A kertészek számára igazán hosszú a tél. Már alig várjuk, hogy végre kezdődjön a kerti munka, ami miatt persze majd folyamatosan panaszkodni fogunk. De nem csak a kertészkedés után vágyakozunk ilyenkor, hanem a friss zöldségek után is. De januárban sem kell lemondanunk arról, hogy zöldségekből készült finomságok kerüljenek az asztalra. Ráadásul most még egy kicsit több is a szabadidőnk, hiszen még nem kezdődtek el a kerti munkák, így bátran belevághatunk a lekvárfőzésbe.

Bizony, mert lekvárt ilyenkor is lehet készíteni, finom zöldségekből. Ezek a lekvárok pedig nagyon jó szolgálatot fognak tenni ezekben a friss zöldségfélékben kissé szűk időszakban. Fogyaszthatjuk őket húsok mellé szószként, tehetjük őket süteményekbe, de kenyérre kenve is kiválóak. Az üvegekben pedig hosszan elállnak, így bármikor készíthetünk belőlük valamilyen igazán finom, és persze egészséges ételt.

Milyen zöldségekből készíthetünk lekvárt?

Tulajdonképpen szinte minden zöldség alkalmas rá, hogy lekvár készüljön belőle, és akár keverhetjük is a különféle alapanyagokat. Így a fantáziánk és az ízlésünk szabhat csak határt annak, hogy milyen zöldségekből milyen ízű lekvárokat készítünk. Annak ellenére, hogy most még tél van, és nem a frissen leszedett zöldségek kerülnek befőzésre, bátran gondoljuk át, mi van otthon, és lássunk is hozzá.

De nem muszáj csak a zöldségeknél maradunk, hiszen ha van még a kamrában alma vagy körte, azokból is főzhetünk lekvárt. Egészen biztosan senki nem tiltja meg nekünk, ha nem csak nyáron látunk hozzá. Ráadásul most még praktikusabb is lekvárt főzni, hiszen nem a kánikulában kell a forró üst felett állnunk. Így hát bátran válogassunk, akár gyümölcsről, akár zöldségről van szó.

cékla lekvár

A cékla kiváló hatással bír az egészségünkre, és ráadásul még finom is. Fotó: Shutterstock

A zöldségek közül készülhet lekvár a karfiolból, a brokkoliból, a kelbimbóból, a káposztából, de a különféle gyökérzöldségekből is, mint amilyen a sárgarépa, a petrezselyemgyökér és a paszternák. De a gumósokat se hagyjuk ki, hiszen kiváló alapanyag a cékla, a zeller, a karalábé. De ne feledkezzünk meg a burgonyáról, vagy éppen a különféle tökökről sem.

1. A legfontosabb szabály, hogy lekvárt azokból a zöldségekből érdemes főzni, amelyek önmagukban is édes ízűek, és a textúrájuk is megfelelő a lekvár készítéséhez.

2. A zöldségből készült lekvárok esetében nem árt, ha egy kissé előfőzzük a keményebb zöldségeket, vagy esetleg elősütjük, így sokkal könnyebb lesz a lekvárt jól eldolgozni. Akár egy kis gyümölcsöt is adhatunk a zöldségekből készült lekvárokhoz, hiszen az nagyot fog lendíteni az ízükön.

3. A gyümölcsökből készült lekvárokkal szemben a zöldségből készült lekvárok nem csak édesek, hanem akár sósak, vagy csípősek is lehetnek. Bátran kísérletezhetünk különféle fűszerekkel is az ízesítésük során, de használhatunk cukrot, mézet, száraz bort, vagy ecetet is, hogy még különlegesebbé varázsoljuk a lekvár ízét.


4. Érdemes a zöldség jellegéhez igazítani az ízesítést. Akár fehér- vagy vörösborecetet, illetve balzsamecetet is használhatunk, a hagymalekvárnál pedig érdemes bevetni olyan zöldfűszereket is, mint amilyen a rozmaring, a kakukkfű vagy például a bazsalikom. A sütőtökből és az édesburgonyából csodálatos karácsonyi finomság készülhet, ha adunk hozzá egy kis fahéjat, szegfűszeget, narancshéjat és gyömbért, de a bátrabbak adagolhatnak hozzá egy kevés kardamomot vagy ánizst.

5. Fontos tudnunk, hogy ahogyan a gyümölcsök esetében, úgy a zöldségekből készített lekvároknál is a cukor lesz a tartósítás forrása. Valamennyi cukrot ezért mindenképpen tennünk kell az alapba, hiszen cukor nélkül nem is beszélhetünk lekvárról. Ezen kívül a a légmentes, csírátlanított üvegekben forrón történő lezárás konzerválja a lekvárt, így erről sem feledkezhetünk meg.

Adhatunk még a lekvárhoz tartósítószert is, ha biztosra akarunk menni, és ha hosszabb ideig szeretnénk eltárolni a zöldségekből készült lekvárokat. A legegyszerűbb tartósítási eljárás azonban az, ha a forrón befőttesüvegbe adagolt lekvárt 5-10 percre fejtetőre állítjuk, majd ezután dunsztba téve kihűtjük.

6. A dunsztolás történhet szárazon vagy nedvesen. A száraz dunsztnál az üvegeket tegyük egymás mellé, majd tekerjük szorosan, minél vastagabb takarókba. A száraz dunsztban az üvegek körülbelül egy nap alatt hűlnek ki, így természetes módon válnak tartóssá.

A nedves dunszt esetében a lezárt üvegeket forró vízbe tesszük, és hagyjuk, hogy lassan kihűljön bennük a lekvár. Alapesetben a házilag készített lekvárok hosszú évekig eltárolhatók.

Vörösboros rozmaringos lilahagyma lekvár

A karamellizált lilahagyma íze elképesztően finom. Érdemes tehát rögtön ezzel a lekvárral kezdeni, ha idáig még nem hódoltunk a zöldségekből készített lekvároknak, mert ez egészen biztosan mindenki ízlésének meg fog felelni. Kifejezetten jól illik a szárnyasokból készült sültek mellé, de még a zsírosabb sertéshúsoknak is még jobb lesz tőle az íze.

Egy üveg lekvárhoz szükség lesz 4 db lilahagymára, 1 dl vörösborra, 1 evőkanál olívaolajra, 2 evőkanál  balzsamecetre, 4-6 evőkanál barnacukorra, 1 mokkáskanál szárított rozmaringra, 1 csipet sóra és 1 csipet borsra.

lilahagyma

A hagymából készült lekvár kiváló sültek mellé, de még egy szendvicset is képes jobbá varázsolni. Fotó: Pixabay

Először is tisztítsuk meg és pucoljuk meg a hagymákat, majd karikázzuk fel vékonyan. Öntsük egy serpenyőbe az olajat, és dinszteljük meg a hagymát a sóval együtt. Ezután öntsük rá a bort és a balzsamecetet, és pároljuk addig, amíg a hagyma megpuhul, majd adjuk hozzá a cukrot is, és karamellizáljuk. Amikor a hagymalekvár alól elpárolgott a folyadék, a hagyma pedig összeesett, tegyük bele az előtte kifertőtlenített üvegbe, majd még forrón, alaposan zárjuk le. Állítsuk fejre az üveget, hagyjuk így legalább 15 percig, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Hagyma chutney

A chutney-t nem csak gyümölcsből, zöldségekből is készíthetjük. A hagyma ráadásul ehhez is kiváló. Szükségünk lesz hozzá 1 kiló hagymára, 1 dl balzsamecetre, 250 ml olívaolajra, 1 kávéskanál chilipaprikára, 200 gramm barnacukorra, 1 dl fehérborecetre és 2 darab babérlevélre. A hagymát pucoljuk meg, vágjuk közepes darabokra, majd forrósítsuk fel az olívaolajat, és tegyük rá a hagymákat. Keverjük meg, és adjuk hozzá a babérlevelet és a chilipaprikát. Lassú tűzön kevergessük, majd fedjük le, és addig pároljuk, amíg teljesen össze nem esik. Ekkor kerülhet bele a barnacukor, a balzsamecet és a fehérborecet. Lefedve, még mindig lassú tűzön fél órát pároljuk, majd forrón töltsük steril, jól zárható üvegekbe.

Narancsos céklalekvár

A cékla nem csak finom, de az egészségünkre is kiváló hatással van. A fermentált cékla például nagyon jó szolgálatot tesz a téli időszakokban. De akár lekvárt is készíthetünk a céklából.

Két üveghez szükség lesz 2 db nagyobb céklára, 2 db narancs levére, egy fél narancs héjára, 8 evőkanál kristálycukorra, egy mokkáskanál őrölt szegfűszegre, 1 db fahéjrúdra és egy fél csomag dzsemfixre.

A céklát alaposan mossuk meg, majd héjastól tegyük fel főni. Másfél óra múlva, amikor már teljesen megpuhult, hámozzuk meg és vágjuk kockára. Botmixer vagy turmixgép segítségével pépesítsük, miközben adjuk hozzá a cukrot, a narancsok levét és héját, majd főzzük körülbelül 15 percig. Ekkor már tegyük bele a fűszereket is, majd a fahéjrúd eltávolítása után adjuk hozzá a dzsemfixet, és forraljuk fel az egészet. Tegyük fertőtlenített üvegekbe, fordítsuk fejre negyed órára, majd tegyük száraz dunsztba.

Jó étvágyat kívánunk!