Ha van kertünk, akkor valószínűleg helyet kapnak benne gyümölcsfák is. Így nem csak árnyékot, de gyümölcsöt is nyerünk velük. Ráadásul kevés szebb látvány van, mint amikor a kertünk telis-tele van csodálatosan virágzó gyümölcsfákkal. Azonban nem elég gyönyörködnünk bennük. Sok mindent kell tennünk azért, hogy finom és bőséges termés is teremjen rajtuk. Ha elhanyagoljuk őket, akkor ugyanis könnyebben betegedhetnek meg, és egy idő után a termés is el fog maradni. Ami pedig teremni fog rajtuk, az nem lesz olyan szép és finom, mint egy gondozott gyümölcsfa esetében.

Ha elmulasztottad a lemosó permetezést, akkor most már ne is pótold! Amikor ugyanis már megjelennek a rügyek a gyümölcsfákon, a permetlé perzseléseket képes okozni. Remélhetőleg túl vagy már az első idei metszésen is, így nyugodt szívvel várhatód a termést. De még mindig akad bőven tennivaló, hogy a gyümölcsfáid igazán jól érezzék magukat, te pedig rengeteg finom gyümölcsöt szüretelhess.

1. Segítsd elő a beporzást

Bár a legtöbb gyümölcsfa virágai öntermékenyek, tehát nincs szükség az idegen virágporra, akadnak olyan gyümölcsfajták, mint például a Jonathan alma, vagy a Pándi meggy, amelynek virágai önmeddőek, tehát csak más pollenjével képesek megtermékenyülni. Erre kiváló megoldás, ha az önmeddő fák közé sok virágport termő fajtákat telepítesz.

méhecske virágon

Hagyd, hogy a méhek végezzék a munkájukat. Fotó: Vida-Szűcs István

A virágok megporzását leginkább a háziméhek végzik. A méhek összegyűjtik a nektárt és virágport; amellyel beporozzák a virágok bibéjét, majd a pollen a magházba jut, és megkezdődik a gyümölcstermés fejlődése. A méhek kolóniában élnek, ahol pontos munkamegosztás van. A családjukban helyet kap a királynő, aki 22 mm nagyságú, a herék, akik átlagosan 20 mm-esek, és a dolgozók, akik mindössze 16 mm hosszúak. Színük az aranybarnától a sötétbarnáig igen változó, és potrohukat csíkok díszítik.  Amikor a család elér egy bizonyos méretet, megtörténhet a kirajzás. Erre általában májusban, vagy júniusban kerülhet sor.

A méhek nektárral és virágporral táplálkoznak, melyet az idősebb dolgozók gyűjtenek be a virágzó növényekről. A virágport a hátsó lábukon lévő szőrzet segítségével tudják elszállítani, melyet elraktároznak, és a szűkösebb időkre gondolva mézet készítenek belőle maguknak. És persze nekünk. A növények beporzásában betöltött szerepük miatt egyenesen létszükséglet, hogy minél több méh tevékenykedjen a természetben. Így hát óvd a méheket, hogy végezhessék a feladatukat.

2. Indul a kártevők elleni védekezés

Április elején sajnos nem csak a tavasz köszönt be, hanem a kártevők is felébrednek. Sokan találtak közülük télre védelmet a gyümölcsfák törzsének és vastagabb ágainak felváló kéregpikkelyei alatt. Érdemes tehát ezeket a rétegeket most eltüntetni. Ehhez tisztítsd le fakaparóval és drótkefével a fákat, majd a leszedett törmeléket gyűjtsd össze, és semmisítsd meg.


A legjobb megoldás, ha a munka megkezdése előtt nejlont terítesz a fa alá, majd a munka végeztével egyszerűen csak összecsomagolod és kidobod azt. Nagyon fontos, hogy szedd le a fák koronájában található gyümölcsmúmiákat, hernyófészkeket és a tojáscsomókat is. A szőlőtőkéket közvetlenül a rügyfakadás után le kell permetezni peronoszpóra ellen. De az őszibarackot is meg kell védeni levélfodrosodás ellen.

3. Metszd termőre a fákat

Néhány növényt minden tavasszal termőre kell metszeni, mint például az őszibarackfát is. Ekkor az egyéves vesszőket metszd vissza úgy, hogy a termővessző alatt egy rövid ugarcsap maradjon a jövő évi termés miatt. Az őszibarack- és a kajszi metszésre akkor kell sort keríteni, amikor a virágrügyek már bontakozni kezdenek.

virágzó gyümölcsfa

Ha gondoskodsz a gyümölcsfáidról, cserébe bőséges termésben reménykedhetsz. Fotó: Pixabay

A meggyfákat is meg kell metszeni ilyenkor. El kell távolítani a beteg, vagy keresztbe nőtt ágakat, és a felkopaszodott gallyak tövén meg kell hagyni az egyéves vesszőket.

4. A talajra is ügyelj

Ha ősszel elmaradt, akkor most kell pótolni a gyümölcsfák tápanyag ellátását. Ez különösen fontos, hiszen a virágzás és a gyümölcs meghozatala igazán sok energiát vesz el a fától. Érdemes tehát ilyenkor érett istállótrágyát ásni a fák tövébe. És eljön az ideje a gyümölcsfák rendszeres öntözésének is.

5. Az első metszés

Ha csemetét szeretnél ültetni, először is gondold át, mely gyümölcsöket szeretitek a legjobban, és ezeknek a fáknak milyen igényei vannak. A gyümölcsfák esetében szinte biztos lehetsz benne, hogy a kert napos területére kell ültetni őket, így az is döntő szempont lehet, hogy mekkora napos terület található nálatok, és ott hány fa érezheti majd igazán jól magát. Arra is gondolj, hogy felnőtt korukban is el kell, hogy férjenek.

Járj nyitott szemmel, és figyeld meg, milyen fákat választottak a szomszédaid, és ha azok igazán szépek és bőven teremnek, akkor nagy eséllyel a te kertedben is jól fogják érezni magukat a hasonló csemeték. Ha sikerült kiválasztanod, és most ültettél gyümölcsfacsemetét, akkor nem szabad kihagynod az első metszést. Az első metszés a legfontosabb metszés egy ifjú gyümölcsfa életében. Ez határozza meg ugyanis a fa egész életfolyamatát. Ezt nevezzük az első évi alakító metszésnek. Akár ősszel, akár tavasszal ültetted el a csemetét, erre a metszésre csakis a tavaszi rügyfakadás előtt kerülhet sor.

A suháng esetén metszd vissza a kívánt törzsmagasság felett 4-6 fejlett rüggyel és a többi rügyet dörzsöld ki. A koronás csemete esetében szintén 4-6 rügyre kell ilyenkor visszametszeni, csupán a törzs meghosszabbításában, függőlegesen nőtt vezérvesszőt hagyd hosszabbra. Általános szabály ilyenkor, hogy a vékonyabb vesszőket rövidebbre, a vastagabbakat hosszabbra kell metszeni.

Jó munkát és bőséges termést kívánunk!