Felkészítettük a környezetünket a fagyos hetekre: behajtottuk az állatokat, letakartuk a talajt, eltelepítettük a gyümölcsfákat, és a dísznövényeket is zárt helyre tettük.

Sokatok szeret ilyenkor a cefrével ügyködni és pálinkát főzni, de számos olyan feladat is akad, ami az év aktívabb részében háttérbe szorult. A mai cikkel szeretnék elindítani egy ötletelést, hogy milyen hasznos tennivalókat építhetünk be a mindennapjainkba, amellyel megalapozhatjuk a 2022-es évünket.

Fákkal kapcsolatos tennivalók

Előfordulhat, hogy decemberre sem sikerült minden munka végére érnünk, így ha a szabadgyökerű csemetefákat már megvásároltuk, de tavaszra tolódik a telepítésük, vermeljük le kb. 40 cm mélyre, ferdén lefekteve úgy, hogy a földet felkupacoljuk rajta.

A kertet alkalmanként körbejárva a fák törzsén megbújó kártevők jelenléte esetén a törzset tisztogassuk, az összegyűlt szemetet pedig semmisítsük meg.

A hó súlyától görnyedő fákról rázzuk le a havat, hogy azok ne törjenek vagy sérüljenek.

Gyógy- és fűszernövények tartósítása

A gyűjtött gyógy- és fűszernövényeket tartósítsuk és tároljuk megfelelően. Nézzük át a meglévő készletünket, és csoportosítsuk azokat. A teák hatóanyaga idővel csökken, és egy évnél tovább nem szeretjük őket tárolni. Ha akad egy évnél régebben eltett tartósított növény, semmiképp ne dobjuk ki, hanem használjuk fel fürdővízbe. Ez a testünknek és lelkünknek egyaránt jót tesz, próbáljuk kiélvezni jótékony hatását, és relaxáljunk, lassuljunk le. Az év nagy részében erre nincs időnk.

fűszernövény

A gyűjtött gyógy-és fűszernövényeket tartósítsuk és tároljuk megfelelően – A szerző felvétele

Készítsünk komposztálót

Ha kertes házunk van, de még nincs komposztálónk, egy eső- és hómentes napon belekezdhetünk a készítésébe, így várhatjuk már a tavaszt egy új berendezéssel. Ez egy jó alkalom a kertünkben lévő felesleges fadeszkák felhasználására is.

A komposztálás folyamatát lesz időnk elsajátítani a gyakorlatban a melegebb idő bekövetkeztével és az állandó szerves anyag termelődésével, ám ez a hűvös rövid nappalos időszak az egyik legjobb alkalom arra, hogy a szakirodalmakból minden tudást magunkba szívjunk.

Készüljünk fel tudással a következő időszakra

Ha van olyan terület, amely mindig is érdekelt minket, de a dolgos hétköznapokon csak legyintettünk rá és "majd télen elolvasom" gondolattal le is zártuk a témát, akkor vegyük le a könyveket a polcról, böngésszük a szaklapokat és fórumokat. Készüljünk fel tudással a következő időszakra, és nyáron már elegendő lesz a megjelölt oldalakat feleleveníteni.

könyv

Vegyük le a könyveket a polcról, böngésszük a szaklapokat és fórumokat – A szerző felvétele

Szánjunk időt az adminisztrációra

Szánjunk időt az adminisztratív teendőkre, vegyük végig az elmúlt évünket, és összegezzük a mezőgazdaságban, kertben elért sikereinket vagy minket ért csalódásokat. Írjuk össze az okokat, és ezekből a tapasztalatokból építkezve tervezzük meg a következő időszakot, kezdve a megfelelő terület- és növényi szaporítóanyag-választástól, mechanikai műveleteken és növényvédelmen át a betakarítási teendőkig: hol hibáztunk, tudunk-e rá a jövőben hatni, mit kell háttérbe szorítani vagy kit szükséges segítségül hívni.

Ezek ismeretében jegyezzük fel a beszerzendő eszköz- és inputanyagot, készítsünk a kiskertre vetési tervet, tanulmányozzuk a vetési naptárt. Ha webes rendelést bonyolítunk le, fogjunk össze a gazdatársakkal vagy szomszédokkal a kedvezményes és kisebb környezetterheléssel járó szállítás érdekében.

Amennyiben tanúsított biogazdák vagytok, tanulmányozzátok a jogszabályokat és a tanúsító szervezetetek honlapját is, melyen minden számotokra fontos információt megszerezhettek. Készüljetek elő a jövő évre. Rendszerezzétek az elektronikus vagy fizikai dokumentumaitokat, így megkönnyítve a saját és az ellenőrző kollégák munkáját is.