Hallottál már a vadcitromról? Pedig érdemes megismerkedned vele! Nem elég, hogy finom lekvárt készíthetsz a terméséből, teleltetni sem kell, ráadásul tökéletes sövényt is nevelhetsz belőle! Ráadásul annyira könnyen, hogy szinte nem is kell foglalkoznod vele.

Ősszel érik be a termése, de ha idén lemaradtál róla, akkor sincs semmi veszve. Most ősszel jön el ugyanis az ültetésének ideje is, úgyhogy adj helyet a vadcitromnak a kertedben, nagyon megéri!

Ismerd meg a vadcitromot

A vadcitrom egy különleges megjelenésű, 2-3 méter magasra megnövő díszcserje. Azonban nem véletlenül kapta a nevét. Nagy méretű tüskéi egészen biztosan távol tudják tartani a nem kívánatos vendégeket, így kiváló a kerítés mellé ültetett sövényként. Azonban a gyerekeket és a háziállatokat érdemes távol tartani tőle.

vadcitrom citrom

A vadcitrom nem csak különleges kinézetével, de ízletes gyümölcsével is a kertünk kedvenc növénye lehet. Fotó: Shutterstock

A vadcitrom különleges kinézetéről tekervényes ágai és három levélkéből álló összetett levelei gondoskodnak. Ráadásul nem csak a kinézetével, az illatával is hódít. A vadcitrom levelei megdörzsölve fűszeres illatot árasztanak. Kérge a növekedés során megrepedezik, emiatt csíkozott, és helyeként méretes töviseket fejleszt. A madarak előszeretettel fészkelnek ágai között, hiszen megóvják őket a tövisek.

A megfelelő metszéssel azonban nagyon egzotikus sövényünk lehet, amelyik azon túl, hogy meggátolja a nézelődést és a bejutást, még finom gyümölcsöt is hoz. Sajnos mégis kevés kertben találkozhatunk vele, pedig még a teleltetéséről sem kell gondoskodni.


A vadcitrom a kert napos, meleg fekvésű területén érzi igazán jól magát, így ha azt szeretnénk, hogy teremjen is, félárnyékosnál sötétebb helyre semmi esetre se ültessük. A télálló citrom, vagyis a vadcitrom azért kapta a télálló nevet, mert nagyon jól viseli a téli hidegeket, így akár -30 Celsius-fokig fagyálló. Ezért sem kérdés, hogy miért éri meg a kertben tartani, hiszen még télen sem kell azon gondolkodni, hogy hol vészelje át a hidegeket.

Persze első éves koráig meg kell védeni, de akkor sem kell feltétlenül bevinni, hiszen takarással kiválóan meg lehet óvni a hidegektől. Amikor pedig eljön a tavasz, dísznövényként is megállja a helyét. Csodálatos, hófehér virágaiban egész tavasszal gyönyörködhetünk. Ötszirmú, fehér, illatos virágai méh- és lepkecsalogatók. C-vitaminban gazdag termése, a csodásan sárga vadcitrom is nagyon látványos, és nem utolsósorban igazán finom.

A talajjal szemben igénytelen a vadcitrom, akár a homokosabb talajon is megél. Igazi álomnövény, hiszen nagyon alacsonyak az igényei, tűrőképessége viszont igen nagy. A vadcitrom vízigénye közepes, így ha nyáron elutazunk pár napra, és nem lesz, aki megöntözi, azt is át fogja vészelni. Persze ne hagyjuk kiszáradni. Betegségei, kártevői alig ismertek, így hát ezért is bátran bevállalhatják kezdő kertészek is. Azonban a körülötte lévő kapálással legyünk óvatosak, mert gyökerei a talaj közelében vannak.

vadcitrom citrom

Lehet a vadcitromból kiváló sövény, de dísznövényként is a kertünk ékessége lesz. Fotó: Shutterstock

A vadcitrom ősszel beérő termése ehető, kivéve a héját. A hagyományos citrom ízénél a vadcitrom íze savanyúbb. Miután leszedtük a vadcitromot, hagyjuk két hétig utóérni, így sokkal lédúsabb lesz. A vadcitromból kiváló limonádét készíthetünk, és egyéb italok ízesítésére is alkalmas. Ezen kívül készülhet belőle lekvár, de még pálinka is.

Így ültessük el a vadcitromot

A vadcitrom megvásárolható konténeres kiszerelésben, de a nyár folyamán szaporítható magvetéssel vagy dugványozással is. A konténeres vadcitrom csemeték tavasztól késő őszig ültethetők a kertbe. Akár dézsában is nevelhetjük őket, így ha nincs kertünk, egy terasz vagy egy erkély is alkalmas rá, hogy vadcitromunk legyen.

Az ültetéskor a konténer méreténél másfélszer-kétszer nagyobb ültetőgödröt ássunk ki, melynek aljára földdel kevert szervestrágyát vagy komposztot helyezzünk el, 20-30 cm vastagon. Erre kerüljön egy vékony földréteg, hogy a vadcitrom gyökerei ne érintkezzenek közvetlenül a tápanyaggal. A magasságot úgy állítsuk be, hogy a földlabda teteje a talaj szintjében legyen. Halmozzuk vissza a földet a gödörbe, majd tömörítsük, és alaposan öntözzük be. A vadcitrom kiváló sövénynek is. Ekkor a vadcitrom töveket egymástól 40-60 centiméteres távolságra ültessük, egy hosszanti ültetőárokba.

Ezt készítsd a vadcitromból

A vadcitrom, habár jóval savanyúbb, mint a citrom, kiváló különféle italok ízesítésére, így akár teát, akár limonádét is ízesebbé varázsolhatunk vele. Európa északi részén korábban nagyon sokan termesztették, és terméséből kandírozott édességet készítettek. Kiváló lekvárt és dzsemet is készíthetünk belőle, de a legjobb, ha nem önmagában, hanem más gyümölcsökkel együtt készítjük el. A legjobb, ha naranccsal vagy birssel együtt készítünk belőle lekvárt.

De sokan sós vízben főzik meg, majd napon megszárítják és porrá őrlik, ezután pedig ételek ízesítésére is kiváló. De a különböző alkoholos italok ízesítésére is remek megoldás. A szárított vadcitrom potpourrihoz is keverhető, hiszen remek citrom illatot fog árasztani.

A vadcitrom gazdag C-vitaminban, így fogyasztása igazán egészséges és jótékony hatással van az immunrendszerünkre is.

Adjunk tehát helyet a vadcitromnak a kertünkben, és használjuk ki minden előnyös tulajdonságát, mint sövény és mint finom gyümölcs.