Kutatómunkájukhoz a földi epret (szamócát) választották, és rájöttek, hogy egyes peszticidek, azaz gombaölő szerek felelősek az ízminőség romlásáért – írja a divany.hu.

A Journal of Agricultural and Food Chemistry című folyóiratban beszámoltak arról, hogy két elterjedt gombaölő szer lehet hatással a sejtmechanizmusokra, és ez az oka annak, hogy az epernek "visszafogottabb" az íze és alacsonyabb a tápértéke is.

E két – nagyon elterjedt – gombaölő szer a boszkalid (BOS) és a difenokonazol (DIF), melyek úgy lettek kifejlesztve, hogy a növényeket károsító gombák sejtfolyamatait megzavarják. Csakhogy ezzel együtt jár az is, hogy e folyamatokba a termések esetében is beavatkozhatnak, és meggátolhatják a fontos íz- és tápanyagok termelődését.

eper

Két elterjedt gombaölő szer az oka annak, hogy az epernek "visszafogottabb" az íze és alacsonyabb a tápértéke, mint régen – fotó: Pixabay

A kutatók három epercsoportot termesztettek azonos körülmények között, és két csoportnál BOS-t, illetve DIF-et alkalmaztak, amikor a bogyók még zöldek voltak. A teljesen kifejlett eprek a kezelés után is megegyeztek méretükben és színükben a peszticid nélkül termesztettekkel, a felszín alatt azonban számos kémiai változás történt a két gombaölő szer miatt: csökkent az oldható cukrok és tápanyagok, például a szacharóz és a C-vitamin szintje.


A növényvédő szerek a cukrokat savvá alakították, ami csökkentette az eper édes ízét. Megváltozott az illékony vegyületek mennyisége is, ami szintén negatív hatással volt az eper ízére és illatára is.

Ezt követően egy ízleléses vaktesztet végezve azt tapasztalták, hogy az emberek a kezeletlen epret tartották ízletesebbnek.