Ha szereted a szobanövényeket, akkor biztosan a lakásod minden egyes helyiségében szívesen látnád őket. Azonban a legtöbb növény természetes igénye, hogy sok fény érje, így a sötétebb helyiségek nagy része növények nélkül marad.

Azonban nem kell lemondanod arról, hogy az otthonod rengeteg szobanövény otthonául is szolgáljon, hiszen vannak olyan szobanövények, amelyek kifejezetten kedvelik a lakás sötétebb zugait, így nem kell nélkülöznöd a zöldeket ezekben a helyiségekben sem.

Azonban fontos, hogy megadd nekik azt, amire szükségük van, hogy a kevesebb fény ellenére is legszebb oldalukat mutathassák neked. Vegyük hát sorra, melyik szobanövények lehetnek ideálisak számodra, és mire van szükségük ahhoz, hogy a kevés fény ellenére is gyönyörűek lehessenek! Ha pedig megadod nekik azt, amire szükségük van, cserébe életet visznek az otthonod legsötétebb pontjaiba is. Hiszen nem csak a kertben kaphat helyet a természet. Az otthonunkat is természet közelivé lehet tenni.

1. A bambuszpálma nem napelemmel működik

A mexikói bambuszpálma vagy gyompálma igazán jól elvan, még akkor is, ha sarokba állítjuk, hiszen a félárnyékos helyeken is kitűnően érzi magát. Azonban a huzatot nem kedveli, így ügyeljünk rá, hogy szélvédett helyre kerüljön. De mivel nem éppen a kis növésű növények közé tartozik, mielőtt teret adunk neki az otthonunkban, győződjünk meg róla, hogy három méteres korában is biztosan el fog férni.

Vízigényes növény, azonban a pangó vizet nem kedveli. Tavasszal és nyáron érdemes háromhetente tápoldatot adni neki. Mivel szereti a párás levegőt, érdemes vízzel permetezni a leveleit, ám különösen figyeljünk rá oda, hogy nehogy hideg érje, amíg még nedvesek a levelei, hiszen ekkor könnyen megfázhat.

anyósnyelv

Az anyósnyelv sötét helyeken is kiválóan megél. Fotó: Shutterstock

2. A rákvirág a sötétben megbújva is szép

A rákvirág Délkelet-Ázsiából származik. A trópusi esőerdőkben él, éppen ezért a lakás sötétebb helyiségeiben is kiválóan érzi magát. Azonban ekkor ne keressünk mintázatot a levelein, ugyanis ezzel fizetünk azért, hogy a sötétebb fényviszonyok között is életben marad. Tehát, ha mintás rákvirágot szeretnénk, akkor hagyjuk, hogy fényhez jusson.

Nem szereti a huzatot, viszont odavan a páráért, ezért ügyeljünk a párás környezetre, és állítsuk a cserepét kavicsokra, amelyeket szintén tartsunk nedvesen. Az öntözésére is ügyeljünk. Ne hagyjuk, hogy földje kiszáradjon. Nyáron kéthetente adjunk neki tápoldatot, két-három évente pedig ültessük át "B" típusú virágföldbe.

Tőosztással szaporítható. Válasszuk le a fiatalabb sarjhajtásokat az anyanövényről, és ültessük külön cserépbe. De akár fejdugványozással is szaporíthatjuk. A dugványokat leválasztás után állítsuk vízbe, majd körülbelül 5-6 hét múlva, amikor megjelennek a gyökerek, ültessük el. A rákvirág nagyon hasznos, hiszen segít megtisztítani a levegőt. Jelentősen csökkenti a benzol mennyiségét.

A túlzott fényhiány vagy a túl erős fény is okozhat világosbarna foltokat a levelein. Ilyenkor célszerű másik helyre tenni. Megtámadhatják a pajzstetvek és a takácsatkák, de főleg akkor, ha nagyon száraz a levegő. A rákvirág bőrirritációt okozhat, fogyasztani pedig tilos, hiszen a növény minden része mérgező.


3. A buzogányvirággal bánj óvatosan

A dieffenbachia, vagy más néven buzogányvirág szintén nem igényel különösebben nagy fényt. Azonban nagyon óvatosan kell bánni vele, mert mérgező. Ezért a gyerekektől és háziállatoktól tartsuk távol. A buzogányvirágnak egyenes szárai és fehéres levelei vannak. Akár 60 cm-re is megnőhet. Eredetileg Kolumbiából és Brazíliából származik. A jó minőségű, átlagos virágföldet kedveli, ellenben a huzatot egyáltalán nem viseli jól.

A szobahőmérséklet ideális a számára, nyáron pedig sok öntözésre van szüksége. Télen kevesebbet kell öntözni, tavasztól őszig pedig jót teszünk vele, ha tápoldatot adunk neki. Érdemes állott vizet adni neki, mert a klóros vizet nem kedveli.

Hajtásdugványról és szárdugványról szaporíthatjuk. Hajtásdugványról akkor szaporítsuk, amikor a növény felkopaszodik. Ekkor vágjuk le a hajtáscsúcsot és tegyük vízbe. Miután gyökeret eresztett, tegyük nedves tőzegkeverékbe, majd tegyük világos helyre, ahol már az erősebb gyökerei is ki tudnak fejlődni, majd ültessük el.

Szárdugványról úgy szaporíthatjuk, hogy levágunk egy körülbelül 8 cm-es szárdarabot, amit virágföldbe teszünk és lefedjük. Körülbelül 2 hét után jelennek meg a gyökerei, amikor már át tudjuk ültetni.

4. Az anyósnyelv elpusztíthatatlan

Az anyósnyelvről nem véletlenül mondják, hogy elpusztíthatatlan. Igen könnyen tartható, kis igényekkel rendelkező szobanövény, amely igazán szívós. Természetes élőhelye a trópusi Afrika és Ázsia, ahol több, mint 60 különböző faja ismert. Nagyon látványos növény, amely a túllocsolást nem jól viseli. Fényigénye kevés, így akár árnyékos, vagy félárnyékos helyen is jól érzi magát. Ha túl sötétben tartjuk, akkor megnyúlhat. Leginkább a szűrt napfényt kedveli. Kevés vízhez van hozzászokva, és nem szükséges permetezni sem.

Nagyon hasznos növény, mivel kiváló légtisztító. Számos vegyi anyagot képes megkötni, mint például a formaldehidet, vagy a benzolt. Az anyósnyelvet évente egyszer érdemes átültetni, általános, "B" típusú virágföldbe. Szaporíthatjuk levéldugványozással, oldalhajtással és tőosztással is. Levéldugvánnyal nyáron szaporítható, azonban a szaporítás után egyszínűek lesznek az új növények. Az idősebb levelekből vágjunk le 6-8 cm-es darabokat és dugjuk nedves homokba. Miután gyökeret eresztett, ültessük cserépbe.

A sarjról történő szaporítást tavasszal végezzük. Itt már színes növényt fogunk kapni. Vegyük ki a növényt, lazítsuk meg a gyökereit és válasszuk le az új sarjakat, amelyeknek van már gyökere. Az anyanövényt és a leszedett sarjakat is ültessük el.

vitorlavirág

A vitorlavirág gyenge fényviszonyok mellett is szépen fejlődik. Fotó: Shutterstock

A növény szaponoint tartalmaz, mely enyhe mérgezést okoz, így a gyermekeket és a háziállatokat tartsuk tőle távol.

5. Bontson nálad is szárnyat a vitorlavirág

A vitorlavirág, vagy más néven békeliliom, gyenge fényviszonyok mellett is szépen fejlődik. Kolumbia és Venezuela területéről származik, márciustól szeptemberig virágzik. Hosszúkás levelei és vitorlára emlékeztető fehér virágai vannak. Kitűnő választás kevés fénnyel rendelkező helyiségbe, és félárnyákban is kitűnően érzi magát. Nagyon hasznos növény, hiszen csökkenti a levegő szén-dioxid tartalmát, és egyéb, káros anyagok kiszűrésére is képes.

A 18-25 Celsius-fokos szobahőmérséklet az ideális számára. Hideg víz helyett mindig szobahőmérsékletű vízzel öntözzük. Októbertől januárig már csak mérsékelt öntözést igényel. A tavaszi és a nyári időszakban igényli a kéthetenkénti tápoldatozást. A párásítást is kedveli, ezért érdemes a melegebb időszakokban permetezni a leveleit.

Átültetésére és szaporítására is a február és a március az ideális. Tőosztással és magról is szaporítható. A "B" típusú virágföld ideális a számára. Levelei gyakran megbarnulnak és elszáradnak, melynek oka lehet a levegő alacsony páratartalma, a növény alul öntözése, a rossz talaj, vagy a túl kevés, vagy túl sok tápanyag.