Ha itt a tél, akkor nincs más remény, mint várni a tavaszt, amikor végre kijutunk a kertbe. Azonban van egy jó hírünk! Nem kell a tavaszra várni! Ilyenkor télen is van teendő, főleg, ha bőséges termést szeretnénk a gyümölcsfáinkról szüretelni!
A tél egyik enyhébb napján lássunk is hozzá, és vessük bele magunkat újra egy kicsit a kerti munkákba. Egyrészt nagyon jól fog esni, másrészt, ha gondoskodunk a gyümölcsfáinkról, és megadjuk nekik, amire szükségük van, akkor a gyümölcsfa is jóval több terméssel fog minket megajándékozni. Ráadásul az átlátható, a levegő és a fény által átjárható korona segít, hogy minél kevesebb betegség és kártevő támadja meg a fáinkat.
Télen se feledkezzünk meg a gyümölcsfák ápolásáról
Télen jóval több időnk jut azokra a tevékenységekre, amelyekre tavasszal, amikor már beindulnak a tavaszi munkák, nem fog. Ráadásul a gyümölcsfák körüli teendők nagy részét még a tavasz beállta előtt kell elvégezni.
1. Takarítsd meg a gyümölcsfákat
A gyümölcsfák törzsén felváló kéregpikkelyek alakulnak ki. Ezek alatt sajnos rengeteg kártevő talál menedéket, sőt, sokan még a tojásaikat is ide rakják, ahol zavartalanul tudják átvészelni a telet. Azután tavasszal életre kelnek, és megkezdik károsító munkájukat. A legjobb védekezés ebben az esetben a megelőzés és a támadás. Éppen ezért, ne féljünk elővenni a háromszögletű, nyeles fakaparót és nekiesni a fa törzsének.
Ha itt a tél, akkor se feledkezzünk meg a fák metszéséről. Fotó: Pixabay
Miután megszabadítottuk a gyümölcsfát a kéregpikkelyektől, kapjuk elő a drótkefét, és űzzük el a kártevőket még a legkisebb repedésekből is. A munkánk ezzel még egyáltalán nem ért véget. A lehullott nyesedék ugyanis ugyanolyan veszélyessé válhat, mintha a munkát el sem végeztük volna, hiszen a kártevők onnan könnyedén vissza tudnak jutni a gyümölcsfára, vagy a kert további részeiben tudnak maguknak átmeneti, téli szállást találni.
Így hát takarítsuk fel a fa alól az összes lehullott forgácsot, és dobjuk ki. Könnyebbé teszi a folyamatot, ha a munka megkezdése előtt leterítünk egy nagy zsákot vagy nejlont, és arra hullik rá a pikkely és az egyéb hulladék. Így azt már csak össze kell fognunk és kidobnunk.
2. A sebkezelésről se feledkezz meg
Télen sokkal jobban át tudjuk látni a gyümölcsfák ágait, törzsét, mint tavasztól őszig, amikor a falevelek jobban eltakarják a részleteket a szemünk elől. Így ha itt a tél, ideje átnézni a fákat. Habár mostanában nem támad a fagy, nézzük át és vegyük észre a régebbi fagysebeket, és kezeljük le azokat.
A sebeket éles késsel az élő szövetekig ki kell faragni és sebvédő anyaggal be kell kenni. A nem kezelt, le nem zárt szöveteken keresztül számos gombás és vírusos fertőzés talál nyílt utat a gyümölcsfához, ezt pedig ne engedjük nekik. Mivel azonban a sebkezelésre használt anyagok nem túlságosan tartósak és vízállók, fontos hogy pár hetente ismételjük meg a kezelést.
Ha nem kezeljük a sebeket, nem csupán a fertőzések megjelenését kockáztatjuk. A kezelés nélküli sebek idővel egyre nagyobbak és mélyebbek lesznek, és akadályozni fogják a szövetek nedvszállítását, ezzel csökkentve a fák termőképességét és rövidítve az élettartamukat.
A nagyobb, nyílt sebek esetében a szabadon maradó farész idővel elkorhad, a helyén odú keletkezik. Ennek a madarak nagyon fognak örülni, azonban mi már kevésbé, mert ezáltal a gyümölcsfa élettartama és termékenysége is jelentősen lecsökken.
3. A sarjakkal is foglalkoznunk kell
Az idősebb gyümölcsfák gyökereiből, a tövükből és a törzsükből gyakran törnek elő sarjak. A törzssarjakat tőből ki kell vágni ollóval, és amennyiben alaposan végeztük a munkánkat, úgy nem maradnak a tövükben rejtett rügyek, és így végleg meg tudunk szabadulni a sarjaktól.
Azonban a gyökér- és a tősarjak kiirtása hosszadalmasabb feladat. Ilyenkor első lépésként el kell távolítani róluk a földet, majd meg kell keresni a tövüket és le kell tépni őket. Így nem maradnak a helyükön rejtett rügyek, amelyekből még több sarj képződhet.
4. Az avar bizony zavar
Ha még mindig van lehullott falevél a gyümölcsfa alatt, azt szedjük össze, és semmisítsük meg. Azonban nagyon ügyeljünk rá, hogy nehogy valaki lakjon az avarban, hiszen sok sünnek jelent biztonságos téli szállást egy nyugalmas helyen lévő avarkupac. Ha a leveleket nem gyűjtjük össze és nem semmisítjük meg, akkor sajnos ott sokféle kártevő tojása és betegség spórája telel át, és támadja meg a növényeinket tavasszal. A gyümölcsmúmiákat is távolítsuk el a gyümölcsfákról és semmisítsük meg azokat.
5. Egy kis mész és máris kész
Bár idáig kegyes volt velünk az időjárás, ne feledjük, hogy még nincs vége a télnek. Éppen ezért érdemes átgondolni, hogy ha eddig nem tettük, akkor most végezzük el a fák törzsének meszezését. Ez a munka különösen azoknak a gyümölcsfáknak az esetében nagyon fontos, amelyek már kora tavasszal kihajtanak, mint amilyen például a kajszi. Ha ezeknek a fáknak a törzsét bekenjük mésztejjel, akkor a napsütés nem indítja be túl korán a tavaszi fejlődést, így a tavaszi fagyok nem károsítják az érzékeny virágokat.
A meszelés egyetlen hátránya, hogy munkával jár, és ha nem jön korán a tavaszi felmelegedés, akkor feleslegesen fáradtunk vele. De mivel ezt nem tudhatjuk előre, érdemes mérlegelni, hiszen a károk nagyobbak lehetnek, mint az esetleg feleslegesen elvégzett munka. A fehér felület hatására a napfény visszaverődik, a vékony, fehér mészbevonat így megakadályozza, hogy a fa szövetei a napsütéses, téli órákban felmelegedjenek, éjszaka pedig lehűljenek, hiszen ez az edénynyalábok roncsolódását, és fagyrepedések, fagyfoltok keletkezését idézheti elő.
A gyümölcsfák rügyei könnyen elfagyhatnak. Fotó: Pixabay
A fehér törzsű fák tavasszal később melegednek fel, és 4–8 nappal később indul meg a nedvkeringésük is, tehát kevésbé vannak kitéve a tavaszi fagyok károsító hatásának. A meszet nem kell eltávolítani a fáról, mert tavasszal az eső le fogja róla mosni. Éppen ezért érdemes a meszelést száraz időjárás esetén végezni, hogy ne végezzünk felesleges munkát. Akár több rétegben is felvihetjük, miután az első réteg megszáradt, ha igazán biztosra szeretnénk menni.
6. Metsző éles logikával ne feledkezz meg a téli metszésről sem
Ha idáig nem tettük, ne feledkezzünk meg a gyümölcsfák téli metszéséről sem. Az almafa metszése igen fontos feladat ebben az időszakban, de az almán kívül a körtefa metszése is most aktuális. Erre azért van szükség, hogy minél több termést tudjanak majd hozni. A metszést úgy kell végezni, hogy a korona ágai azonos távolságra legyenek egymástól. Ekkor kell eltávolítani a vízhajtásokat, és a beteg, vagy elszáradt ágakat is.
De nem csak a gyümölcsfákat, a gyümölcsöt termő bokrokat is télen kell megmetszeni. A kék áfonyát, az egrest és a ribiszkét is ekkor fiatalítjuk meg, vagyis ekkor kerül sor az öreg vesszők eltávolítására. Ezzel szép formát tudunk kialakítani és hozzájárulunk a növény egészséges fejlődéséhez. Fontos, hogy a metszőollót fertőtlenítsük le metszés előtt, ha lehet, 70%-os alkohollal, majd a metszés során keletkezett sebeket lássuk el.
A fügét egészen februárig metszhetjük, hiszen ekkor még mély, nyugalmi állapotban van. Ha máskor metszenénk meg, akkor a metszés helyén tejnedvet hullatna a növény, ami rengeteg fertőzésre adhatna okot. A fügefa esetében a metszés célja nem a termés hozamának növelése, hanem hogy a törzsből szétágazó ágak egymástól egyenlő távolságban és egyenletesen tudjanak fejlődni. Fontos, hogy a metszés alkalmával távolítsuk el a rosszul fejlődött ágakat is.
Mindenkinek jó munkát és bőséges termést kívánunk!