A koriander a Földközi-tengeren őshonos. Izraeli ősi leletek arra utalnak, hogy már a Krisztus előtti időszakban is fogyasztották. A korianderről már a Biblia is tesz említést, illetve Arisztophanész is ír róla. Koriandermagokat az ókori egyiptomi sírokban is találtak. A kínaiak afrodiziákumként használták, és ettől a gyógynövénytől remélték a halhatatlanságot. A neve a görög koris szóból származik, amely büdös bogarat jelent. Ennek oka valószínűleg az, hogy a növény aromája és illata rendkívül intenzív.

A koriander jellemzői

Közép-Európában mindenütt megterem, ráadásul igénytelen, talajban sem válogatós. Úgy vetik, mint a gabonát, és augusztus végén, szeptember közepén aratják. Egynyári növény, körülbelül 60 centiméter magasságra nő, levelei a petrezselyemére hasonlítanak, ízük is emlékeztet a petrezselyem zöldjére. Fehér vagy mályvaszínű virágai nyár közepén virítanak, ezekből fejlődnek ki a sárgásfehér, kicsiny, aromás magvak, amelyek kellemes, fűszeres illatot árasztanak. Általában ezeket a magvakat használják, de akinek módja van rá, használhatja a koriander leveleit is frissen, salátába, mártásokba. Még a gyökerei is felhasználhatók: zöldségnek vagy ízesítőnek.

koriander

A koriander nagy mennyiségben tartalmaz A-, E-, C-vitamint és karotinoidokat – fotó: Shutterstock

A koriander jótékony hatásai

A koriander nagy mennyiségben tartalmaz A-, E-, C-vitamint és karotinoidokat, amelyek támogatják a szem egészségét. A gyógynövény rendszeres fogyasztása csökkentheti a kötőhártya-gyulladás kellemetlen tüneteit.

Mind a C-vitamin, mind pedig az A- és az E-vitamin magas antioxidáns hatással rendelkezik, és aktívan részt vesz az immunitás fokozásában. A C-vitamin egy olyan antioxidáns, amely fokozza a fehérvérsejtek termelődését, így harcolva a különféle kórokozókkal és fertőzésekkel, illetve a vas felszívódását is elősegíti.

A rendszeres korianderfogyasztás a magas vércukorszint és a magas koleszterinszint csökkentésében is segíthet. Amellett, hogy nagyon hatékony a rossz, azaz az LDL-koleszterin szintjének csökkentésében, nagyon eredményes a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjének növelésében, így csökkentve a szívbetegség kockázatait.


A koriander fokozhatja a csontok egészségét is, hiszen bővelkedik kalciumban, foszforban és magnéziumban. A koriander gyulladáscsökkentő hatása védelmet jelenthet a csontoknak az ízületi gyulladással kapcsolatos fájdalommal szemben.

A gyógynövény A-vitamin-, vas- és E-vitamin-tartalma védi a bőrt is, hiszen csökkentik a bőrben kialakuló szabad gyökök számát, továbbá a koriander csökkenti a faggyútermelődést is. Emellett a különféle bőrfertőzésekkel szemben is nagyfokú védelmet jelenthet, hiszen antiszeptikus, gombaellenes és antimikrobiális hatásokkal is rendelkezik.

A koriander felhasználási módjai

Az olasz és a spanyol mediterrán konyhában széles körben használják levesekbe, mártásokba, sőt süteményekbe is. A németek a sauerkraut (savanyú káposzta) ízesítéséhez használják. Páclevekbe is nagyon jó a koriander, különösen vadhúsok, sonkák pácolásához.

A koriandernövény levelét sok országban úgy használják, mint nálunk a petrezselyemzöldjét: levesekbe, köretekbe, mártásokba, salátába, de emellett önálló fogásként is fogyasztják: lisztből, olívaolajból, tojásból készült tésztába mártják, majd forró olajban ropogósra sütik.

Forrás: gyogyszernelkul.com, economx.hu