A diófa mindig különös helyet foglal el a kertben, és a család életében is. Nem véletlen, hogy még mindig sokan tartják a hagyományt, miszerint ha gyermek születik a családban, akkor ültetni kell egy diófát is. Így a diófa és a gyermek együtt cseperedhetnek fel, és ahogy idősödik a gyermek, úgy növekszik vele együtt a diófa.

A diófa árnyat ad, fel lehet rá mászni, meg lehet pihenni alatta, gyönyörködni lehet a látványában és természetesen nagyon várjuk a rajta termett diót, amelyik önmagában fogyasztva is kiváló, de elengedhetetlen része a bejglinek. Azonban van, amikor hiába várjuk a termést, mert azt látjuk, hogy a nyár közepén még gyönyörű, zöld dió most feketévé vált. De vajon elveszítettük ilyenkor a teljes termést? Vagy tudunk valamit tenni? Van, ami megvéd a dióburok-fúróléggyel szemben?

Ettől lesz fekete a dió

Az utóbbi időben sajnos meg kellett tanulnunk a dióburok-fúrólégy nevét, amelyik a megfeketedett dió mögött áll. A kártevő nyár közepén, a még zöldszínű dió termésburkára rakja a tojásait. Egy nőstény dióburok-fúrólégy akár 400 tojást is lerakhat. A dió zöld burkán ekkor apró fekete pontok, szúrásnyomok figyelhetők meg. A tojásból kifejlődő lárvák a külső zöldburok húsából táplálkoznak. Ennek következtében a dió burka elfolyósodik, majd idővel megbarnul és megfeketedik. A termésburok ezek után rátapad a dió kemény héjára, majd penészessé válik és a dió jóval idő előtt hullik le a diófáról.

dió dióburok-fúrólégy

Ha időben közbelépünk, még meg lehet menteni a dió egy részét. Fotó: Agroinform

Az Amerikában honos dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson) az 1980-as években került Európába, míg hazánkban az első példányokat 2011-ben, Kőszeg környékén találták meg. A kártevőt a Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH) 2012 nyarán azonosította.


A nyugati dióburok-fúrólégy ellen történő védekezés egyik legfontosabb része a permetezés mellett az, hogy megakadályozzuk a lárva talajba kerülését, mert azok a talajba kerülve bebábozódnak, majd ott telelnek át. Így a lárvák talajba jutását érdemes meggátolni a kártevő gyérítése és a jövő évi károsítás megelőzésének érdekében. Ezt ponyvatakarással lehet a legegyszerűbben elérni, amit a fa köré helyezünk. Ez megkönnyíti a termések vizsgálatát és összegyűjtését is.

Így menthető meg a dió

Nagyon fontos, hogy folyamatosan figyeljünk oda a diófára, és amint észrevesszük, hogy megtörtént a baj, lépjünk közbe. Minél kisebb ugyanis az odaragadt a rész, annál nagyobb eséllyel tudjuk megmenteni a diót.

A diót ezután minél hamarabb tisztítsuk meg. Áztassuk vízbe a diókat néhány órára, így elpusztul a kukac, amelyik esetleg még a héj alatt megbújt. Ezután fúrógépbe fogott keverőszárral tudjuk leszedni a fekete részt. Majd szárítsuk meg a diót és így tároljuk el hűvös helyen.

Az is nagyon jó megoldás, ha a megpucolt vagy ledarált diót a fagyasztóba tesszük. Így, amikor szükség van rá, előző nap vegyük ki és hagyjuk lassan kiengedni. Azonban csak az egészséges diót fogyasszuk, amennyiben az már nem menthető, akkor semmisítsük meg.

Így védekezz a dióburok-fúrólégy ellen

Egy korábbi cikkünkben Zsigó György segítségével megtudhattuk, hogy a legjobb védekezés a támadás, vagyis a permetezés. A permetezéskor ügyelni kell rá, hogy be kell fedni a fák teljes lombkoronáját, apró cseppekkel. A diónál tapadásfokozó adalékot is használni kell pl. Silwet Star, Nonit, Heliosol. Tehát ugyanúgy kell eljárni ahogyan azt más gyümölcsfáknál is tesszük. A júliustól szeptember végéig rajzó légy ellen többször, körülbelül 10 naponta ismétlik a permetezést a nagyüzemek.

A cikkben hírt adtunk a Combi-Protec csalétekről is, melyet állítólag ampullázni is fognak, de jelenleg 0,5 literes kiszerelésben kapható. Ebből készíthetünk – a szigorú technológiai előírásokat betartva - 20 liternyi permetlét, oly módon, hogy azt 5 zacskó (4 grammos) Mospilan 20 SG-vel is kombináljuk.

Bármelyik védekezési módot válasszuk, fontos, hogy a szüret után ne maradjanak fekete diószemek a fákon, mert innen is lepottyanhatnak a nyüvek. Azonban nem csak a dióburok-fúró légytől lehet fekete a termés. Feketedhetnek a szemek az aszálytól és a baktériumok fertőzésétől is. A réztartalmú gombaölők engedélyezettek ellenük, melyek egyben a levélfoltosságot okozó gnomónia gomba ellen is hatásosak –  javasolja Zsigó György.

Ezért érdemes sok diót enni

1. Több tanulmány igazolja, hogy ha rendszeresen fogyasztunk diót, alacsonyabb kockázatnak vagyunk kitéve a szív- és érrendszeri megbetegedéseket illetően, sőt, a dió csökkenti a krónikus gyulladást és így a szívroham kockázatát is.

2. A dióban sok az esszenciális tápanyag, így az omega-3 alfa-linolénsav is. Ezen kívül a dió A- és E-vitaminban gazdag, de megtalálható benne a B-vitamin is.

diófa dió

A diófa permetezésével sokat tehetünk annak egészségéért. Fotó: Agroinform

3. Nem csak a termése, de a levele is nagyon hasznos. A diófa leveléből tea készíthető, amely hozzájárul az akne, a sömör és egyéb bőrproblémák kezeléséhez.

4. A dióban sok magnézium és a kálium is található, továbbá a csontképzéshez szükséges fluor, és a vérképzéshez elengedhetetlen mangán és réz is megtalálható benne.

5. A dióban található szelén a szívizomgyengeség ellen véd, és erős immunrendszer erősítő is egyben. Az agyunk is hálás lehet érte, hiszen a dióban található többszörösen telítetlen zsírsavak támogatják az agyműködést, növelve közben a koncentrációképességet.

6. De azért nem minden olyan pozitív a dióval kapcsolatban sem. Magas kalóriatartalma miatt oda kell figyelni, hogy mennyit fogyasztunk belőle, ha nem szeretnénk felszedni pár kilót. 10 dkg dió ugyanis több, mint 600 kalóriát tartalmaz, amely egy kisebb tábla csokoládé kalóriatartalmával egyenértékű.

Így legyen saját diófád

A diófa esetében nagyon fontos tényező, hogy nagyra fog nőni, így csak akkor adjunk neki helyet a kertben, ha a teljes méretét elérve is el fog férni és nem lesz zavaró. Így ne ültessük a ház, a kerítés vagy villanyvezeték közelébe, és nem árt, ha arra is gondolunk, hogy a lehulló levelek ne a járdára hulljanak.

Amíg termőre fordul, 10-15 évet is várni kell, így érdemes oltott csemetét vásárolni, hiszen az már 3-4 év után fogyasztható terméssel fog megörvendeztetni minket. A diófa talajigénye nem összetett, kedveli a meszes, humuszos, jó vízellátottságú talajokat, de az átlagos kerti földben is jól fogja magát érezni. A nagyon laza homokos, vagy a túl kötött, agyagos talaj azonban nem a legmegfelelőbb számára.

A diófa fiatalon fagyérzékeny, így erre is ügyelni kell akkor, amikor az ültetési helyét választjuk ki. Az ideális ültetési idő a diófa esetében ősszel vagy tavasszal jön el. Az ültetőgödörnek akkorának kell lennie, hogy a diófacsemete gyökerei kényelmesen elférjenek benne.

Alulra tegyünk vastag réteg szervestrágyát vagy komposztot, majd fedjük be egy vékony réteg földdel, hogy a diófa gyökerei ne érintkezzenek vele közvetlenül, mert az kárt tehet bennük. A szabadgyökerű csemete esetén gyökérmetszés nem szükséges az ültetés előtt, azonban a sérült, elszáradt gyökérdarabokat ajánlott lemetszeni. Az ültetés előtt érdemes beáztatni a csemete gyökerét egy vödör vízbe egy napra, így az kellő nedvességet tud felszívni.

A konténeres diófa esetében emeljük azt ki az edényéből, majd úgy helyezzük a gödörbe, hogy földjének felszíne egy síkban legyen a környező talajjal. Ha a földlabdás diófa gyökere jutazsákban van, azt nem kell eltávolítani az ültetéskor, mert le fog bomlani a talajban. A földgombóc kerüljön a talajszint alá, de nem kell mélyre süllyeszteni a diófát. Az ültetés után fontos a beöntözés. Ezt nem elég egyszer megtenni. Hetente érdemes megismételni, amíg még kicsi a csemete. A hideg elől felkupacolással kell óvni a csemetét.

Fontos, hogy a diófa első metszését az ültetés során el kell végezni. Ez az első korona alakító metszés. Válasszunk ki 3-4 olyan vázágat, amelyek egyenletes távolságra vannak egymástól, és ezeket vágjuk vissza 20–30 cm-re. Az úgynevezett sudárhajtást vágjuk vissza úgy, hogy az körülbelül 20 cm-rel nyúljon túl a vázágakon.

A diófát a későbbiekben soha nem akkor kell metszeni, amikor a többi fát. Ha ugyanis a többi fával együtt a diófát tavasszal metszenénk meg, a nagy gyökérnyomás miatt olyan sok nedvet veszítene el, hogy szinte elvérezne. Az ősz kezdetén viszont annyira kicsi a gyökérnyomása, hogy nem nedvedzik, és a metszés során elszenvedett sebzéseket könnyen elviseli. A száraz ágaktól az év bármely időszakában megszabadulhatunk, ez a szabály csak az élő ágak metszésénél alkalmazandó.

Egészséges dióban gazdag diófát kívánunk!