Ha van kerted, vagy egy pár cserépnyi hely az erkélyeden, mindenképp érdemes saját zöldségeket nevelni. Egészen más az íze, ha a saját kezed munkáját tudod szüretelni, ráadásul a tökéletes érési pillanatban kerülhet az asztalra. Sőt, még azt is tudjuk, hogy mivel volt, vagy jobb esetben nem volt kezelve a termesztés során.

A veteményes pedig jóval előbb ad zöldségféléket, ha nem várunk addig, amíg a szabadföldbe vethetjük a magokat, hanem még a télen nekilátunk a palántázásnak. Ilyenkor bőven jut rá időnk, hogy megtervezzük, mit és hova fogunk vetni, ültetni, illetve még idejében be tudjuk szerezni a vetőmagokat és a palántázáshoz szükséges tálcákat, cserepeket. Ráadásul a palántázás jóval egyszerűbb, mint gondolnánk, és sok mindent fel tudunk hozzá használni hozzá, amit lehet, hogy egyébként kidobnánk.

palánták

A palántázás segítségével hamarabb juthatunk friss zöldségekhez. Fotó: Pixabay

Így fogj bele a palántázásba

1. A türelem zöldséget terem

A palántázással időt nyerünk. Nem mindegy ugyanis, hogy mag formájában vetjük el a konyhakertben termeszteni kívánt növényeinket, vagy pedig már életerős palántaként, hiszen így jóval hamarabb meg fogják hozni a régen várt termést. De még szerencsésebbek vagyunk, ha van egy magaságyásunk, hiszen oda még korábban ki tudjuk ültetni a palántákat, mint ha hagyományos módon, a talajba ültetnénk el őket.

2. Nyissunk ablakot a veteményesre

A palánták részére tökéletes hely lehet egy télikert, de mivel keveseknek áll ilyen a rendelkezésére, tökéletesen meg fog felelni az ablakpárkány is. Nagyon fontos, hogy olyan helyet válasszunk, ahol elegendő fény és meleg áll a palánták rendelkezésére.

3. Még a tojástartó is hadra fogható

A palánták részére jóval egyszerűbb megfelelő ültetőedényeket találni, mint gondolnánk. Vásárolhatunk a gazdaboltokban és kertészeti szakáruházakban is, de tökéletesen megfelelnek akár a régi, kifertőtlenített tejfölös poharak is. Sőt, érdemes eltenni a tojástartókat, hiszen ezek is alkalmasak a palántanevelésre. Ráadásul könnyű őket összegyűjteni, és mivel egymásba lehet tenni, így sok helyet sem foglalnak. 


A tojástartókat egyszerűen csak töltsük meg földdel, és minden rekeszbe tegyünk néhány magot. Nyugodtan öntözzük a palántákat, de ügyeljünk rá, hogy ne áztassuk el azokat. A páratartalom növeléséhez takarjuk le a tojástartót fóliával. A palántákat ráadásul nyugodtan elültethetjük a tojástartókkal együtt, hiszen a papír lebomlik, így a palánták nem sérülnek meg az átültetéskor.

De az üres WC-papír gurigák is kiválóak, melyeket szintén ki lehet ültetni a palántákkal együtt. Sőt, a tojáshéj is remek magnevelő edényke. Óvatosan törjük fel a tojást, hogy viszonylag nagy héj maradjon meg épen, majd fúrjunk egy kis lyukat az aljába, hogy távozni tudjon a felesleges víz, és már kezdődhet is a palántázás.

4. A tervezés nélkülözhetetlen

Nagyon fontos, hogy először papíron döntsük el, mit hova szeretnénk ültetni. Jóval egyszerűbb egy papírlapon meghatározni és beosztani a kertet, mint a valóságban észlelni, hogy bizony sokkal több a palánta, mint a hely a kertben. Minden növénynek más a fényigénye, ezért érdemes utánaolvasni, melyik növény szereti a kert naposabb, melyik az árnyékosabb részét, és eszerint kiválasztani számukra a tökéletes helyet. Persze az sem árt, ha utánanézünk, hogy melyik növénynek melyik a legjobb szomszédja, hiszen a növények hatással vannak egymás fejlődésére.

5. A vetőmag mindennek az alapja

Éppen ezért nem érdemes házi szedésű magokkal próbálkozni. Inkább vásároljunk vetőmagot a szakboltokban. Ügyeljünk rá, hogy mi a csomagoláson feltüntetett érvényességi idő. Ez nem azt jelenti, hogy ezután már nem lehet elvetni a magokat, de fontos támpont, hiszen jelzi, hogy a mag addig tartja meg az előírásos csírázási arányát, későbbi időpontban vetve csökken a csírázási százaléka.

6. Elkezdődhet a munka

Először is töltsük fel 6-10 cm laza, apró morzsás, magvetésre  ideális földkeverékkel az edényeket, majd vessük el a magokat. A túlzottan savanyú, a túlságosan tőzeges vagy lúgos talajok kedvezőtlenül hatnak a csíranövényekre, ezért ne általános virágföldet válasszunk. A perlites palántaföldek, vagy a,,B" kategóriás virágföldek, 10-15 % homokkal kiegészítve, tökéletesek lesznek.

A magokat hintsük el egyenletesen a felületen, majd szórjuk meg őket a talajjal. Ügyeljünk a magok ültetési mélységére. Általában a magok átmérőjének dupláját kell vetési mélységnek venni a palánták estében. Fontos, hogy a magok kellő meleget és fényt kapjanak. Vannak különösen meleget igénylő növények, mint amilyen a paradicsom, az uborka, a padlizsán, a paprika és a tökfélék, melyek csírázáshoz 22-26 Celsius-fokot kell biztosítani.

palánta zöldség

A palántáknak megfelelő hőmérsékletre és fényre van szükségük. Fotó: Pixabay

Ezt úgy tudjuk a legkönnyebben elérni, ha egy üveglapot teszünk az edény tetejére ültetés után, vagy fóliával takarjuk le a vetést. Ezután öntözzük meg, azonban arra ügyeljünk, hogy soha ne álljon a pangó vízben a palánta, de a földje se száradjon ki soha.

7. Amikor megjelennek a magoncok

Miután a magok kihajtottak, tegyük őket világos helyre, 16-24 Celsius-fokos hőmérsékletre. A két lombleveles állapot után szét kell őket választani. A szétválasztásnál nagyon ügyeljünk rá, hogy ne sérüljön a gyökerük. Érdemes ehhez alaposan beáztatni a talajt, mert úgy a legkisebb az esélye annak, hogy megsérüljön a növények gyökere.

A palánták átültetését nevezzük tűzdelésnek. Tűzdeléskor az ültetőedénybe a növény gyökerének megfelelő nagyságú lyukat kell készíteni, és ebbe kerül bele a növény. Fontos, hogy a talaj, amibe ültetjük, legyen laza, jó vízáteresztő és apró morzsás szerkezetű. Az ültetés után öntözzük meg a palántát.

8. Amikor eljön a búcsú ideje

A palántákat fokozatosan szoktassuk hozzá a kinti életükhöz. Ezt a folyamatot edzésnek nevezzük. Tegyük ki őket pár órára a melegebb napokon, majd estére vigyük őket vissza az otthon melegébe. Az, hogy melyik palántát mikor lehet kiültetni, az adott növénytől függ, így érdemes utánaolvasni.

A káposztafélék palántái a magvetéstől számított hat hét után ültethetők ki, míg a paprika- és paradicsompalántáknak ehhez nyolc hétre van szükségük. Azonban nagyon fontos, hogy ez akkor történjen meg, amikor már egészen biztosan nem várható odakint fagy. A palánták kiültetésekor minden esetben tartsuk be a vetőmag csomagolásán jelzett sor- és tőtávolságokat, és a vetési mélységet. Sikeres palántázást és bőséges termést kívánunk!