Lassan sajnos vége a nyárnak. Ezzel persze a kevesek által kedvelt fűnyírássokkal teli időszaknak is, azonban a gyepednek nem elég, ha egy ideig nem látja a fűnyírót. Ennél egy kicsit több gondoskodásra van szüksége ahhoz, hogy tavasszal ismét élvezhesd a látványát, és öröm legyen mezítláb végigsétálnod rajta.
Szeptember első heteiben már megkezdheted a gyep felkészítését a hamarosan bekövetkező nyugalmi időszakra. Az utolsó fűnyírások ideje általában októberre korlátozódik, jobb idő esetén esetleg még novemberre is elhúzódhat. De a fűnyíráson kívül még sok mindent kell tenned, hogy a pázsit átvészelje az ősz és a tél okozta nehézségeket.
Az őszi gyepápolási feladatok
1. Gyepszellőztetés
A gyepszellőztetésre a tavasz mellett az ősz a legalkalmasabb. Ne hagyd ki ezt a folyamatot, mert a füved nagyon hálás lesz érte, és persze te is, amikor tavasszal látni fogod a különbséget. Segítségével friss levegőt juttathatsz a talajba, és kellő vízmennyiség éri a fű gyökerét.
A tavaszi gyep az őszi munkánktól függ. Fotó: 123rf.com
2. Műtrágyázás
A nyári használat igénybe veszi a gyepet. A sok fűnyírás, a kerti bulik, a játékok, a kerti bútorok és a medence súlya, mind károsítja a csodás pázsitot. Az pedig, hogy csökken a hőmérséklet és gyengül a napsütés, szintén nem tesz jót neki. Így szeptember elején, ahogy neked is, úgy neki is fel kell készülnie az őszi, téli időszakra egy kis vitaminpótlással. Ehhez speciálisan gyepre kifejlesztett, hosszú hatású műtrágyát érdemes használnod. A műtrágya akkor hatásos, ha a fellazított gyepet táplálod vele, így nagyon fontos, hogy előtte végezd el a talajlazítást és a gyeped szellőztetését.
Az őszi műtrágyák nitrogéntartalma alacsony, míg káliumtartalma magas. Ez azért fontos, mert így képesek a sejtfalak megerősödni, és sótartalmuk is meg tud nőni ezáltal. A kálium ráadásul képes csökkenteni a sejtnedvek fagyáspontját, így a füvet kevésbé fogják megviselni a fagyok.
3. Gyeptelepítés
Az őszi szezon a legideálisabb arra, hogy pázsitot telepíts. Ilyenkor sokkal több a csapadék, és kevésbé égető a napsütés. A magas nedvességtartalom pedig segíti a magok gyorsabb csírázását. A pázsitod felülvetésére is ez a legjobb időszak. Azonban nem szabad túlságosan késlekedni ezzel a feladattal, hogy a friss gyep ne találkozzon az első októberi fagyokkal. A felülvetés előtt mindenképp végezz gyomirtást, és távolítsd el a gyepre hulló leveleket is, hiszen ezek hátráltatják a hajtásokat a növekedésben.
4. Fűnyírás és gyomtalanítás
Az ősz beköszöntével állítsd mindig mélyebbre a fűnyíró magasságát. Ezzel ritkábban is kell majd nyírnod a gyepet, és a fűszálaknak is segítesz abban, hogy a hó alatt jobban át tudjanak telelni, hiszen nem lesznek túl hosszúak, nem lógnak ki a hótakaró alól.
Ha nyáron néha ott is hagyod a levágott füvet nyírás után a gyepen, ősszel ezt semmiképp ne tedd, mert az esőzések hatására rothadásnak fog indulni, és nem tesz jót az egészséges pázsitnak.
Fontos, hogy távolítsd el a fű közé nőtt gyomokat. Ahol ez nagyobb foltokban történik, oda vess füvet. Ilyenkor jóval könnyebben kelnek ki a fűmagok, ráadásul tavaszra meg is tudnak erősödni, így nem lesz nyoma a foltosodásnak.
Amíg nő a fű, addig nyírd. Nincs rá biztosíték, hogy az időjárás ezt októberig, esetleg novemberig fogja megengedni. Az első fagyok megjelenéséig szükség van a fűnyírásra. Azonban, amikor már megcsípte a dér, nem szabad tovább nyírni.
5. Gyepvédelem
Védd a gyeped a hangyáktól, lótetvektől, és a vakondoktól is. Természetesen a vakond védett állat, így ne bántsd, csak költöztesd át lakatlan területekre, ahol nem baj, ha elcsúfítja a környéket a túrásaival. A hangyabolyokat szintén át tudod telepíteni. Boríts rájuk fejjel lefelé egy földdel teli cserepet, majd várd meg, amíg beleköltöznek és már viheted is őket a kerten kívülre.
6. Tisztítsd meg a terepet!
Távolíts el még a tél beköszönte előtt mindent a gyepről. Bútorokat, díszeket, az ideiglenesen kihelyezett medencét. Mindent, ami majd a pázsit és a hóréteg közé tud kerülni. Ez azért fontos, mert ezek a tárgyak lenyomják a füvet, súlyosan károsítva azt a fagyok és a hó idején.
A csodás, őszi levelek lenyűgöző látványt nyújtanak, ám a festői kép ne feledtesse el veled, hogy a gyepednek nagyon nem lesz romantikus hangulata a ráhullott avartól. A nedves időben az avar ugyanis nagyon hamar bomlásnak indul, károsítva ezzel a gyepet. A takarás miatt a napfény nem jut el a fűszálakig, lelassítva ezzel a fotoszintetizálást, így a fűszálak néhány nap alatt el fognak sárgulni, a gyep pedig le fog gyengülni.
A lehulló leveleket ne hagyd a pázsiton. Fotó: 123rf.com
7. Programozd át, vagy kapcsold ki az öntözőrendszert
8. A metszési hulladék eltávolítása
Az őszi metszés során eltávolított ágakat, vesszőket ne hagyd a gyepen. A legtöbbjüket azért távolítottad el, mert elszáradtak, vagy mert megbetegedtek, és ha a gyepen hagyod, a gombás és egyéb megbetegedések tovább fognak tudni terjedni a kertedben.
Ne feledd, hogy ahogy a nyári strandidőszakhoz is már télen el kell kezdened a tested alakítását, úgy a szép, tavaszi gyepet is most fogod tudni megalapozni, az őszi feladatok elvégzésével. Most még nagyon kedvező az időjárás, így minden alkalmat próbálj meg kihasználni erre, hogy tavasszal már csak gyönyörködnöd kelljen a szép gyepedben.