A szobanövények behozzák a természetet az otthonunkba. Sok örömet okoznak, de sokszor sajnos nem olyan szépek, mint amilyennek szeretnénk látni őket. A buzogányvirág, vagy más néven a dieffenbachia igazán közkedvelt szobanövény. Nem is véletlen, hiszen csodaszép, és ráadásul túlságosan nagy igényeket sem támaszt felénk, ha a gondozásáról van szó. Ráadásul még a levegőt is tisztítja, úgyhogy igazán hasznos lakótárs tud lenni. Egyvalamit azonban nem szabad szem elől téveszteni a buzogányvirággal kapcsolatban. A dieffenbachia ugyanis mérgező, így elérhetetlenné kell tennünk a gyerekek és a háziállatok számára.
Ez lehet az oka, ha hullanak a dieffenbachia alsó levelei
A dieffenbachia esetében nem kell túlságosan sok részletre odafigyelni, de van néhány apróság, amit be kell tartanunk, hogy a buzogányvirág jól érezze magát nálunk. Ha ezt ugyanis nem tesszük meg, akkor azon kapjuk magunkat, hogy sorra hullanak le a buzogányvirág alsó levelei, és így már nem mutat a legszebben az otthonunkban. Ennek három fő oka lehet, melyek a következők.
Több oka is lehet, ha hullanak a buzogányvirág levelei. Fotó: Shutterstock
1. A dieffenbachiát óvni kell a közvetlen napsütéstől, és télen is legalább 15 Celsius-fokos hőmérsékletre van szüksége. Amire viszont nincs szüksége, az a huzat, ugyanis azt olyannyira nem szereti, hogy sorra le fogja dobálni alsó leveleit.
2. Szintén levélveszteséget okoz, hanem biztosítjuk számára a megfelelő tápanyag mennyiséget.
3. A harmadik okot sajnos nem tudjuk kivédeni, ugyanis ha túlságosan idős a dieffenbachia, akkor is elkezdenek lehullani az alsó levelei. Azonban szerencsére könnyen szaporítható, így érdemes idővel frissíteni az állományunkat.
4. Amennyiben a dieffenbachia leveleinek színe elkezd halványodni, elszáradni, esetleg felpöndörödnek és lehullanak a levelek, a pangó víz lehet az oka, de ha barna foltok jelennek meg a levelein, azokért a túlságosan erős napfény vagy a száraz meleg levegő lehet a felelős. Ráadásul a túlságosan száraz levegő hatására a takácsatkák is meg tudják támadni.
Ezeket érdemes tudnod a dieffenbachiáról
1. A dieffenbachia, vagy más néven buzogányvirág a kontyvirágfélék családjába tartozik. Nagyon szereti a trópusokat, ami nem is csoda, hiszen Közép- és Dél-Amerika esőerdőiben honos.
2. Amikor helyet adunk a buzogányvirágnak az otthonunkban, nem árt vele tisztában lenni, hogy akár a plafonig is megnőhet, ráadásul a levelei is elérhetik a 25 cm-es nagyságot, így érdemes átgondolni, hol legyen a helye.
3. Az idősebb növények sajnos idővel elkezdik hullatni a leveleiket, azonban egyedül az idős buzogányvirágok képesek arra, hogy szobanövényként virágozzanak, így hát érdemes megőrizni őket. A virágzatok csodás látványt nyújtanak, és fehérek vagy krémszínűek lehetnek, azonban annyira megviselik a buzogányvirágot, hogy az jóval kevésbé képes ilyenkor a növekedésre. A virágokat éppen ezért az elnyílás után el kell távolítani a buzogányvirágról, hogy minél kevésbé vonhassák el tőle az energiát.
4. Habár a dieffenbachia kitűnő légtisztító, ne felejtsük el, hogy mérgező. A leveleiben található toxinok bőr- vagy nyálkahártya irritációt okozhatnak, ezért viseljünk kesztyűt, amikor érintkezünk vele. De a szájba kerülve nagyon komoly tüneteket okoz, hasmenést, hányingert és hányást idézhet elő, ezért nagyon fontos, hogy gyerekektől és a háziállatoktól tartsuk inkább távol.
Így gondozd a dieffenbachiát
A buzogányvirág kedveli a fényt, de akár kicsit árnyékosabb helyre is tehetjük, azonban ekkor nem lesznek szép rajzolatok a levelein. A túlzottan erős napfényt egyáltalán nem viseli jól. Mint ahogyan a huzatot sem. Nyáron több öntözésre van szüksége, de a pangó víz nagy ellensége, ezért gondoskodjunk róla, hogy el tudjon folyni a cserép alján a felesleges öntözővíz, mivel az könnyen gyökérrothadást okozhat.
A dieffenbachia, vagyis a buzogányvirág nagyra tud nőni. Fotó: Shutterstock
A csapvizet sem kedveli, így hát érdemes langyos, állott vizet adni neki, hogy minél kevesebb klórt juttassunk a buzogányvirágnak. A hideget nem viseli jól, és a hőmérsékletingadozást sem. A tápanyagban és humuszban gazdag talajban érzi magát legjobban, és tavasztól őszig ajánlatos havonta, télen kéthavonta tápoldatozni.
Kétévente érdemes átültetni, hiszen hajlamos kinőni a cserepét, és felborulni. Az átültetés optimális időpontja tavasszal jön el.
Így szaporítsd a buzogányvirágot
Mivel egy idő után a buzogányvirág elhullajtja a leveleit, érdemes fiatalítani. Hajtásdugványról és szárdugványról is szaporítható a dieffenbachia. Hajtásdugványról akkor szaporítsuk, amikor a növény felkopaszodik. Ekkor vágjuk le a hajtáscsúcsot és tegyük vízbe. Miután gyökeret eresztett, tegyük nedves tőzegkeverékbe, majd helyezzük világos helyre, ahol már az erősebb gyökerei is ki tudnak fejlődni, majd ültessük el.
Szárdugványról úgy szaporíthatjuk, hogy levágunk egy körülbelül 8 cm-es szárdarabot, amit virágföldbe teszünk és lefedjük. Körülbelül 2 hét után jelennek meg a gyökerei, amikor már át tudjuk ültetni.
Mindenkinek virágokban és levelekben gazdag buzogányvirágot kívánunk!