Kínai agrártermelők az 1,4 milliárdos lakosság kielégítő élelmiszer-ellátása érdekében évtizedek óta kemény harcot folytatnak, amelynek során – a klímaváltozás negatív hatásai közepette is – több elismerésre méltó sikert elértek.

sivatag

Óriási áttörést jelenthet a lakosság élelmiszer-ellátásának javításában – fotó: pixabay.com

Legújabb eredményüket az jelenti, hogy Ázsia egyik legnagyobb homoksivatagjának, a Takla-Makánnak a területén hamarosan betakarításra kerül egy 400 hektáros búzatábla, amelyet egy teljesen különleges technológiával sikerült megvalósítani.

Az eredmény egy kiváló minőségű, 825 gramm/liter fajsúlyú búza, az átlagtermés a hektáronkénti 1.500 kg-ot (260 kg/mu) tesz ki, ami ugyan alacsonyabb az országos átlagnál, de a zord sivatagi körülmények között (kemény tél, szárazság, homokviharok) így is óriási sikernek tekinthető.

A projektet vezénylő szakértői csoport a következő öt évben 3.300 hektárra kívánja növelni a búzatermő területet az évi 40 mm átlagcsapadékkal rendelkező sivatagban.


A csoport speciális módszerekkel növelte a szerves anyagok és a talajjavító szerek alkalmazását, és bevezette az „öntözéses trágyázási" technológiát, amely lehetővé teszi a növények számára a tápanyagok öntözés útján történő felszívódását, valamint javítja a víz és a műtrágyák pontos adagolását, illetve hatékonyságát.

Ez egyben megnyithatja az ország más sivatagi területeinek növénytermesztési hasznosítása előtt is. Ha pedig az összesen mintegy 300 millió hektárt kitevő kínai sivatagok akár csak egy tizedrészét sikerül ilyen célra igénybe venni, az óriási áttörést jelenthet a lakosság élelmiszer-ellátásának javításában.

Forrás: scmp.com