Ha van kertünk, akkor idővel arra is igényünk nyílik, hogy ne csak fű teremjen benne. Így, szerencsés esetben egyre több saját termesztésű zöldségünk és gyümölcsünk lesz A ribizlit akár bokorként, akár sövényként, vagy akár magastörzsű fácskaként is nevelhetjük, nem csupán ékessége lesz a kertnek, de finom gyümölcse egészen biztosan senkit sem fog hidegen hagyni.

Sajnos a levéltetveket sem, hiszen nem csak mi szeretjük ezt a finom gyümölcsöt, hanem a kártevők is. Éppen ezért figyeljük folyamatosan a ribizlit, ami most persze nem lesz nehéz, hiszen amúgy is alig várjuk, hogy beérjen a finom gyümölcs. De most ne csak a gyümölcs miatt nézzük, hanem azért, hogy ha megtámadták a levéltetvek, még időben be tudjunk avatkozni.

Ezért legyen a kertedben ribizli

A ribizli vadon is megterem, ám a legjobb, ha otthon csak a kertig kell kimenni érte. A ribizli 1-1,5 méter magasra képes megnőni, tüskétlen vesszőin 3-5 karéjú levelek, azok fonákján pedig olajmirigyek vannak.

A ribizlit többféle színben is választhatjuk. Amíg a piros édes, addig a sárga inkább egy kissé savanyú, a feketéből pedig remek szörpöt, vagy bort lehet készíteni, sőt, ennek a legnagyobb a vitamintartalma, a benne lévő savak pedig serkentik a bélműködést és a belső elválasztású mirigyek tevékenységét, így idősek is bátran fogyaszthatják.

ribizli

A ribizlit nem csak mi szeretjük, de a levéltetvek is. Ezért nagyon fontos, hogy időben gondoskodjunk a védelméről. Fotó: Shutterstock

Így ültesd a ribizlit

A fekete ribizli jól tűri a hideget, közepesen melegigényes, így ne ültessük olyan helyre, ahol tűző napsütésnek van kitéve. Nagyon vízigényes növény, amelynek bőséges vízellátásáról egészen a szüretig gondoskodni kell. Ha nem öntözzük, idővel lombhullás következik be nála. Mivel nagyon korán virágzik, ügyeljünk rá, hogy ne kerüljön fagyzugos helyekre, hiszen akkor lefagyhatnak a virágai.


A ribizli gyökérzete sekélyen helyezkedik el a talajban, talajigényeit tekintve a középkötött, jó vízgazdálkodású, szerves anyagban gazdag, gyengén savanyú talajokat kedveli. Ha sövényként ültetjük, azzal képes lesz beárnyékolni a talajt, így jóval kevésbé lesz kitéve a kiszáradásnak. Ráadásul nyerünk vele egy csodálatos térelválasztót is a kertben, vagy a kerítésen történő átlátás gátlásában fog segíteni.

A ribizlit a tavasz első felében időszerű elültetni. Ha sövényt szeretnénk belőle, akkor hosszanti ültetőárokba telepítsük a töveket, körülbelül egy méteres tőtávolsággal. Nagyon fontos, hogy a telepítés előtt lássuk el a talajt tápanyagokkal, így érdemes érett marhatrágyát forgatni bele.

Az ideális ültetőgödör tövenként 70x70x70 centiméteres. Miután elültettük a ribizlit, alaposan öntözzük meg. A virágzásra áprilisig kell várni, míg a nyár elején már falatozhatjuk a finom gyümölcsöt.

A ribizli nem igényel túl sok törődést, de a metszést nem szabad elfelejteni, ha bőséges termést szeretnénk. Azonban nem kell hozzá több éves kertészeti gyakorlat, hiszen a ribizli metszése során ritkítani kell a túlságosan sűrűn növő fiatal vesszőket, míg az idősebb növények esetében a 4-5 éves vázágakat is le kell metszeni. Így a ribizli sokkal gyakrabban fogja majd ifjítani a vesszőit, és nem fog elöregedni, így a termése is állandó és bőséges lesz.

A telepítés évében fontos, hogy a dugványokat vágjuk vissza 10-20 cm-re, elősegítve a bokrosodást. Júniusban ezután végezzük el a hajtásválogatást, hogy a ribizli töve több napsütéshez jusson. Ehhez a termő ribizli vesszőit kell megritkítani, és azokat a vesszőket hagyjuk csak meg, amelyek egészségesek és a legtöbb termőrügy van rajtuk. Általában 4-5 hajtást érdemes meghagyni egy tövön.

A piros és fehér ribiszke termőgallyon terem, vagyis a hajtások 2-3 éves korukban teremnek a legszebben, ezért a metszésnél ezeket kell minél nagyobb számban meghagyni. Következő tavasszal enyhén metsszük vissza a meghagyott vesszőket, majd a harmadik év tavaszán 4-5 hajtásra ritkítsuk a töveket. Azonban amint bekövetkezik a lombhullás, egészen a talajszintig vágjuk vissza a vesszőket. Fontos, hogy soha ne legyen túlságosan sűrű a ribizli, és mindig távolítsuk el az idős, letermett vesszőket.

Így védd meg a ribizlit a levéltetvekkel szemben

Ha a ribizli levelei összesodródnak, pirosasra színeződnek, akkor ne betegséget keressünk a háttérben, hanem kezdjük el keresni rajta a levéltetveket. Fontos, hogy folyamatosan figyeljük a növényt, és így már a fertőzöttség elején nyakon tudjuk csípni a levéltetveket, mielőtt elszaporodnának, és teljesen tönkre tennék a ribizlit.

ribizli

A ribizli nem csak finom, de egészséges is. Azonban a metszéséről nem szabad elfeledkezni. Fotó: Shutterstock

A levéltetű apró termetű, de annál nagyobb károkat képes okozni. A levéltetvek szívó kártevők, vagyis a növényi nedveket szívják ki. A levéltetvek a táplálkozásuk során mézharmatot választanak ki. Ezt a hangyák nagyon kedvelik, így a levéltetvek támadásának első jele gyakran a hangyák jelenléte a növényeken.

Nagyon fontos, hogy előre készüljünk fel a támadásra, és még azelőtt permetezzük le a növényt, mielőtt az első levéltetű ráteszi a lábát. Ehhez használhatunk vegyszeres segítséget, de bevethetjük a természet erejét is.

A fokhagyma például sokat tehet azért, hogy a ribizli levéltetvek nélkül hozhassa gyümölcsét. Egy liter vízhez keverjünk 100 g összezúzott fokhagymát, majd forraljuk fel és hagyjuk kihűlni. Ezután már permetezhetjük is a növényt. De a csalánt sem csípik a levéltetvek. Vízzel leforrázva hagyjuk állni egy napig és már be is fújhatjuk vele a ribizlit.

Ezért egyél sok ribizlit

A ribizli nagyon finom gyümölcs, így amellett, hogy nyersen fogyasztjuk, tehetjük süteményekbe, készíthetünk belőle dzsemet, szörpöt és szószókat is. Ráadásul, mivel a ribizli energia- és cukortartalma igen alacsony, így nem kell attól tartani, hogy el fogunk hízni tőle. Savanykás íze miatt a nagy nyári melegben kiváló szomjoltó is.

A ribizli magas pektintartalma miatt segítségünkre lehet a különböző emésztési problémák esetében is, és igazi vitaminbomba, hiszen magas C-vitamin-tartalma mellett található benne B1-, B2-, B6-, valamint E-vitamin is. Emiatt kiváló hatással van bőrünkre és immunrendszerünkre egyaránt.

A ribizli dúskál antioxidánsokban, így segít megelőzni a különféle daganatos megbetegedéseket, de emellett kiváló méregtelenítő és vízhajtó is. A ribizli zsírjai a bőrben található zsírokhoz hasonlóak, így a bőr által könnyen felvehetők és leadhatók. Ezért a ribizliolaj kitűnő a száraz bőr ápolására is.

Érdemes tehát teret adni a ribizlinek a kertünkben.