Tavasszal és nyáron tele van a kertünk és a balkonládánk virágokkal. De eljön az ősz és a tél, amikor rövidebbek a nappalok, és jóval kevesebb napsütésben van részünk, ráadásul a virágok is eltűnnek a kertünkből és az ablakainkból. Pedig most lenne csak igazán nagy szükség rá, hogy a kertünkben és az ablakainkban csodaszép növényekben gyönyörködhessünk, és ne legyen az időjáráshoz hasonlóan a kedvünk is szürke. A balkonládákat tehát ne tegyük el a garázs vagy a pince mélyére, hanem tegyük legalább olyan gyönyörűvé azokat, mint amilyenek tavasszal és nyáron voltak.

Legyen gyönyörű balkonládád ősszel és télen is

Vannak olyan növények, amelyekre ősszel és télen is számíthatunk. Ilyenek például a magyal, az árvácska, a százszorszép, vagy éppen a borostyán. Azért is fontos, hogy a balkonládánkat ne hanyagoljuk el ilyenkor sem, hiszen ez az első, amit reggel meglátunk, miután felhúztuk a redőnyt, vagy elhúztuk a sötétítő függönyt. A szép látványtól pedig már reggel jókedvűen indulhat a napunk.

A balkonláda hűlt helye, vagy ami még rosszabb, a benne lévő elszáradt növényeink maradványai nem csak a hangulatunkat ronthatják el, de még az otthonunkat is ápolatlannak tüntetheti fel. Így hát díszítésre fel! Legyenek virággal telik a balkonládáink ilyenkor is!

1. Ha nem szeretnénk virágokat ültetni, akkor sem kell, és nem is szabad lemondanunk arról, hogy szép legyen a balkonládánk. Tehetünk bele gyönyörű, őszi leveleket, és azokra az ősz terméseit, mint amilyenek például a különböző dísztökökdiók, makkok, gesztenyék, tobozok. De akár örökzöldek levágott ágaival is zöldíthetjük a balkonládát, vagy borostyánágakkal. Ha pedig a sötétség ellen is szeretnénk tenni, díszítsük aprócska fényfüzérekkel a balkonládánkat. Olyanokat is válaszhatunk, amelyek elemmel működnek, így teljesen biztonságos lehet a dekorációnk. Ráadásul ezek között olyanok is akadnak, amelyeket időzíteni lehet, így akár a reggeli ébredésre, akár a késő délutáni hazaérkezésre is csodás díszkivilágításban lehet részünk.

balkon növény

Akár örökzöldekkel és fényekkel is díszbe öltöztethetjük a balkont és a balkonládákat. Fotó: Shutterstock

2. Ha pedig már a borostyán ága szóba került, ez a növény tökéletesen alkalmas arra, hogy az üres balkonládákat megtöltse élettel. A borostyán nagyon szereti az árnyékos és félárnyékos helyeket, de ha gondoskodunk róla, hogy kellő mennyiségű vízhez jusson és rendszeresen öntözzük, a napos helyeken is jól fogja érezni magát. Télen azonban a borostyán a hűvösre vágyik, és annál zöldebb a színe, minél jobban szereti a hűvöset. Ha a borostyánunk levele tarka, akkor szeret a fényben fürdőzni, és inkább a meleget kedveli, mint a hideget, így a napfényes ablakok előtti balkonládákban érzi igazán jól magát.


A borostyán szaporítása legegyszerűbben vízben vagy földben gyökerező fejdugvánnyal történik. Ilyenkor a talajjal érintkező, kapaszkodó gyökere átalakul tápanyag felvételére is alkalmas gyökérré. Amikor ez megtörténik, a gyökérzeténél fogva le lehet választani az anyanövényről és el lehet ültetni.

Ősszel virágba borul, télen viszont sötétkék bogyós termésével díszíti a kertet, amely mérgező, így emberi fogyasztásra alkalmatlan, viszont a madarak kedvelik. A méhek mellett sajnos a darazsakat is vonzza. Azonban egész évben zölddé varázsolja a balkonládát, még akkor is, amikor a növények nagy része levelek nélkül várja a szebb időket.

3. A magyal remek díszítője az őszi és téli balkonládáknak. A közönséges magyalt szúrós magyalnak is nevezik. Fényes felületű, bőrszerű levelei fogas szélűek, a levél szélén található fogak szúrósak, innen is ered a neve. Ahhoz, hogy kezelhető méretű legyen, szükség van a metszésére.

A magyal kétlaki növény, a nőivarú egyedeken fejlődnek a jellegzetes piros bogyók. A metszéssel nem csak a formát és a méretet határozhatjuk meg, de a növényt meg is újítjuk általa.

4. Az árvácska is széppé varázsolja a balkonládát. Az árvácska a világos vagy félárnyékos helyet kedveli, és fontos számára a tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talaj. Az árvácska mérsékelt öntözést igényel. Magról nagyon könnyen szaporítható, amelyet kora tavasszal vagy a nyár vége felé vethetünk el.

balkonláda

A balkonládát népesítsük be örökzöldekkel, bogyósokkal, vagy az ősz terméseivel. Fotó: Shutterstock

Az árvácska kétéves növény, mely körülbelül 10–20 cm magasra tud megnőni. Júniusban érdemes elvetni a magját, majd a palántákat októberben kell kiültetni a kertbe. Az árvácska nem csak szép, de még ehető is. Az íze nem meghatározó, enyhén mentás, azonban kinézete miatt nagyon közkedvelt a különféle hidegtálak, illetve ételek díszítésekor. A valamikor szerény árvácska manapság már ezernyi színben pompázva tündökölhet a kertünkben, ráadásul annyira kevés helyet foglal, hogy akár kisebb, akár nagyobb kertekben, cserépben vagy balkonládában is kiválóan fog mutatni.

Az árvácska a fehértől a sötétliláig számtalan színben kiválasztható, így mindenki talál az ízlésének megfelelőt. Sőt, még olyan különleges árvácskák is akadnak, melyeknél egy virágban három színű sziromlevelek vannak. Azért is érdemes ősszel elültetni az árvácska palántáit, mert a növény képes átvészelni a fagyokat és így tavasszal az egyik legkorábban kinyíló virág lesz a kertünkben, vagy a balkonládánkban. Ráadásul nem csupán tavasszal gyönyörködhetünk benne, hiszen egész ősszel meg fog örvendeztetni bennünket a szépségével.

Azonban ahhoz, hogy a téli fagyokat ténylegesen átvészelje, november közepén takarjuk le a töveket mulccsal, földdel vagy falevelekkel, így védve az árvácskát a hidegtől. Ha így teszünk, a fagyok beálltáig alaposan begyökeresednek a növények, és mindenféle károsodás nélkül fogják átvészelni a telet. Tavasszal pedig nagyon korán virágba fognak borulni az árvácskák.

De ezeken a növényeken kívül még a százszorszép és a nefelejcspalánták is kiválóak, hiszen már ősszel elkezdenek virágozni. Kiválóak még a balkonládába ilyenkor a kis tű- és lomblevelű örökzöldek, mint a puszpáng vagy az erika, de néhány hétig a levágott ágak is kiválóan díszítenek, mint amilyen a páfrányfenyő, vagy a mezei juhar. De a bogyós ágakról se feledkezzünk meg, hiszen a tiszafa, a fekete bogyós borostyán, a fagyöngy és a tűztövis is csodásan mutatnak. A gyönyörű téli balkonládáknak tehát csak a képzeletünk szabhat határt. Ne mondjunk le róluk!