Fitoftórás rothadás

fitoftórás rothadás egy olyan gombás betegség, amely a cukkinit is megtámadhatja. Palántadőlést okoz, levélfoltosságot, a levelek penészesedését, gyökér- és termésrothadást, továbbá különböző elváltozásokat a növény szárán.

A betegség ellen úgy védekezhetünk a leghatékonyabban, ha a növényt jó vízelvezetésű kerti talajba ültetjük. Hogy megakadályozzuk a terjedését, ültessük a cukkinipalántákat a többi veszélyeztetett növénytől (padlizsán, paradicsom és egyéb tökfélék) megfelelő távolságra.

Az is segít, ha a növényt kis halmokra ültetjük. Érdemes továbbá előnyben részesíteni a rezisztens fajtákat, használat után pedig letisztítani a kerti szerszámokat, eszközöket, valamint a cipőnket, hogy megelőzzük a betegség terjedését.


Plectosporium betegség

A tökfélék plectosporium betegsége olyan gombás betegség, amely a földben több éven keresztül is képes áttelelni. A spórák a széllel terjednek, a hűvös, csapadékos időjárás pedig elősegíti a betegség terjedését. Ilyenkor a száron fehér, rombusz alakú, a termésen és a leveleken pedig kerek elváltozások jelennek meg. Súlyos fertőzés esetén a szár és a levélnyelek fehérré válnak, majd a levelek elhalnak. A rothadást előidéző kórokozók megfertőzik a termést is.

A betegséget úgy előzhetjük meg, ha csepegtető öntözést alkalmazunk a felülről való öntözés helyett. A termés leszüretelése után a növény maradványait forgassuk be a földbe, illetve alkalmazzunk hároméves vetésforgót, és biztosítsuk a megfelelő szellőzést. Érdemes lehet gombaölő szert is bevetni.

cukkini

A cukkinit többfajta betegség is megtámadhatja – fotó: Shutterstock

Mozaikvírus

A tökfélék mozaikvírusa a magokban áttelelő betegség, amelyet a pöttyös és csíkos uborkabogarak terjesztenek. A kifejlett növény fertőzött levelein hólyagos deformációk jelennek meg, megkeményednek, és zöld mozaikminta figyelhető meg rajtuk. A fiatal növények levelei eltorzulnak és sápadt színűvé válnak.


Sárga mozaikvírus

A cukkini sárga mozaikvírusa is pettyezettséget, mozaikfoltosságot okoz a leveleken. A betegséget levéltetvek terjesztik. A kínai alkörmös (Phytolacca acinosa) és egyéb gyomok vírusgazdák, amelyeken megtelepednek a vírust terjesztő rovarok.

Tehát a betegség gyomirtással, valamint mozaikvírus-ellenálló fajták ültetésével előzhető meg.

Forrás: hobbikert.hu