Sajnos, ahogyan mi, emberek, úgy a kutyák is megöregednek. Ráadásul sokkal gyorsabban, mint ahogyan azt szeretnénk. Amikor pedig eljárnak a fejük felett az évek, egészen másra van szükségük, mint kölyök korukban, vagy akkor, amikor még majd kicsattannak az energiától.
Fontos, hogy ezt elfogadjuk, és ne várjuk el tőlük ugyanazokat a szokásokat. Mint ahogyan mi sem vagyunk képesek idős korunkban ugyanazokra a dolgokra, mint fiatalabb korunkban, a kor előrehaladtával esetleg már ők sem tudják olyan fürgén visszahozni a labdát, vagy követni minket a séták alkalmával. Lassítsunk hát, és figyeljünk oda idős barátunk igényeire. Azonban az együtt töltött időt a koruk előrehaladtával ha lehet, sokszorozzuk meg. Ugyanúgy szükségük van erre, sőt, talán még jobban, mint fiatal korukban. És nekünk is, hiszen ki kell használni minden velük tölthető pillanatot. Sajnos az idő úgyis mindig túlságosan gyorsan elszalad.
A kutyák életkora
Szerencsére a védőoltások és a fejlődő állatorvos tudomány lehetővé teszi, hogy kutyáink egyre hosszabb időt tölthessenek velünk. Azonban ez azzal is jár, hogy időskori problémák lépnek fel, amelyekre oda kell figyelnünk annak érdekében, hogy idősödő kedvencünk nyugdíjas éveit is a legnagyobb boldogságban tölthesse.
Ügyeljünk oda idős kutyusaink igényeire. Fotó: Énekes Krisztina
Az általános szabály szerint egy kutya életév hét emberi életévnek felel meg. Azonban ezt sok minden befolyásolja. Egy kistestű kutya esetében kevesebb, míg egy nagytestű kutyus esetében több évvel kell kalkulálnunk, amikor beszorozzuk éveik számát.
Míg egy kistestű kutya akár 15 évesen is úgy rohan, mintha semmi sem állíthatná meg, egy nagytestű négylábú akár már 5-6 évesen is mutathatja az öregedés jeleit, különösen az ízületi panaszok tekintetében.
A kutya öregedésének legfőbb jelei
Az első jel az örökmozgó lassabbá válása szokott lenni. Az idős állat többet pihen, több időt tölt alvással, és nem ugrik már fel olyan hirtelen, mint korábban. Megfontoltabbá, lassabbá válik. A lépcsőn járás is nehéz lehet számára, és valószínűleg nem leli már örömét abban, hogy órákon át visszahozza a számára eldobott játékokat.
Ezt nagyon fontos figyelembe vennünk, hiszen a kutyánk örömét leli a velünk töltendő időben, így előfordulhat, hogy akkor is vissza fogja hozni a labdát, ha már nagyon fáradt, esetleg fájdalmai is vannak. Így hát olvasnunk kell még a legapróbb jelekből is.
Ahogyan az idős emberek, úgy az idősödő állatok hallása is megromolhat. Látásuk sem a régi már, és a türelmük is fogytán lehet néha. Így hát ne tegyük ki őket nyüzsgő gyerekek seregének, mert óhatatlanul is zavarhatják, illetve akár még fájdalmat is okozhatnak nekik.
A korábban tökéletesen szobatiszta kedvencünk lehet, hogy néha nem lesz képes felállni, és időben kimenni. Ezért ne szidjuk meg, hiszen nem a mi bosszantásunkra csinálja. Legyünk jóval türelmesebbek és elfogadóbbak vele, hiszen ő is az volt velünk, egész közös életünk során.
Sajnos az idős kutyusok esetében nagyon sok egészségügyi probléma merülhet fel, így hát érdemes rendszeresen megvizsgáltatni őket az állatorvosukkal, és tanácsot kérni, mire is van szüksége idős barátunknak.
Így segíthetsz idős kutyádnak
Ahogyan a kutyusunk is feltétel nélkül szeret bennünket, tegyünk így mi is, és adjuk meg neki azt, amire a kora és az egészségi állapota szerint szüksége van.
1. Adj neki időt
Tölts vele minél több időt. Ez természetesen kortól független, de egy idős állat esetében nagyon fontos, hogy ne veszítse el a gazdája figyelmét, törődését. Legyenek meg a korábbi, közös programok, de idős változatban. Ne a legmeredekebb kaptatón menjetek fel, hanem válassz egy mindkettőtök számára kényelmes útvonalat, és lassulj le te is. Hidd el, neked is jót fog tenni, ha visszaveszel a szokásos tempóból. Élj a pillanatnak, és élvezz ki minden együtt töltött percet. A kutyád is ezt teszi.
2. Kontroll alatt
Már nem lesz elég az évi egyszeri állatorvosi kontroll. Legalább félévente érdemes ellátogatnotok az orvoshoz, aki labor- és egyéb vizsgálatokkal ki tudja deríteni, milyen állapotban van a kutyus, és esetleg milyen kezelésekre, gyógyszerekre lehet szüksége.
3. Lassíts
Ha kedvenced nehezen mozog, a napi egy, hosszú séta helyett iktassatok be több rövidebbet. Ne lépcsőztesd, és ne futtasd, ha ő magától nem akar. Ha a házba lépcsőn át tud bejutni, helyezz ki számára rámpákat. Ez egyébként a fiatal kutyák esetében is javasolt, hiszen a lépcsőzés egyik kutya ízületének sem tesz jót.
4. Fogas kérdés
Gondolj rá, hogy már nem tud úgy rágni, mint régen. Rendszeresen vizsgáltasd át a fogait, az esetleges mozgó fogakat húzasd ki, és távolíttasd el a fogkövet. Gondoskodj számára apróbb, könnyebben rágható eledelről, vagy áztasd be a száraztápot egy rövid időre vízbe, hogy könnyebben meg tudja enni.
Az idős kutyák esetében fontos odafigyelni a fogak egészségére is. Fotó: Énekes Krisztina
5. Van olyan étek, ami már vétek
Válassz a korának és az egészségi állapotának megfelelő kutyatápot. Manapság már a különféle betegségek esetén is vásárolhatsz speciális tápokat, amelyek kiválasztásában az állatorvosod tud a segítségedre lenni. Az új tápot mindig fokozatosan vezesd be. Első nap egy keveset keverj a kutya régi tápja közé, másnap többet, és ezt így folytasd legalább egy héten keresztül. Így nem viseli meg a váltás a kutya emésztőrendszerét.
6. Óvatosan a nasizással
Ügyelj a kutyusod súlyára. Ez természetesen minden életkorban nagyon fontos, de az idős korban előforduló ízületi problémák esetében óriási jelentősége van a testsúlynak. Ha a panaszokat még a túlsúly is nehezíti, azzal nagyon sok fájdalmat és szenvedést okozhatsz a kutyádnak. Ragaszkodj a napi egy vagy két etetéshez, és a kutyus méretének megfelelő mennyiséghez.
Ha mindenképp jutalmazni szeretnéd, azt tedd játékkal, vagy simogatással, de semmi esetre sem jutalomfalatokkal. Le kell állni az emberi táplálék etetésével is. Ez egyáltalán nem egészséges a kutya számára, még fiatal korában sem, hiszen az általunk használt fűszerek nem tesznek jót nekik. Így hát ne a szívünkre, hanem az eszünkre hallgassunk, mert ezzel tehetjük a legjobb szolgálatot kutyánknak.
7. Édes álom
A legtöbb idős kutyának nehezére esik a felkelés. Szerezz be számukra speciálisan idős kutyák részére kifejlesztett fekhelyet. Ha kinti kutyus, akkor különösen ügyelj rá, hogy ne fázzon, hiszen ha összehúzza magát, az még rosszabbat fog tenni az ízületeinek. A kutyaháza legyen jól szigetelt, és kerüljön bele egy megfelelő fekhely.
8. Kényes kérdések
Ha benti kutyusod van, és problémája van a szobatisztasággal, helyezz ki a lakás több pontjára kutyapelenkát. Így napközben nem érzi majd rosszul magát, ha esetleg nem bírja megvárni a következő sétát. Semmiképp ne szidd meg, hiszen nem direkt marad el a szobatisztaság.
9. Legyen méltó a búcsú
Sajnos el fog jönni az idő, amikor hiába szeretnéd, hogy együtt maradjatok, el kell őt engedned. Ez borzasztóan nehéz. De nem szabad önzőnek lenned. Amennyiben mindent elkövettél, és az állatorvosod szerint sincs már remény, ne hagyd őt szenvedni. Kíméld meg a fájdalmaktól, de ne hagyd magára a végső pillanatban. Hidd el, egyáltalán nem mindegy számára, hogy az, aki a világot jelenti neki, ott van-e mellette az utolsó percekben. Maradj vele, hogy érezze, biztonságban van, és számíthat rád.