A metélőhagyma, vagy más néven a snidling, karnyújtásnyira lehet tőlünk. Ugyanis a konyhaablakban tartva egész évben ellát minket, megfűszerezve ételeinket. Ráadásul, ha idáig nem volt a kertedben vagy az ablakodban metélőhagyma, most még lehet, hiszen a snidling ősszel is szaporítható.

Szaporíthatod magvetéssel, vagy úgy, hogy a fejlett töveket három-négy részre szeded, és kiülteted a szabadba vagy egy kis cserépbe. És habár a snidling összefüggésbe hozható a körözöttekkel, nem érdemes hét lakat alá zárni, sőt, inkább minél gyakrabban használjuk ételeink felpezsdítésére. Vagy a legunalmasabb szendvics feldíszítésére.

Ismerkedj meg a metélőhagymával

1. A metélőhagyma magról, tőosztással vagy palántázással is szaporítható. Kiváló önálló növényként is, de az ágyások szegélyeként is nagyon dekoratív, akár zölden, akár akkor, amikor virágzik.

metélőhagyma virág

A metélőhagyma finom és gyönyörű is. Fotó: Pixabay

2. A metélőhagymát csak nyersen fogyasztjuk. Leginkább saláták ízesítésére, szendvicsekre, túrókba és sajtok mellé ajánlott.

3. Nevezik még pázsithagymának is, de a legtöbben snidlingként ismerik.

4. A metélőhagyma a liliomfélék családjába tartozik, amelynek a föld felszíne alatt számos apró hagymája van. Ezek nagyon hasonlítanak a vöröshagyma föld alatti részéhez. A föld fölött pedig hengeres hagymalevelek nőnek, melyeket folyamatosan lehet vágni a növényről.

5. Június elején csodálhatjuk meg kékeslila gömbvirágzatát, melyet a méhek is nagyon kedvelnek.

6. A metélőhagyma magjai június végére érnek be, ekkor lehet összegyűjteni őket a következő évi vetéshez.


Így legyen metélőhagyma a kertedben vagy az ablakodban

A metélőhagyma nem igényel túl sok törődést, így ideális növény lehet kezdő kertészek, vagy akár gyerekek számára is. Megadja a sikeres kertészkedés örömét úgy, hogy túl sok időt nem kell rászánnunk a gondozására.

A metélőhagyma jól viseli a hideget, ám télen érdemes belőle egy cserépnyit bent tartani az ablakban. Akár a kisebb árnyékot is jól viseli. A snidling kedveli a tápanyagokban gazdag talajt, és a gyorsan felvehető nitrogénműtrágyát is, melyet sok finom levéllel hálál meg.

A vetését követően bőségesen kell öntözni, de később már nem igényel intenzív vízellátást. A magvetésére március végén, április elején kell sort keríteni, de ilyenkor ősszel is szaporítható magról, ha cserépben szeretnénk nevelni.

A kertben mindig mélyen felásott talajba vessük, mert gyökerei mélyen helyezkednek el. A metélőhagyma viszonylag lassan kel ki, így a vetés után 3-4 hetet kell rá várnunk. A magvetéstől számított 8-10. héten a növényeket átpalántázhatjuk. Ilyenkor érdemes a töveket egymástól 20-25 cm távolságra ültetni. A növényt soha ne egyesével, hanem mindig csomókban emeljük ki, miközben ügyeljünk rá, hogy a gyökérzetét a földdel együtt vegyük ki, minél kisebbre csökkentve így a sérülés kockázatát.

Az első évben ne nyírjuk, mert akkor tud csak megerősödni, azonban a második évtől kezdődően már akár háromszor is levághatjuk a leveleit. Érdemes mélyen levágni, mert így erősebbek lesznek az új levelek. Habár a metélőhagyma évelő, nem szabad sokáig ugyanazon a helyen hagyni, így pár évente át kell ültetni a kert egy másik szegletébe.

A magvetésen kívül tőosztással is szaporíthatjuk. Ehhez két évet kell várnunk, mert csak a második évben lesznek olyan fejlettek a tövek, hogy szét tudjuk őket ültetni. Így ősszel és tavasszal is szaporítható a snidling.

A snidling sok törődést nem igényel, azonban a rendszeres gyomlálást meghálálja. Szerencsére kártevők nem szokták megtámadni. Télen hajtathatjuk a snidlinget, ám ehhez nyáron kell levágni a hajtatni kívánt leveleket, mivel ekkor áll a legtöbb tápanyag a metélőhagyma rendelkezésére.

Ősszel érdemes egy dús, egészséges tövet kiválasztani, kiemelni és cserépben bevinni a konyhaablakba. A túlságosan meleg helyiséget nem szereti, mert akkor a levelei elvékonyodnak, és a levéltetvek is meg tudnak rajta telepedni. A friss leveleket a cserépben nevelt növény esetében is minél mélyebben vágjuk le, hogy ösztönözzük a metélőhagymát az új lombok hozatalára. Ha jól érzi magát a snidling, akár négyszer is le tudjuk aratni a tél folyamán a zamatos leveleit.

Ezért hasznos a metélőhagyma

1. A metélőhagyma egész évben fogyasztható, de a leginkább télen becsüljük meg, amikor már jóval kevesebb a friss zöldségféle.

2. Az íze nagyon kellemes, a vöröshagymáéra és a fokhagymáéra emlékeztet.

3. A snidlingnek étvágygerjesztő és gyomorerősítő hatása van.

4. Csak nyersen fogyasztható, mert hő hatására elillan a zamata.

5. Akár szárított formában is ízesíthetjük vele az ételeinket, mert gyorsan képes felvenni az étel nedvességtartalmát, és teljes aromájában visszaköszönni abban.

6. A metélőhagymában sok C- és A-vitamin van, de megtalálható benne kálium és oxalátsav is. Ez utóbbi miatt a vesekő képződésre hajlamosak számára nem ajánlott a fogyasztása.

metélőhagyma olló

A snidling finomabbá teszi a legunalmasabb ételt is. Fotó: Pixabay

7. Kiválóan ízesíti a tojásételeket, sajtokat, túrókat, de kitűnő halak és mártások is készülhetnek vele. Még a húsleves is csak nyer vele, de hasonlóan a legjobbat hozza ki a krumpliból, a babból és a borsóból is.

8. Védettséget ad a gyomor- és nyelőcsőrák, és a prosztatarák kialakulása ellen, de még a magas vérnyomás csökkentésére is használják.

9. Antioxidáns-tartalma a levelekben a legmagasabb, és flavonoidokat is tartalmaz.

10. A népi gyógyászatban féregűzésre használták.

Nincs körözött snidling nélkül

A körözött egy őrölt pirospaprikával és köménymaggal elkevert túrókrém, vagyis körített túró. Készülhet juhtúróból vagy tehéntúróból, vagy a kettő keverékéből. Innen ered a neve is. A körözött nagyon finom szendvicsként, de akár előételként is. Tölthetjük paprikába vagy sajtba, és megannyi módon használhatjuk fel, egészen biztosan jól járunk vele.

A körözött olyan, mint a lecsó. Minden családnak megvan a régi, jól bevált receptje, amihez ragaszkodik és amelyről természetesen meggyőződése, hogy nincs annál jobb. Megosztunk most mi is egyet a rengeteg variáció közül.

A recept szerint szükséged lesz 25 dkg túróra, 2 dl tejfölre, 1 fej lila hagymára, 1 evőkanál pirospaprikára, egy kis köménymagra, sóra, borsra és metélőhagymára. A túrót törd össze, keverd hozzá a tejfölt és az apróra vágott lila hagymát, majd ízesítsd ízlés szerint pirospaprikával, köménnyel, sóval és borssal. Vágd apróra a metélőhagymát és szórd bele. Keverd el alaposan, majd a tetejét is díszítsd metélőhagymával. Tedd hűtőbe és fogyasszátok egészséggel! Jó étvágyat kívánunk!