A mára világszerte elterjedt fűszerkömény kiválóan alkalmazkodott a szélsőséges természeti viszonyokhoz, ezért is termesztik nagyon sokfelé, és ennek köszönhető kedvező ára is. A fűszerkömény jelenleg ismert legkorábbi régészeti leletei a Kr. e. 3. évezredből származó sírok feltárása során kerültek elő, ezért az egyik legrégebbi fűszerként tartják számon. Rendkívüli aromáját magas illóolaj-tartalmának köszönheti.
A köménymag fogyasztásának egészségügyi előnyei
A köménymag egy igazi szuperfűszer, hiszen A-, C-, E-, K- és B-vitaminokat, rezet, kalciumot, káliumot, mangánt, szelént, cinket, foszfort, magnéziumot és vasat is tartalmaz.
Köménymaggal a vérszegénység ellen
Már napi egy teáskanálnyi köménymag elfogyasztása is hatékony lehet a vérszegénység ellen. A fűszerben lévő magas vaskoncentrátum segít az egyéb vashiányos betegségben szenvedők tüneteinek leküzdésében is.
Cukorbetegség ellen
A nyugati orvoslás kutatásai és az ősi keleti gyógyítás tapasztalatai egyebevágnak a kömény cukorbetegségre gyakorolt jótékony hatásával kapcsolatban. Az ajánlás szerint egy serpenyőben megpirított kömény őrleménye vízzel vegyítve igazi csodaszer lehet.
Álmatlanság ellen
Pihentetőbb lesz az alvás, ha előtte egy pépesített banánnal egy teáskanálnyi köményt elfogyasztunk.
Jó segítőtárs a fogyásban
A köménymag képes felgyorsítani az anyagcserét, ezáltal hozzájárul a fogyáshoz. Emellett a vér koleszterin- és trigliceridszintjének csökkentését is elősegíthetjük a fogyasztásával.
Már napi egy teáskanálnyi köménymag elfogyasztása is hatékony lehet a vérszegénység ellen – fotó: Shutterstock
Puffadás és reflux ellen
Gyomorégés, túlzott gyomorsavtermelés és reflux esetén is érdemes bevetni a köménymagot, mely a hasnyálmirigy stimulálásával más emésztési zavarok kezelésére is alkalmas. Hasmenés, puffadásos tünetek, hányinger és székrekedés esetén is hatásos lehet.
Májtisztító
Kúraszerűen érdemes 1-2 héten keresztül napi 1 teáskanálnyi köménymagot fogyasztani a májtisztító hatás elérése érdekében.
Agyserkentő
A köménymag serkenti a memóriát és az agyműködést.
Megfázás ellen
A köménymag segít legyőzni a megfázást, csökkenti a köhögést, enyhíti a torokfájást, valamint fertőtlenítő hatásának köszönhetően hatékonyan oldja a váladékot.
Méregtelenítésre
A köménymag fogyasztásával többek között a bélrendszerünk méregtelenítését is elősegíthetjük.
A fentiek mellett a népi gyógyászatban étvágygerjesztőként, görcsoldóként és baktériumölő tulajdonságai miatt is alkalmazzák.
Forrás: divany.hu