A fűfélék fantasztikus megújulási képességgel rendelkeznek: ha lelegelik vagy levágják, akkor is folytatja a növekedést a levelük – írja az ng.24.hu. De minek köszönhető ez a képesség?

Egy kutatócsapat azt vizsgálta, hogy hogyan képes megújulni a fű annak ellenére, hogy rendszeresen nyírjuk vagy legelik az állatok. A válasz részben a levél alakjában rejtőzik, az azonban sokáig viták tárgya volt, hogy ez az alak hogyan született. A kutatócsoportnak most sikerült választ találnia a rejtélyre.

Modelleket készítettek a levelek fejlődéséről, és ezeket tesztelve arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenlegi elképzelések tévesek, és a felülbírált 19. századi elképzelés közelebb áll a valósághoz.


A fűfélék az egyszikű növényekhez tartoznak, melyekre az a jellemző, hogy a leveleik a szárat körbefogva fejlődnek, és hosszú, párhuzamos jellegű erezettel rendelkeznek. Ezzel szemben a kétszikűek – a legtöbb fa és bokor, a zöldségeink, kerti virágaink jelentős része – leveleit a szártól egy kis levélnyél választja el, és a levelek erezete elágazó, hálózatszerű.

A fűféléknél a levél csőszerű, hengeres formát vesz fel a szár körül, amit levélhüvelynek hívunk. Ez a levélhüvely teszi lehetővé, hogy a növény magassága növekedjen, miközben a fejlődő, növekvő régió közel marad a talajfelszínhez. Ez a közelség óvja meg a füvet a legelő állatok harapásától vagy a fűnyírók késeitől.

gyep

Arra, hogy hogyan képes folyamatosan megújulni a fű, a válasz a levél alakjában rejtőzik – fotó: Pixabay

A 19. században a botanikusok úgy gondolták, ez a levélhüvely megfeleltethető a kétszikűek levele esetében meglévő levélnyélnek, maga a levél pedig a kétféle növénytípus esetében azonos eredetű. Mivel azonban a kétszikűek levélnyelének erezete párhuzamos állású, vagyis hasonló az egyszikűek teljes levelének erezetéhez, a 20. században a szakemberek új elmélettel álltak elő, mely szerint a fűfélék teljes levele a kétszikűek levélnyelével azonos. A modellezés során most a kutatók arra jutottak, hogy mégis a 19. századi elképzelés a helytálló.

A levelek növekedését irányító gének aktivitásától függ, hogy milyenné válik az adott levél, a génkifejeződésben lévő apró eltérések képesek a különböző leveleket kialakítani, vagyis ugyanazon gének eltérő működésének köszönhető az a rendkívüli sokféleség, amely a leveleket jellemzi.