A dieffenbachia, vagyis a foltos buzogányvirág nagyon sokunk otthonának dísze. Habár egy kissé csökönyös tud lenni, ha odafigyelünk arra a pár dologra, amit elvár tőlünk, hosszú éveken át élhet családtagként otthonunkban, ráadásul akár még a plafonig is felérhet.

Tisztítja a levegőt, nagyon szép, és ha igazán szerencsések vagyunk, még virágokkal is megörvendeztet bennünket. Minden okunk megvan hát rá, hogy szobanövényként helyet adjunk neki az otthonunkban.

dieffenbachia lépcső mellett

Ha jól érzi magát, egészen nagyra nőhet a dieffenbachia. Fotó: Shutterstock

Ismerkedj meg a dieffenbachiával

1. A dieffenbachia, vagy más néven buzogányvirág a kontyvirágfélék családjába tartozik.

2. Szereti a trópusokat, Közép- és Dél-Amerika esőerdőiben honos.

3. Mivel igazán dekoratív növény, nagyon kedvelt szobanövény. Mivel egészen a plafonig nőhet, érdemes átgondolni, hol legyen a helye. Sőt, nem csak magas, de levelei is igencsak szélesek, akár a 25 cm-es nagyságot is elérhetik. A fajtától függően levelei lehetnek sárgásak, fehéres-zöldesek, tarkák, vagy rajzolatosak.

4. Habár tud virágot hozni, szobanövényként tartva csak nagyon ritkán hoz virágokat. A virágok csak az idősebb növényeken fejlődnek. A virágzatok fehérek vagy krémszínűek, és igazán szép látványt nyújtanak, ám annyira megviselik a buzogányvirágot, hogy az jóval kevésbé képes ilyenkor a növekedésre. Érdemes tehát az elnyílásuk után eltávolítani őket a növényről, hogy minél kevésbé vonhassák el előle az energiát.

5. A dieffenbachia kitűnő légtisztító.

6. Nagyon óvatosan kell bánni vele, mert a növény leveleiben található toxinok bőr- vagy nyálkahártya irritációt okozhatnak, ezért viseljünk kesztyűt, amikor érintkezünk vele. Hólyagokat okozhat a szájban, emellett hasmenést, hányingert és hányást idézhet elő. A gyerekektől és a háziállatoktól pedig tartsuk inkább távol.

7. A szobahőmérséklet ideális a számára, azonban a huzatot egyáltalán nem kedveli.

8. Nyáron több öntözésre van szüksége, de a pangó víz nagy ellensége, ezért gondoskodjunk róla, hogy el tudjon folyni a cserép alján a felesleges öntözővíz. A pangó víz gyökérrothadást okozhat. Ha már a víznél tartunk, érdemes állott vizet adni neki, mert a klóros vizet nem kedveli.

9. Hajtásdugványról és szárdugványról szaporítható. Hajtásdugványról akkor szaporítsuk, amikor a növény felkopaszodik. Ekkor vágjuk le a hajtáscsúcsot és tegyük vízbe. Miután gyökeret eresztett, tegyük nedves tőzegkeverékbe, majd helyezzük világos helyre, ahol már az erősebb gyökerei is ki tudnak fejlődni, majd ültessük el.

Szárdugványról úgy szaporíthatjuk, hogy levágunk egy körülbelül 8 cm-es szárdarabot, amit virágföldbe teszünk és lefedjük. Körülbelül 2 hét után jelennek meg a gyökerei, amikor már át tudjuk ültetni.

dieffenbachia levél

A dieffenbachia rajzos levelei igazán különlegessé teszik a növényt. Fotó: Shutterstock

10. A dieffenbachia nem igényel különösebben nagy fényt, így a lakás azon helyeire is tehetjük, ahol más növény nem él meg, azonban ha túlságosan sötét helyet választunk ki a számára, elveszítheti leveleinek csodálatos rajzolatait.


11. Nem szereti a hideget, így a legjobban a 21-30 Celsius-fok közötti hőmérsékletet és a magas páratartalmat kedveli. Sem a hőmérsékletingadozásokat, sem a huzatot nem tolerálja.

12. Tápanyagban és humuszban gazdag talajban érzi magát legjobban.

13. Tavasztól őszig ajánlatos tápoldatozni, télen viszont elegendő havonta.

14. Kétévente érdemes átültetni, hiszen hajlamos kinőni a cserepét, és felborulni. Az átültetés optimális időpontja tavasszal jön el. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne válasszunk számára túl  nagy cserepet, azonban kellően nehéz legyen, hogy ne dőljön el akkor sem, amikor túlságosan nagyra nő.

15. Amennyiben a leveleinek színe elkezd halványodni, elszáradni, esetleg felpöndörödnek és lehullanak, gyanakodjunk a pangó vízre, de oka lehet még a túlságosan hideg hőmérséklet és a huzat is. Amennyiben barna foltok jelennek meg a levelein, azokért a túlságosan erős napfény vagy a száraz meleg levegő lehet a felelős. Ráadásul a túlságosan száraz levegő hatására a takácsatkák is meg tudják támadni.