, hogy már közel 6000 éve használjuk.
Azonban tudnunk kell, melyek azok a hibák, amelyeket nem szabad elkövetnünk a fokhagymával szemben, különben a termés nem lesz olyan, mint amilyennek szeretnénk. De ha ezeket betartjuk, akkor a pirítóshoz, a kolbászhoz és a lángoshoz sem kell messzire menni egy kis fokhagymáért, csak a kertbe. Ráadásul milyen büszkeség az, ha minél több mindenért csak a kertig kell menni!
Így legyen fokhagyma a kertben
1. A fokhagymát általában tavasszal szoktuk elültetni, de ha erről lemaradunk, akkor ősszel pótolhatjuk ezt a hibát. Az őszi fokhagyma, bár kevesebbet terem, mint a tavaszi, általában nagyobbra szokott nőni.
A fokhagyma megvédi a kertben a növényeket, de még a mi egészségünket is. Fotó: Pixabay
2. A fokhagyma szaporítása dughagymáról történik. Ültetési helyeként napos, világos, esetleg kissé árnyékos helyet is választhatunk, de teljes árnyékba ne ültessük.
. A fokhagyma kedveli a tápanyagban gazdag talajt, de ne trágyázzuk frissen az ültetés előtt.
4. A tavaszi fokhagyma ültetési mélysége 5-6 cm. A fokhagymát gerezdekre szedve helyezzük a földbe, mindig a szár résszel lefelé. Mindig csak egészséges gerezdek kerüljenek elültetésre. A gerezdek között hagyjunk 10 centiméter tőtávolságot, a sorok között pedig 30 cm sortávolságot.
5. Habár a fokhagyma nem túlságosan vízigényes, ne hagyjuk kiszárani a földjét. Ezen kívül folyamatosan gondoskodjunk a gyomok eltávolításáról.
6. Az őszi fokhagyma termesztése során szükség van talajtakarásra, ha meg akarjuk védeni a téli fagyoktól.
7. Ismert tavaszi fajta a GK Lelexír, melyet leggyakrabban Makón termesztenek. A legnagyobb hozamot akkor hozza, ha márciusban ültetjük, betakarítani pedig júliusban lehet.
8. A fokhagyma jellemző kártevői a fonálféreg, a hagymalégy és a dohánytripsz is. Betegségek közül baktériumos rothadás, fuzáriumos betegség, szürkepenész és peronoszpóra károsíthatja.
9. A fokhagymát akkor szedhetjük fel, amikor a növény levelei elsárgulnak, a szára pedig elszáradt. Ekkor szárítsuk meg a napon, és tároljuk száraz helyen.
Bőséges fokhagyma termést szeretnél? Erre ügyelj!
1. A fokhagyma vetőmag csírázási aránya meglehetősen alacsony, így érdemesebb inkább dughagymával próbálkozni. A legjobb, ha kifejezetten ültetni való fokhagyma dughagymát vásárolunk.
2. A legtöbb fokhagymafajta idővel fás magszárat hoz, melyet mindenképp törjünk ki, hogy a növény energiája ne a felmagzásra menjen el. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a fokhagyma feje igen apró lesz.
3. Legyünk óvatosak a fokhagyma trágyázásával! Ha nagy fejeket szeretnénk, érdemes magas foszfortartalmú műtrágyát, például hallisztet használni, azonban ha túlzásba visszük a mennyiséget, akkor nem a fokhagyma, hanem a levelei fognak megnőni.
Ezért érdemes sok fokhagymát enni
A fokhagyma mindig is különleges növénynek számított. Már a középkorban is bíztak gyógyító és tisztító erejében, ezért gerezdjét amulettként hordták a nyakukban. A fokhagyma a hiedelem szerint távol tartja az ártó szellemeket, a vámpírokat és a pestis ellen is védelmet nyújt.
De ezen kívül is bőségesen van okunk rá, hogy fogyasszuk. A fokhagymának erős antibakteriális és gombaellenes hatása van, allicin nevű vegyülete pedig ráksejtellenes tulajdonsággal bír. Van benne szénhidrát, fehérje és nagyon sok ásványi anyag. Emellett tartalmaz A-, B-, C- és E-vitamint. Erős antioxidáns hatása van, mely segítségével erősíti az immunrendszert.
A fokhagyma sok ételt tesz még ízletesebbé és közben még az egészségünket is védi. Fotó: Pixabay
Illatát az ajoén nevű kéntartalmú anyagnak köszönheti. A fokhagyma segíti a szív- és érrendszer élettani folyamatait, hozzájárul a vérnyomás és a koleszterin csökkentéséhez, és csökkenti az érelmeszesedés, az agyvérzés és szívinfarktus kockázatát is.
Nem csak evésre jó a fokhagyma
A fokhagyma nem csak enni jó, hanem rengeteg egyéb dologban is fordulhatunk hozzá. A konyhakertben például fel tudjuk használni gomba- és rovarölő hatását, hiszen kiváltható vele néhány, a környezetre káros növényvédő és gombaölő szer. Ehhez pedig nincs más dolgunk, mint elültetni a védeni kívánt növény mellé, vagy a belőle készített főzettel lepermetezni azt.
Sőt, a rózsát nem csak megvédi a betegségektől és a kártevőktől, de ha rózsa mellé ültetjük, annak sokkal erősebb lesz az illata. A lisztharmattal is felveszi a harcot, így érdemes a fertőzött növényeket lepermetezni fokhagymából készült főzettel. Ehhez aprítsunk fel 5 gerezd fokhagymát és öntsük le 1 liter forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni 24 órán keresztül, majd szűrjük le, és hígítsuk fel 3 liter vízzel. Ezután a lehűtött főzetet öntsük szórófejes palackba, és permetezzük le vele a beteg növényeket.
A fokhagyma még a gyümölcsfákat is megvédi a kártevőktől, a vakondok pedig menekülőre fogják, ha sok fokhagymát ültetünk a kertbe. Sőt, paprikával kombinálva a fokhagyma eredményesen elriasztja az egereket, a patkányokat, a nyulakat, a kígyóféléket és egyéb kártevőket is a kertből.
Így hát ne késlekedjünk, és idén legyen fokhagyma a kertünkben!