A gyümölcsfák ékességei a kertünknek, ezen túl pedig finom gyümölcsükkel is ellátnak bennünket. Persze csak akkor, ha gondoskodunk róluk. Igaz ugyan, hogy a legtöbb gyümölcsfa akkor is megajándékoz minket a termésével, ha nem foglalkozunk vele túlságosan sokat, de a termés sokkal jobb és bőségesebb lesz, ha segítjük a fáinkat. Az egyik nagyon fontos feladatunk pedig a gyümölcsfák esetében a tavaszi metszés.

Ezt tedd a gyümölcsfákkal a tavaszi metszés során

A gyümölcsfák tavaszi metszése során el kell távolítani az egymást keresztező, sűrűn nőtt ágakat, és a beteg, törött részeket. De ilyenkor kell megszabadítani a fákat a törzsön, a törzs tövén, vagy a gyökereken keletkezett sarjaktól, amelyeket tőből ki kell metszeni.

Minden fa, így a gyümölcsfák esetében is nagyon fontos, hogy a korona jól átlátható és levegős legyen, hogy elegendő fény és levegő jusson be. Így egyrészt egyenletesen tud beérni a gyümölcs, másrészt jóval kevesebb betegség és kártevő támadhatja meg a gyümölcsfát.

Az almafát, körtefát, szilvafát és barackfát tavasszal muszáj megmetszeni, még mielőtt a nedvkeringés megindulna. A fiatal gyümölcsfák esetében végezzük el az alakító metszést, hogy stabil vázágakat neveljünk ki, míg az idősebb fák esetében fontos a ritkító metszés.

Az őszibarack esetében az egyéves vesszőket metsszük vissza úgy, hogy a termővessző alatt egy rövid ugarcsap is maradjon a jövő évi termés érdekében. Azonban ügyeljünk rá, hogy az őszibarack és a kajszifáknál a metszést ne siessük el, hiszen akkor jön el az ideje, amikor a virágrügyek már bontakozni kezdenek. A meggyfákat is meg kell metszeni tavasszal. A meggyfa esetében a felkopaszodott gallyak tövén fejlődött egyéves vesszőt hagyjuk meg.

De azokról az idős gyümölcsfákról se feledkezzünk meg, amelyek esetleg már nem hoznak túlságosan sok gyümölcsöt. Metszés, táplálás és növényvédelem nélkül ezek a gyümölcsfák ugyanis sajnos fokozatosan le fognak épülni, így egyre kevesebb lesz a termésük, és a gyümölcsük minősége sem lesz az igazi. Pedig tehetünk azért, hogy ez ne így legyen!


Fontos, hogy metsszük meg az idős fákat, gyümölcsfákat is, hiszen ezeken a metszés hatására megjelenhetnek a vízhajtások. Ezeket arasznyi távolságra ritkítsuk ki, a megmaradókat pedig vágjuk vissza 25-30 cm-esre. Így a vesszők elágaznak, majd termőre fordulva kitöltik a megritkult koronát.

Nem csak a fákkal kell tavasszal törődnünk

Tavasszal nem csak a gyümölcsfák igénylik a metszést. A levendula, a hortenzia és a különféle díszfüvek számára is fontos a tavaszi metszés. A díszfüvek új hajtásai ugyanis metszés nélkül egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen találnak utat maguknak az elszáradt szálak között.

De a tearózsákat is érdemes tavasszal megmetszeni. Ilyenkor hagyjunk meg 3-4 erős hajtást, és vágjuk vissza 3-5 szemre. Az elhalt, beteg és egymást keresztező hajtásokat távolítsuk el. A bokorrózsák esetében a régi, fás részeket metsszük vissza.

A nyáron virágzó bokrokat is tavasszal kell visszavágni. Azokat, amelyek korán virágoznak, csak az elvirágzást követően érdemes visszametszeni. Az idősebb, felkopaszodott cserjéket erőteljesen ifjítsuk meg, a földtől 20-30 cm-re.

Ezekre ügyelj a metszésnél!

Nagyon fontos, hogy mindig tiszta metszőollót használjunk! A betegségeket ugyanis nagyon könnyen át tudjuk vinni egyik növényről a másikra. Éppen ezért fertőtlenítsük a metszőollót minden egyes növény metszése előtt alkoholos oldattal.

Arra is ügyeljünk, hogy ha nem merjük eléggé megmetszeni a növényeinket, akkor nem engedünk teret az új hajtásoknak. Éppen emiatt nagy lesz annak az esélye, hogy elmarad a virágbaborulás. Ezért fontos, hogy ne féljünk megmetszeni a növényeket! A szabály az, hogy kis lépésekben haladjunk. Mindig apró darabokat vágjunk az adott ágból, egészen addig, amíg zöld, élő részt nem találunk.

A rózsa esetében tavasszal a növény zöldtömegének körülbelül 90%-át bátran visszavághatjuk. Ha nem így teszünk, a növény egy idő után felkopaszodik, és nem hoz annyi virágot, mint szokott.

Azonban ne a naptár alapján végezzük el a kerti munkákat, hiszen csakis a fagyok után szabad metszeni. Amikor már megpattantak a rügyek, vége a metszési szezonnak.

A tápanyagokat is pótolni kell

A tél minden növényt megvisel. Az örökzöldek, az évelők, a gyümölcsfák és a rózsák számára van megfelelő szerves trágya, amellyel pótolhatók a télen elvesztett tápanyagok. A legjobb pedig a lombtrágyázás, amit permetezővel juttathatunk be a levelek és ágak közé, az eredmény pedig már napokkal később látható.

A gyümölcsfák talajának ápolásáról se feledkezzünk meg. Ha ősszel elmaradt, akkor most ássunk a gyümölcsfák földjébe érett istállótrágyát vagy műtrágyát. De a fagyok elmúltával meg lehet kezdeni a gyümölcsfák öntözését is.

kajszibarack virág

A kajszibarack esetében is fontos a tavaszi metszés. Fotó: Shutterstock

A kártevők ellen is fel kell lépni

Április elején már ébredeznek a kártevők. Azok is, amelyek a gyümölcsfák törzsének és vastagabb ágainak felváló kéregpikkelyei alatt teleltek át. Ezért most kell fakaparóval és drótkefével letisztogatni a gyümölcsfákat, ami pedig lepotyog, azt el kell távolítani a kertből. Ha ezt a munkát nem felejtjük el, akkor jóval kevesebb lesz a gondunk nyáron a kártevőkkel.

De az is fontos, hogy ha eddig még nem tettük meg, akkor most távolítsuk el a fákon lévő moníliás gyümölcsmúmiákat, a hernyófészkeket és a tojáscsomókat is! Természetesen a permetezés sem maradhat el. A szőlőtőkéket már közvetlenül a rügyfakadás után kell permetezni peronoszpóra ellen.

A gyümölcsfákat is védjük meg a különféle kártevők és betegségek ellen permetezéssel, amelyet a legjobb, ha a metszést követően végzünk el.

Ültessük tele a kertünket

Ha tavasz, akkor nyugodtan népesítsük be a kertünket növényekkel. A konténeres kiszerelés esetén nem befolyásolja az ültetés idejét az aktuális évszak, mert ezek a növények már gyökeret eresztettek. Éppen ezért, megfelelő gondozás és odafigyelés mellett észre sem veszi a növény, hogy a konténerből a kertbe került.

Ezek a növények bármikor elültethetők, amikor nem fagyos a föld és van lehetőség az ásásra. A téli fagyok és a nyári hőség idején azonban inkább ne ültessük el őket.

A faültetés és a cserjék ültetésének idejére is kiváló a tavasz. A cserjék a legsokoldalúbban felhasználható növények, hiszen helytállnak szoliterként, sövényként, térelválasztóként is.

A sövénynek való növények általában évi 2-3 metszést igényelnek, melyet akár kezdők is elvégezhetnek. De a virágokról is most gondoskodhatunk. Habár a tavaszi hagymások ültetésének nem most van itt az ideje, hanem ősszel, bátran ültessünk tavasszal rózsákat a kertünkbe. A virágok magról való keltetésének ideje is tavasszal jön el, és a veteményezés is. A kiskerti veteményezést akár egy pár négyzetméternyi területen is ki lehet próbálni. Ne hagyjuk ki, hiszen nagyon hasznos tevékenység!

Jó munkát és bőséges termést kívánunk!