Az otthonunk egyik legszemélyesebb pontja a hálószoba. Ide nem engedünk be akárkit. Bármennyire vagyunk igazán tökéletes vendéglátók, általában ez a szoba nem kerül kinyitásra a vendégeink előtt. És ez egyáltalán nem véletlen.

A hálószobánkban pihenjük ki magunkat, így az a tökéletes nyugalom színhelye kell, hogy legyen. Ha igazán pihenni szeretnénk, akkor oda nem engedjük be a zajokat, az elektromos "kütyüket" és a legújabb sorozatot sem. Mert az igazán jó alvást semmi sem zavarhatja meg. Még egy virág sem. Mert hiába hallgatagok, ha nem jól választjuk meg őket, bizony lőttek a nyugodt alvásnak.

Fontos az illatuk, a méretük, a kisugárzásuk. A növényeknek van helye az otthonunkban, és a hálószobánkban is, de nagyon meg kell válogatni, melyikükkel osztjuk meg az életünk egyik legintimebb területét.

hálószoba virág növény

A növények életet visznek a hálószobába. Fotó: 123rf.com

A hálószobai növényválasztás szabályai

1. A fotoszintézis folyamatosan zajlik, amíg a klorofill elegendő fényt kap. A növény a fotoszintézis során  széndioxidot vesz fel a levegőből és oxigént bocsát ki. Azonban sötét helyeken és éjszaka a növény nem fotoszintetizál, hanem lélegzik. Ez azt jelenti, hogy oxigént vesz fel és széndioxidot bocsát ki. Azonban ne aggódjunk, nem fogják elszívni előlünk a levegőt, hiszen csak nagyon csekély mennyiségben veszik fel az oxigént, így nem kell kitiltani őket a hálószobánkból. Azonban éppen ezért nem érdemes túl nagy méretű növényt választanunk éjszakai társaságként.

2. A fiatal, egészséges növények esetében sokkal gyorsabbak az élettevékenységek, mint idősebb társaiknál. A hálószobába inkább a lassúbb növények valók, amelyek nem virágoznak, hanem zöld leveleikkel kápráztatnak el bennünket. Azért is fontos, hogy ne virágozzanak, mert a virágok illata igencsak zavaró lehet az éjszaka folyamán.  Vágott virágot ha lehetséges, ne tartsunk a hálószobában, hiszen a virágpor és az illatanyag egész éjjel ottmarad a levegőben, nehezítve ezzel a pihentető alvást. A csokrokat hagyjuk inkább a nappaliban és nap közben gyönyörködjünk bennük.

3. Tudjuk meg, hogy mire vagyunk allergiásak. A liliomok, a hortenziák, a jácintok, de még az orchideák is, kiválthatnak allergiás reakciókat, amellyel megkeserítik nem csupán az éjszakáinkat, de a nappalainkat is.

4. A hálószobánk otthonunk egyik legsötétebb része, így mindenképpen olyan növényt válasszunk, amelyik nem  igényli túlságosan a fényt.  A zöldike, a szarvasagancs páfrány vagy a zebrapletyka is kitűnő választás lehet. A zöldike, azon túl, hogy szép látványt nyújt, alkalmazkodóképessége is felülmúlhatatlan. Levelei képesek megkötni a légkörben fellelhető szennyezőanyagokat, így az egyik leghatásosabb légtisztító növény.

5. A hálószoba sok növényünknek adhat kellemes otthont, melyek a mi álmunkat sem zavarják meg.

- A szoba klímáját javítja, ezért ideális társunk lehet a szobafenyő.

- A pozsgafa nagyon mutatós, ezen kívül a szárazságot is nagyon jól tűri, így ha nem vagyunk gyakorlott növénytartók, akkor is jó választás lehet.

- A bambuszpálma nagyon szép látványt nyújt a hálóban, ráadásul nem fogja kinőni a szobát.

szobanövény hálószoba

Jól válasszuk meg, ki és mi kap helyet a hálószobánkban. Fotó: 123rf.com

- A vízipálma szintén jó társaság lehet számunkra, ám nevéhez méltón neki mindig szüksége van egy félig vízzel megtöltött cserépre. De ezáltal egészen biztos, hogy nem lesz túlságosan száraz a hálószoba levegője, így nem szárad ki a torkunk és nem ébredünk torokfájásra vagy köhögésre.

- Bár a viaszvirág látványa igazán elbűvölő, csak a virágzásig hagyjuk a hálóban. Amikor megérezzük kellemes, édeskés illatát, helyezzük át a nappaliba.

- Az anyósnyelvet sajnos sokan még növény formájában sem szeretnék az otthonuk, nem hogy a hálószobájuk közelébe engedni. Pedig a neve ellenére egy igazán jó tűrőképességű növény, amelyik még a szárazságot is jól viseli.

- A kaktuszok ideális társaink lehetnek a hálószobában. Azonban az elhelyezésükkel legyünk óvatosak, mert a hálószobai tevékenységeink során nem biztos, hogy szeretnénk a közvetlen közelükbe kerülni.

- A legénypálma igazi főnyeremény a hálószobában. Mondhatnánk legény a talpán, hiszen tökéletesen igénytelen, így a fény és a víz hiányát is szó nélkül viseli.

- Az areca pálma magas növésű növény, amely egy bokorhoz hasonlít. Nagy levelei felfelé hajlanak, és a pillangó szárnyaira emlékeztetnek. Az areca pálma igazán mindent megtesz, hogy az álmunk nyugodt és pihentető legyen. Megszabadítja a levegőt a formaldehidtől, amely gyakran okoz szédülést és fejfájást, a toluoltól és a xiloltól. Nem kedveli az erős napfényt, így tökéletes számára a hálószobánk. Azonban méretei miatt inkább a nagyobb méretű hálókba ajánlatos tartani.

- A szobapáfrány szintén megszabadít minket az előbb felsoroltaktól. Ráadásul túlzott figyelmet sem igényel. Csak akkor kell öntözni, amikor a földje már repedezett.

6. Mindig gondoskodjunk saját magunk és növényeink számára is friss levegőről, így nyáron reggel és este szellőztessünk, télen azonban várjuk meg, míg az éjszakai hidegek kicsit csökkennek, így délelőtt és kora délután szellőztessük át a szobát. Ügyeljünk azonban arra, hogy növényeinket ne érje huzat.

7. Nagyon fontos, hogy folyamatosan figyeljük a hálószoba növényeit. Amint betegség jeleit fedezzük fel rajtuk, tegyük át őket a nappaliba, és csak azután kerüljenek vissza a hálóba, miután tökéletesen kikezeltük a betegségeiket és gyógyulttá nyilvánítottuk őket.