A pókok gyakori látogatók az otthonainkban, és a kertünket sem kerülik el. Sokan nem foglalkoznak velük, többen tartanak tőlük, és a pókhálóik sem éppen szívet melengető látványok számunkra. A pókháló a házban azt jelzi, hogy nem volt eléggé alapos a takarítás, így hát ha meglátunk egyet, rögtön el akarjuk távolítani. Ráadásul gyakran szinte alig takarítottuk el, azonnal ott is van a helyén egy másik.

Azonban a kertben, hiába is érzünk ellenálhatatlan kísértést, ha lehet, inkább ne távolítsuk el a pókhálót, hiszen ezek az apró kis teremtmények nagy segítségünkre lehetnek vele.

pók a pókhálóban

A pókháló nem csak szép, de nagyon hasznos is. Fotó: Shutterstock

Ezért hasznos a kertben a pókháló

1. A pók a pókhálójában tartja a jövendőbeli menüjét, amely a leggyakrabban legyekből, szúnyogokból és szárnyas levéltetvekből áll. Miután kiszívja belőlük a számára szükséges nedveket, a testük száraz maradványai ott maradnak, és csak az eső, vagy egy szellő tudja eltávolítani őket onnan. Nem egy szívderítő látvány, az biztos. De ha jobban belegondolunk, amennyi légy, tetű és szúnyog van a hálóban, annál kevesebb landol a lakásunkban, a bőrünkön, vagy a növényeinken.

Ezek a mérnöki pontossággal megtervezett, csodálatos alkotások elképesztően szilárdak, rugalmasak és ellenállnak a különféle környezeti hatásoknak, így óriási segítséget jelentenek a kártevők elleni ádáz küzdelmében.

Amit a pókokról tudni érdemes

1. A pókoknak, pókemberrel ellentétben, nyolc lábuk és általában nyolc szemük van.

2. Minden pók termel pókselymet, amely egy fehérje, melyet az utótestükön található szövőmirigyek választanak ki. Ebből szövik a pókok a pókhálójukat, amelyekkel elkapják azokat a rovarokat, melyek otthonunkba és kertünkbe tett látogatásának valószínűleg nem tudunk teljes szívünkből örülni.

3. Habár sokan félünk a pók csípésétől, a közel kettőszázezer fajukból csupán 200 olyan ismert, amelyik mérge veszélyes az emberekre.

4. Habár azt gondolhatnánk, hogy a világ összes pókja a mi kertünkben és házunkban tölti mindennapjait, kettőről egészen biztosan tudni lehet, hogy ha csak egy rövid időre is, de kimozdultak onnan. Két pók ugyanis járt már a világűrben, amikor a Skylab személyzete azt vizsgálta, hogyan hat a hálószövésre a súlytalanság.

5. Arachnológiának hívjuk a pókszabásúak osztályát vizsgáló tant. Ellenben az arachnofóbia a pókoktól való félelmet jelenti.

6. A pókoknak két testtájuk van, az előtest, azaz a fejtor, és az utótest, vagyis a potroh. A különféle ingerek felvételére a lábaikon lévő sörtéket használják. A pókok nem tudnak rágni. Így ha zsákmányt ejtenek, emésztőnedveiket az elkábított zsákmányba fecskendezik, mely feloldja annak szövetállományát, majd kiszívják az elfolyósodott szerveket. Ha túl sok a zsákmány, egyszerűen körbefonják azt pókselyemmel, és elraktározzák ínségesebb időszakokra.

7. Bármilyen hihetetlenül is hangzik, a pókoknak nincsenek erei, és vérük sincs. A vérnyirok a szerveiket körülvevő térben áramlik, és a szívük mozgatja.

8. A pókok ragadozók, de vadászati módszereik merőben eltérhetnek egymástól. Van közöttük, aki a hálójával vadászik, de akad olyan is, aki nem készít hálót. A kalózpók például csak pókokat fogyaszt, a labdás pókok pedig feromonokat bocsátanak ki, hogy odavonzzák fő táplálékukat, a molylepkét.

9. A legtöbb pók csupán egy évig él. A madárpók azonban akár 12 évig is élhet. A pókok tojással szaporodnak. Ezeket selyembe csomagolják, melyeket ekkor már kokonnak nevezünk. A párzás előtt a hímek udvarolnak, mely során táncot adnak elő a nősténynek. A tánc segítségével mutatják meg a nősténynek, hogy ők a nőstény fajtársai, és nem csak gusztusos eleségek a számára.


pók közelről

Bár azt gondolhatnánk, a világ összes pókja nálunk lakik, kettő egészen biztosan nem, hiszen ők még a világűrbe is feljutottak. Fotó: Shutterstock

A nász után azonban jobb, ha mihamarabb felszívódnak, mert a nőstények szívesen falják fel őket. A pókokra jellemző a kannibalizmus. Általában jóval nagyobbak a nőstények, így nagyon valószínű, hogy ők fognak győztesként kikerülni a harcból, és felfalni a hímeket. A leggyakrabban emlegetett nőstény a fekete özvegy, amely szintén felfalja a párosodás utána a hímet.

10. Nem csak mi pusztítjuk a pókhálót az otthonunkban, hanem néha a pókok is ráfanyalodnak, és elfogyasztják. Azonban ne lélegezzünk fel az ingyen takarítás miatt, hiszen 1-2 napon belül újat készítenek. A hálón tovaterjedő rezgések hatására észlelik, ha kapásuk van, így könnyedén el tudnak tűnni a mi szemünk elől is, ha véletlenül hozzáérünk a hálójukhoz.

11. Nem csak a hálójuk elpusztításával tudjuk őket kitessékelni a házból. Habár a babona szerint szerencsétlenséget hoz, ha megöljük őket, a világ egyes részein megeszik a nagyobb testű pókokat. A lábaikat a testük felett összekötik, majd levélbe csavarják és tűzön megsütik.

+1 A pókok olyan óriási hatással vannak ránk, hogy nagyon sok műben is megjelennek. Gondoljunk például a Harry Potter-ben szereplő Aragogra, vagy a szimpatikus és közkedvelt Pókemberre, de ott van mindannyiunk nagy kedvence, a Vízipók Csodapók és barátja, Keresztes is.