1. kifogás: Sokba kerülnek a vetőmagok és a palánták

Valóban, a vetőmag és a palánta nincs ingyen, megkérik az árát a szaporítóanyagnak. Körülbelül 10-15 ezer forintból lehet bevásárolni annyi vetőmagot, palántát, amennyi nagyjából ahhoz szükséges, hogy májustól októberig saját zöldséggel tudd ellátni a családot (de azért elég nagy eltérések is lehetnek).

Szintén van költségvonzata a permetezésnek, sőt, ha a földmunkát, talaj-előkészítést nem tudod egyedül megcsinálni gép vagy idő hiányában, akkor azt is érdemes betervezni a kalkulációba, de egy átlagos kert méretéből kifolyólag nem vagyonokról van szó.

Számoljunk!

A kora tavaszi vetőmagok csomagonkénti ára 200 és 600 forint között alakul. Ebbe a kategóriába tartoznak pl. a répafélék, a retek, a saláta, a spenót, melyek esetében körülbelül 3-5 gramm van egy csomagban, a zöldborsó (250 grammos csomag) és a dughagyma (250 grammos csomag).

A késő tavaszi vetőmagok közé tartoznak például a babfélék és a tökfélék. Egy 100 grammos zöldbab-vetőmagcsomag ára körülbelül 1000 forint, a tökfélék csomagja körülbelül 3-500 forint, és általában 8-10 szem van egy csomagban.

Nagyobb kiadást jelenthet a vetőburgonya, melyből egy 50 darabos csomag 1500-2000 forintba kerül.

A palánták esetében lehet spórolni azzal, ha otthon neveljük fel magról, de 20-30 db palánta beszerzése sem kerül többe 5-6 ezer forintnál.

Tehát valóban nincs ingyen a saját kert, felmerülnek vele kisebb-nagyobb költségek, de azért érdemes belegondolni, hogy mit nyerünk vele. Saját zöldségeket!

Hogy csak a legfontosabbakat soroljuk fel: burgonyát, retket, hagymát, borsót, zöldbabot, paradicsomot, paprikát, cukkinit, sütőtököt, spenótot, sóskát, salátát szinte bárki meg tud termelni a kertben. Természetesen lehet ezt cifrázni, de felesleges, és szándékosan kihagytuk például a káposztaféléket, amelyek a növényvédelme nagyobb hozzáértést igényel.

sárgarépa

A sárgarépa gyomlálásánál tényleg nem érdemes spórolni az idővel – Fotó: Envato

És őszintén: ma sokan kiadnak 15 ezer forintot ennél sokkal kevésbé fontos dolgokra is. Három-négy havi filmcsatorna-előfizetésből például könnyedén kihozható az összeg. És úgysem lesz időd filmet nézni, hiszen minden idődet el fogja venni a kert (spoiler: ez TÉVEDÉS!).

2. Nincs nekem erre időm!

Gyakori kifogás az időhiány, ami nem is csoda, folyamatosan rohan mindenki, meg sem állunk a munka-család-háztartás háromszögben. Igaz ez azokra is, akik az irodában ülnek, de azokra is, akik éppen a traktort szerelik vagy a műtrágya beszerzése miatt telefonálgatnak hosszasan, hogy haladhasson a munka földeken.

Sokan keresnek maguknak kikapcsolódásként valamilyen hobbit, vagy edzőterembe járnak, esetleg sorozatokat néznek.

A kerti munka egy alternatíva lehet a sok ötlet közül. A kertben töltött egy óra felér akár egy edzéssel is. Ha csak havonta egy alkalommal helyettesíted az edzőtermi edzést (ha jársz) kertészkedéssel, lehet, hogy éves szinten már be is jön a szaporítóanyagok ára. (Traktorosok előnyben: tudjuk, ők minden szabadidejüket el tudják tölteni a gépszörny mellett, nekik nincs szükségük ötletekre.)

Szóval, ha nem azon dolgozol éjjel-nappal, hogy hogyan juthatna el az emberiség a Marsra, és az agykutatás sem a szakterületed, talán tudsz szakítani hetente 2-3 órát a kertre. Egy próbát mindenképpen megér.

3. Úgysem tudom megcsinálni szépen, folyton gazos lesz kert

A kerttel kapcsolatban el lehet mondani azt a közhelyszerű mondatot, amit szinte bármilyen témában nyugodt szívvel alkalmazunk: nem kell, hogy tökéletes legyen. Bár igaz, hogy a gyomok sok tápanyagot és nedvességet képesek elvonni a növényektől, ettől függetlenül fontos szerepük van a talaj szervesanyag-tartalmának megőrzésében is és a megfelelő talajszerkezet és mikroklíma kialakításában is.

Fontos odafigyelni például a gyökérzöldségek rendszeres gyomlálására, de kevesebb időt igényel például a borsó vagy a burgonya ilyen szempontból.

borsó

A borsóval nehéz hibázni, ha időben elvetjük (március eleje) – Fotó: Agroinform

A talajtakarásra pedig rengeteg megoldás kínálkozik már, ami segít egész évben a gyomok korádban tartásában. A mulcsozásról ebben a cikkünkben találsz információt, de lehet, hogy a gyapjúmulcsot is érdemes megismerned.

Végül mire jutottál? Kert vagy nem kert?

Ha sikeresen meggyőztünk arról, hogy talán mégsem lehetetlen a házikertben hasznosan eltölteni az időt, akkor mutatjuk, hogyan fogj hozzá.

Ha pedig még többet szeretnél megtudni a kiskerti teendőkről, keresd fel Házikert rovatunkat, ahol a hét minden napján új cikket találsz.