A házikertekben már javában zajlik a paradicsomszezon, sok hobbikertész már most szedi a szép darabokat, ezzel szemben a boltokban képtelenség ízletes zöldségeket találni. A piacokon és az üzletekben szinte eltűnt a paradicsom íze, a szupermarketekben pedig nincs igazi paradicsom.

Érzelmi ügy

A paradicsomban íze sokak számára fontos, hiszen az igazi házi darabok emlékeket ébresztenek az emberben. A paradicsom elromlottak, nem létezik már belőlük olyan, mint amit 30-40 évvel ezelőtt ehettünk. Csak a veteményes az igazi, ezt viszont nem mindenki tudja megoldani magának - írta meg a Telex.

Aki evett már mindegyikből, az tisztában van vele, hogy a közepes méretű, szabályos paradicsomnak semmi köze az igazi zöldséghez, sem illatban, sem ízben, maximum a szépségére lehet pontot adni.

A piacon egy fokkal jobb a helyzet, azonban ott sem igazán találni ízletes és megfizethető áron belőle. A legjobbak azok a termelők, akik nem szabályos, viszont hibátlan darabokat kínálnak eladásra, hiszen ezek ízre sokkal finomabbak.

Mi az íz titka?

Aki termesztett már magának belőle, az tisztában van vele, hogy az ízért a föld, a nap, valamint a fajta is felel. Vannak olyan szerencsések, akik még a nagymama paradicsomfajtáit ültetik évre évre, hiszen a magokat nyár végén mindig el lehet menteni, azok biztosan kikelnek a jövő évben.

Mivel azonban a világon ezernél is több fajta létezik, így képtelenség megmondani, hogy kinek és melyik lesz a kedvence. Ezekből maximum 3-4 fajtával találkozhatunk a boltokban és a piacokon. Egyik vékonyabb, másik vastagabb, az egyik savasabb, a másik édesebb. Nem mindegy az sem tehát, hogy mire akarjuk felhasználni. Paradicsomlének, pürének, spagetti szósznak, esetleg szárított paradicsomnak.


Befőzésre, szószkészítésre a hosszúkás változatok az ideálisak, mint a San Marzano vagy a lucullus. Néha még kapható a régi kerek és kicsit lapos magyar befőző paradicsom is, amivel a nagyanyáink is dolgoztak. Aszalásra szintén a húsosabb, szárazabb változatok ideálisak, a többi, mindegy, hogy pici, nagy, fekete, vagy sárga, inkább nyersen fogyasztandó.

Már nem olyan ízes

A paradicsom íze mindig a sav és a cukor arányon múlik. A savra szükség van a komplex ízélményhez. Amennyiben a savtartalom magasabb, akkor savanyúbb, ha pedig a cukortartalom nagyobb, akkor édesebb.

Horváth Boldizsár agrármérnököt (Farm2Fork) és Papp Orsolya kertészmérnököt, kistermelőt a Telex kérdezte meg, hogy miért nincs íze a bolti paradicsomnak. Elmondták, hogy két dolog befolyásolhatja a paradicsom ízét: Szerintük két dolog befolyásolja a paradicsom ízét:

  • a fajta;
  • és a termesztés módja.

Az agrármérnök szerint a bolti zöldségek és gyümölcsök ízének változása általános probléma. Ez főleg a paradicsom esetében érezhető, de igaz ez a sárgarépára is, ezt azonban ritkán esszük nyersen, így nem annyira feltűnő.

"Egy ilyen üvegházban már nem talajon termesztenek, hanem kőzetgyapoton – ez egy hosszú párna, amire lyukak vannak vágva. Ez semleges közeg, amibe beleteszik a palántát, ami az öntözőrendszeren keresztül megkapja az összes szükséges mezo-, mikro- és makroelemet. Itt a palántákat fűtik és világítják, tehát akár egész évben, télen is működik a rendszer"

– mondta.

A szakértő szerint az a másik probléma, hogy manapság már nem a valódi magyar paradicsomot veszünk a boltban, hiszen szinte csak importot kapunk. Mivel a spanyol paradicsomot korábban szüretelik, így sokszor azzal indul a szezon. A gond csak az, hogy ezeket 70-80 százalékos érettségen szedik le, mire a boltokba kerülnek, eltelt öt nap, kevésbé lesz finom és érett.

A piacon még találni ízletesebb fajtákat, de szinte már csak saját termesztésű paradicsomnak van bármilyen íze - fotó: pexels.com

A fajta kérdése

Az agrármérnök végül azzal zárta gondolatait, hogy elmondta, abból tudni, hogy ki az igazi termesztő, hogy nála 3-4 fajta közül is válogathatunk. Ő igényesebb lesz annál, mint aki csak egyfélével foglalkozik.

A kertészmérnök pedig hozzátette, hogy a fólia alatt termett paradicsomok jóízűek, de sokat számít, hogy milyen fajtát vetünk el. Akadnak sokat termő palánták, de vannak íztelen és kevésbé szép zöldségek is. Mindegyik jobban érzi magát a fóliában, hiszen itt kevésbé vannak kitéve az időjárási viszontagságoknak, kevesebb bent a kártevő és kisebb a hőingadozás.