A biztonság mindennél fontosabb. Ez pedig érvényes a saját termesztésű zöldségekre és gyümölcsökre is. Biztonságot nyújt, ha elég csak a kertbe, vagy a kamrába kimenni, és máris kerülhet valamilyen élelmiszer a családi asztalra.

Azonban akkor sem kell erről lemondanod, ha nincs kerted. A balkonodon is nagyon sok mindent tudsz termeszteni, ha pedig nagyobb mennyiségben szeretnél befőzni, a Szedd magad akciók alkalmával jóval a piaci ár alatt tudod beszerezni hozzá az alapanyagokat.

Ez alapján kezd meg a zöldségek vagy gyümölcsök termesztését a balkonodon

1. Mivel a balkonon nevelt zöldségek és gyümölcsök számára korlátozott hely áll rendelkezésre, fontos, hogy tudjuk, mely növények alkalmasak arra, hogy a balkonunkon neveljük őket.

2. Mivel a talaj mennyisége is jóval korlátozottabb, mint ha szabad földbe termesztenénk a zöldségeket, gyümölcsöket, így nagyon fontos, hogy jó minőségű, jó vízáteresztő képességű talajba vessük a magokat, vagy ültessük a palántákat. A balkonon nevelt zöldfélék többsége a középkötött, tápanyagokkal bőségesen ellátott, közömbös kémhatású földben érzi jól magát, de érdemes utánajárni, hogy az általunk termeszteni kívánt zöldség vagy gyümölcs milyen talajban terem a legjobban.

balkonon termesztett növény

A balkonon még jól is mutathatnak a zöldségek és gyümölcsök. Fotó: Shutterstock

Nagyon fontos, hogy a cserepeket és a balkonládákat minden évben friss földdel töltsük meg, hiszen a korábban használt földből a benne nevelkedett növény már egészen biztosan elhasználta a tápanyagokat, ráadásul betegségek, kórokozók melegágya is lehet.

3. A balkonládában nevelt növényeknek gyakoribb öntözésre és tápoldatozásra van szüksége. Nagyon fontos, hogy az edények aljában egy, vagy több vízlevezető nyílás legyen, amelyeken keresztül a felesleges víz távozni tud a földből, hiszen nem viselik jól a pangó vizet.

Ezekkel a növényekkel próbálkozhatsz a legegyszerűbben a balkonon

1. Paradicsom

A paradicsom kiváló kezdő kertészek részére is. Választhatunk bokros, mini, vagy szinte bármilyen paradicsomot, sőt, nyugodtan ültethetünk mellé egy pár paprika palántát is. Azonban arra ügyeljünk, hogy a legtöbb paradicsom akár másfél-két méter magasra is képes megnőni, így fontos, hogy meg tudjon támaszkodni.

Nagyon fontos munka a paradicsom esetében a kacsozás, vagyis a levelek hónaljában fejlődő hajtások eltávolítása. Ennek hiányában a növény nagyon gyorsan elbokrosodik, sűrűsége miatt nem fogja egyenletesen érni a napsugár, és a bogyók nagy része nem fog tudni kifejlődni.

2. Uborka

A balkonon nevelhetünk uborkát is. Az uborka nagyon vízigényes növény, azonban a sok öntözést gyors fejlődéssel hálálja meg. A balkonon futtassuk felfelé, hiszen az uborka szerencsére nem tériszonyos. Remek módszer, ha egy 150-180 cm magasságú futtatórácsot helyezünk el jó stabilan úgy, hogy ne dőlhessen el.

A rács alja legyen minimum 15 cm-re a talajtól. Figyeljünk oda, hogy mennyire szeles az erkélyünk. Mindenképpen kössük ki a növényeket, mert egyrészt megsérülhetnek egy nagyobb viharban, másrészt nem biztos, hogy sokan értékelik, ha uborkaeső hullik alá az autójukra a tizedik emelet magasságából.


3. Fűszerezd meg az ételed, és az életed

Tökéles helye lehet a fűszernövényeknek is a balkonunkon. Azonban a legjobb, ha mindegyiket külön kis cserépbe ültetjük. A legkedveltebb fűszernövények a metélőhagyma, a levélpetrezselyem, a bazsalikom, a majoránna vagy a chili paprika. A fűszernövényeket tegyük mindig napsütötte helyre, és ügyeljünk rá, hogy gyakran öntözzük őket, azonban ne pangjon a víz a cserepükben.

balkon növények virágláda

A balkonodon különleges hangulatot tudsz kialakítani az ott termesztett zöldségekkel, gyümölcsökkel. Fotó: Shutterstock

Egy 60 cm hosszú balkonládába háromféle fűszernövényt lehet elültetni. Azonban vannak már olyan kerámia ültetőedények is, amelyeken több kis kiugró csésze van, amelyekbe kedvünk szerint ültethetünk mindenféle csodás fűszernövényt.

4. Szamóca

Az erkélyen nevelhető szamócák többsége nagyon sokáig lát el minket finom gyümölccsel. Akár a korlátra akasztva is termeszthetjük, így sok helyet takaríthatunk meg. A legfontosabb azonban a vízelvezetés. Mivel a szamóca kis gyökérlabdával rendelkezik, már egy 25-30 cm átmérőjű és 20 cm mély cserép is tökéletes számára, azonban ügyeljünk rá, hogy rendszeresen öntözzük és soha ne pangjon benne a víz.

Laza, agyagos ültetőkeverékbe ültessük úgy, hogy egy tőnek legalább 60 cm helye legyen. Fontos, hogy a növényt napi 6-8 órán át érje napsütés. 3-4 hetente kezeljük foszforban gazdag folyékony tápoldattal.

Bármelyik zöldség, vagy gyümölcs mellett döntesz, az egészen biztos, hogy nagyon finom, nagyon egészséges, és nagyon könnyen hozzáférhető lesz számodra.