A töltött káposzta nagyon kedvelt ételünk. Annyira, hogy ilyenkor, az ünnepek idején szinte nincs is olyan család, ahol ne kerülne az asztalra. Persze, ahogyan a jó halászlé, vagy éppen a lecsó esetében, úgy a töltött káposztánál is minden családnak megvan a saját, bevált receptje, amelyik a világon a legjobb, és amelyiken soha, semmilyen körülmények között nem változtatnának. Azonban van egy hozzávaló, amelyik egészen biztosan hozzájárul ahhoz, hogy a legjobb töltött káposzta is még finomabb legyen. Érdemes kipróbálni!
A töltött káposzta története
A töltött káposzta elődje a magyar konyhában a káposztás hús volt. A töltött káposzta csak a 18. században, török hatásra terjedt el Magyarországon. Korábban, az őrölt paprika elterjedése előtt, sáfránnyal fűszerezték. A balkáni népek törököktől átvett alapétele zsenge szőlőlevélből készül, melynek volt hús nélküli változata, melyet gombával vagy kásával töltöttek meg.
A töltött káposzta elkészítéséhez alapvetően savanyú káposzta, darált sertéshús, rizs, tojás, só és bors szükséges. A darált húsba beleteszik a megmosott nyers rizst és nyers tojást, elkeverik, és sóval-borssal ízesítik, majd a káposztalevelekbe beletesznek egy-egy evőkanálnyi darált húst és úgy göngyölítik fel, hogy a két szélét benyomják. A fazékba vizet vagy csontlét öntenek és lassú tűzön megfőzik. Tejföllel és friss kenyérrel tálalják.
Azonban számtalan változata van. Van, ahol a fazék aljára szalonnát, vagy a rétegek közé füstölt kolbászt vagy füstölt húst is tesznek. Máshol a darált hús fele-fele arányban sertés illetve marhahúsból áll. Egyes vidékeken sűrített paradicsomlevet is tesznek a főzővízbe.
Ez a hozzávaló még finomabbá teszi a töltött káposztát
Minden családnak megvan a saját, tökéletes receptje, azonban ezt a hozzávalót érdemes belecsempészni, ugyanis igazán finommá teszi a töltött káposztát. Ez a hozzávaló pedig nem más, mint a lángolt kolbász. A töltelékbe ugyanis érdemes tenni egy kis lángolt kolbászt is, ami egészen különleges ízt ad a töltött káposztának.
Van, aki kaporral készíti a töltött káposztát. Fotó: Unsplash.com
Ezen kívül persze az is nagyon fontos, hogy igazán finom legyen a savanyú káposzta, és hogy kerüljön a töltelékbe egy kevés füstölt hús is.
Egy sokak által kedvelt töltött káposzta recept
A töltött káposztához szükséges
- 1 fej savanyú káposzta
- ha szeretnénk, akkor szálas savanyú káposzta
- 1 kg darált sertéshús
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 10 dkg rizs
- 1 szál lángolt kolbász
- 40 dkg füstölt sertésoldalas
- szalonna
- só, bors, pirospaprika ízlés szerint
A rizst keverjük össze a darált hússal, az apróra vágott vöröshagymával, a reszelt fokhagymával, ezután fűszerezzük meg. Daráljuk le a lángolt kolbászt, és adjuk a töltelékhez. A savanyú káposzta levelekbe tegyünk tölteléket, majd göngyöljük össze. A maradék levelet vágjuk csíkokra, és a szálas savanyúkáposztával együtt tegyük az edény aljára. Tegyük bele a füstölt húst, majd kerüljenek bele a töltött káposztalevelek is. Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje, majd takarjuk be a töltelékek tetejét levelekkel, és lassú tűzön, egy-másfél óra alatt főzzük készre.
Azt mondják, a töltött káposzta annál finomabb, minél többször melegítjük, de természetesen minél jobb minőségűek a hozzávalók, annál ízletesebb lesz az étel.
Erre nagyon figyelj a töltött káposzta készítésekor
A káposztát érdemes főzés előtt megkóstolni. Akkor jó, ha a szálas savanyú káposzta és a káposztalevelek is ropogósak, enyhén sárgás színűek, és nincs semmilyen utóízük. Ha túlságosan savanyúnak érezzük, érdemes kimosni tiszta vízzel. A káposztalevelekből érdemes kivágni a vastagabb ereket. Ha túlságosan nagy a levél, vágjuk félbe, vagy negyedbe, és úgy töltsük meg a töltelékkel.
A jó töltött káposztához jó minőségű káposztára van szükség. Fotó: Pixabay
Igazán finom lesz a töltelék, ha vegyes hús kerül bele. Tehetünk bele sertést, marhát, pulykát, szalonnát és persze kolbászt. A kerek szemű rizstől krémesebb lesz a töltelék, mint a hosszú szeműtől.
A só és a bors mellett nagyon jó ízt ad a töltött káposztának a babérlevél, a borsikafű, a petrezselyem, a kapor, a fokhagyma és a pirított hagyma.
A töltött káposzta kerülhet fazékba, cserépedénybe, tűzálló tálba. Fontos, hogy alul vágott káposzta legyen, erre kerüljenek a húsok és a töltött levelek, legfelülre pedig mindig káposzta kerüljön. A töltött káposztát mindig lassú tűzön főzzük. Közben ne kevergessük, csak rázogassuk, hogy ne essen baja a töltelékeknek. A tejfölt tálalás után, a tányérban tegyük rá, hiszen anélkül hosszan el tudjuk tárolni a hűtőszekrényben.
Legyen saját káposztád
A legjobb, ha saját káposztából készül a töltött káposzta. A fejes káposzta nagyon kedveli a fényt, így a kert legvilágosabb helyét válasszuk ki számára. Tápanyagban, humuszban gazdag, jó vízellátású, porhanyós felső talajrétegű talajra lesz szükség ahhoz, hogy jó fej legyen a káposzta és szépen teremjen.
A tápanyagok közül leginkább a nitrogénre lesz szüksége. Az alaptrágyázás során szerves trágyát, foszfortartalmú műtrágyát ás a kálium 70%-át juttassuk a talajba. Az ültetés előtt kerüljön sor az indítótrágyázásra, amikor a kálium többi részét és a nitrogén 30%-át juttatjuk a talajba.
A káposzta ezen kívül nagyon vízigényes, rendszeresen kell gyomtalanítani és a kártevői ellen is védekezni kell. A tripszek és káposztalepke támadja meg leggyakrabban.
A palántákhoz már februárban elvethetjük a magjait, de csak április elején ültessük ki a palántákat a jól előkészített ágyásokba. A palántákat 50 x 50 cm-es tőtávolságra ültessük, hogy elég hely legyen a fejeknek. Amikor a fejek elérik a megfelelő méretet, eljött a betakarítás ideje. A káposztákat száraz, hűvös helyen tároljuk.
Csodás töltött káposztákat kívánunk!