Egy friss kutatás megállapította, hogy az erdők még annál is hasznosabbak a környezetvédelemben, mint ahogy azt eddig gondoltuk, mivel nemcsak szén-dioxidot kötnek meg, hanem a fák kérgében élő mikrobák képesek a levegő metántartalmának egy részét is feldolgozni; igaz, a mikrobák a metánt szén-dioxiddá alakítják.
A metán és a szén-dioxid egyaránt üvegházhatású gáz, de míg előbbi jóval kisebb mennyiségben fordul elő a légkörben, rövid távon sokkal erőteljesebb pusztító hatást fejt ki. Viszont a szén-dioxid sokkal tovább a légkörben marad, ezzel hosszú távon roncsolva a környezetet.
Metán keletkezik a természetben – elsősorban a növények víz alatti bomlásakor –, illetve az ipari létesítményekben is. Egyes fák a vizes élőhelyeken a föld alatt keletkező metánt képesek kibocsátani, ugyanakkor a légkör metántartalmának egy részét fel is dolgozzák.
Kutatók megállapították, hogy talajszinten ugyan sok erdei fa bocsáthat ki kis mennyiségű metánt, ahogy haladunk felfelé a kéreg mentén, egyre inkább az elnyelés lesz jellemző, amiért a kéregben lakó mikrobák a felelősek.
Egy évben a Föld fái kb. 24-50 millió tonna metánt is elnyelhetnek, a hatás viszont nem egyenletes a bolygó különböző területeit tekintve. A leghasznosabb fák a trópusi területeken találhatók ebből a szempontból, melyek akár 12 százalékot is semlegesíthetnek, míg a mérsékelt égöv erdői kb. 7 százalék körül teljesítenek.
Forrás: qubit.hu
Indexkép: Pixabay