A vörös rizs nem a természetben előforduló rizsfajta. 2002-ben a thaiföldi Kasetsart Egyetem Rizstudományi Központja hozta létre, azaz genetikailag módosított, és két másik rizsfajta, a Hom Nil rizs és a Khao Dawk Mali 105 (mindkettő jázmin rizsfajta) keresztezése. Rengeteg tápanyagot tartalmaz: vasat, cinket, rostot, béta-karotint, gamma oryzanolt, E-vitamint és antociánokat.
A rizsbogyó híres antioxidáns- és fitonutriens-tartalmáról, különösen az antocianinokról, amelyek jótékonyan hatnak a kognitív, a szív- és érrendszeri és az anyagcsere-egészségre. Nagyon sok jótékony hatású vegyületet, például polifenolokat és katechineket tartalmaz. Magas a B-vitamin- és a folsavtartalma. Miközben magasabb a fitonutriens-tartalma, mint a barna rizsé, a rostprofilja nagyjából megegyezik azzal.
A vörös rizs rengeteg tápanyagot tartalmaz – fotó: Shutterstock
Mégsem biztos, hogy érdemes minden étkezéshez vörös rizst használni, ugyanis más fajtákhoz képest elég drága, és nem könnyű beszerezni.
Jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy a fekete rizzsel, a vörös rizzsel és a vadrizzsel hasonló fitonutriensekkel láthatjuk el a szervezetünket.
Forrás: in.hu
Indexkép: Shutterstock