A saját kertünkben termett gyümölcs igazán büszkévé tehet bennünket, ráadásul pontosan tudjuk, hogy mivel volt, vagy éppen nem volt kezelve a gyümölcsfa, így teljesen biztonságosan szüretelhetünk. Szintén jó érv arra, hogy miért legyen gyümölcsfánk, hogy a kertben termett gyümölcsöt az érésének legtökéletesebb pillanatában tudjuk leszedni, amikor a legfinomabb.

De nem csak a hagyományosnak számító alma, körte, barack termesztésébe vághatunk bele. Próbálkozhatunk valami különlegessel, mondjuk a kivi, vagy a maracuja termesztésével is. Ha pedig tudjuk, mire van szükségük és azt meg is adjuk nekik, igazán különleges gyümölcsöket tehetünk az asztalunkra. Ez pedig nem csak büszkévé tehet bennünket, hanem biztonságos forrásból lehet igazán különleges gyümölcsünk.

Így legyen maracuja a kertedben

A golgotavirág, vagy másik nevén passiógyümölcs, vagy maracuja kúszó lián.  Éppen ezért, ha belevágunk a termesztésébe fontos, hogy támasztékra van szüksége. De nagyon megéri belevágni, hiszen nem csak a gyümölcse csodálatos, de a hatalmas, egzotikus és fantasztikusan illatos virágai hosszú heteken át fogják díszíteni a kertet.

maracuja virág

A maracuját nem csak a gyümölcse, de a virága miatt is érdemes a kertben tartani. Fotó: Pixabay

A maracuja Argentína, Brazília és Paraguay területein őshonos, de a világ számos részén termesztik. Így hazánkban is bele lehet vágni a termesztésébe, azonban csak akkor fog termést hozni, ha egy ecset segítségével a kinyílt virágok portokjairól virágport veszünk, és rákenjük a virágzat közepén elhelyezkedő bibére.

A maracuját a kert napos, vagy félárnyékos részére ültessük. Fontos, hogy jól szellőző helyre kerüljön, és jó vízáteresztő képességű talajba ültessük. A maracuja csemete ültetésekor az ültetőgödörbe forgassunk szerves trágyát. Mivel futónövény, szüksége van támasztékra, ahová fel fog tudni kapaszkodni. Vízigénye átllagos, ezért ügyeljünk rá, hogy rendszeresen öntözzük.


Mivel a maracuja nem jól viseli a fagyot, így érdemes cserépben tartani, vagy ősszel átültetni egy nagy cserépbe, és fagymentes helyre vinni. Ha már régóta megvan, akkor kint is hagyhatjuk, de csak úgy, ha tövét alaposan betakartuk szalmával. Télen elegendő 2-3 hetente öntözni.

Így legyen a kertedben kivi

Bár sokan tévesen azt feltételezik, hogy a kivi déligyümölcs, így a mi klímánkon problémás a termesztése, ez egyáltalán nem így van. A kivi kínai eredetű, az itthoni éghajlat pedig tökéletes számára.

A kivi kétlaki növény, vagyis külön töveken fejlődnek a porzós és a termő virágok. Létezik önporzós kivi is, azonban ez kisebb mennyiségű gyümölcsöt hoz. Akinek tehát van már kivi a kertjében, de az nem terem, az határozza meg elsőként a kivi nemét. Ez egyáltalán nem nehéz feladat. Virágzáskor a termős virág közepében nagyon jellegzetes formát alkotó, kerékküllőre emlékeztető, sugaras alakzatban elhelyezkedő bibeszálak láthatók, míg a porzós virágban nincs bibe, de a virágpora megtermékenyítő képes.

kivi

A kivi nem déligyümölcs, így mi is bátran belevághatunk a termesztésébe. Fotó: Pixabay

Nagyon fontos, hogy mindig egy pár kivink legyen, és akkor lesz termésünk is. A kivi nevelése és metszése nem túl bonyolult feladat, így ez se riasszon vissza minket. Fontos, hogy jól határozzuk meg a kivi helyét. Egy porzós növény 6-8 termő egyed beporzásához is elég. Az egyes töveket ne ültessük két és fél méternél közelebb egymáshoz, mert így nem lesz elég helyük. Az ültetés legjobb időpontja a tavasz, vagy a késő ősz.

A kivi nem kedveli túlzottan a napfényt, így félárnyékos helyre is ültethetjük. A talajban sem válogatós, de a kedvence a mély rétegű, jó vízgazdálkodású, nem pangó vizes terület. Ültetéskor az ültetőgödörben jól porhanyítsuk el a talajt, és keverjük át szerves trágyával. A metszéssel azonban nagyon óvatosan kell bánni, hiszen ha a vesszők rövid csapra történő metszését alkalmazzuk, akár az összes termőrügyet el tudjuk távolítani. A kivi metszése csak ritkításból és hajtásválogatásból álljon, ha szüretelni szeretnénk. Csak a letermett vesszőket kell lecserélni az éves vesszőkkel.

Az idén ültetett kivi estében csak a következő évben kell metszeni, egy ígéretes, erőteljes rügy fölött, 20-30 cm-es magasságban, és az ebből előbukkanó hajtást kell használni a leendő törzs kialakításához. Ehhez szükségünk lesz egy körülbelül 5 méter hosszú karóra is. A kivinek ugyanis támrendszerre van szüksége, amin minden irányban el tud futni. A támrendszerre érdemes egy madzagot kifeszíteni, és ekkor a kivi kedvére futhat.

A kivi rendkívül vízigényes növény, így nyáron 2-3 naponta meg kell öntözni. Nem szabad hagyni, hogy a talaja kiszáradjon, ezért érdemes rendszeresen fellazítani a tetejét. Azonban óvatosnak kell lennünk, hiszen a gyökerei nincsenek túl mélyen, ezért ha nem figyelünk, könnyen megsérülhetnek.

A kivi utóérő gyümölcs, így nem a teljes érési állapotában kell leszedni. Azonban ügyeljünk rá, hogy még a fagyok előtt védett helyre kerüljön. Hideg helyen tárolva hónapokig is eláll. A tökéletesen érett kivi állaga az érett őszibarackhoz hasonlít.

Bőséges termést kívánunk!