A fokhagyma kiváló a lángosra vagy a pirítósra kenve, de levesként is sokan szeretjük, nem is beszélve arról, amit a sültekkel képes csinálni. Persze a vele járó illat sokszor visszatart bennünket, de abban azért egyetérthetünk, hogy igazán finom.

A fokhagyma az amarilliszfélék családjába tartozó gyógy- és fűszernövény, amelyik igazán nagyon egészséges, de nem csak fogyasztásra alkalmas. Számtalan, nagyon hasznos tulajdonsága van még ezen kívül, amellyel nagyon is érdemes tisztában lenni, hogy minden előnyét ki tudjuk használni.

Ráadásul akár otthon, a kertünkben is könnyedén megtermelhetjük, és ezzel nem csupán finom fokhagymát nyerünk, hanem a kertünk többi növénye is biztonságban érezheti magát a fokhagyma által nyújtott támogatás mellett. A fokhagyma tehát igazi szupernövény, amelyet megéri a kertben termeszteni. Ha pedig még jobban megismerjük, bővíteni tudjuk annak a sorát, amire használni tudjuk. És a kertben a fokhagyma termesztésére szánt sorokat is egyre bővíteni fogjuk.

A fokhagymáról röviden

A fokhagyma elő- és Dél-Ázsiában őshonos. Az ókorban varázserővel ruházták fel, míg a középkorban bíztak gyógyító és tisztító erejében. Sokan emiatt a fokhagyma gerezdjét amulettként hordták a nyakukban. A fokhagyma a hiedelem szerint távol tartja az ártó szellemeket, a vámpírokat és a pestis ellen is védelmet nyújt.

sok fokhagyma

A fokhagyma egészséges, finom, és még a vámpírokat is távol tartja. Fotó: Shutterstock

Azonban nem csak ezért szeretjük. Napi egy, esetleg két gerezd fokhagyma rengeteget tesz az egészségünkért. Először Louis Pasteur jegyezte le, hogy erős antibakteriális és gombaellenes hatása van. Később megállapították, hogy allicin nevű vegyülete ráksejtellenes tulajdonsággal bír. A fokhagyma azonban még rengeteg pozitív tulajdonsággal rendelkezik.

Van benne szénhidrát, fehérje és nagyon sok ásványi anyag. Emellett tartalmaz A-, B-, C- és E-vitamint. Erős antioxidáns hatása van, mely segítségével erősíti az immunrendszert. Azért sem lehet szó nélkül elmenni a fokhagyma mellett, mert nagyon jellegzetes az illata, melyet ha hozzáérünk, a bőrünk hosszú ideig megőriz. Jellegzetes illatát az ajoén nevű kéntartalmú anyagnak köszönheti.

A fokhagyma csökkenti a vérnyomást, baktérium-, vírus- és gombaellenes hatása van. Ezen kívül segíti az emésztést, bélféregűző hatása van, és segíti az epe- és a máj működését.


Rengeteg módon fel lehet használni, hiszen ízfokozó hatása miatt minden ételhez hozzáad. Gyakran használják levesek, főzelékek, saláták, sültek, vadhúsok ízesítéséhez. A jó kolbász elképzelhetetlen fokhagyma nélkül, de a reggeli pirítós is fokhagymával vastagon megkenve az igazi.

De nem csak a főzésben, a gyógyszeriparban is alkalmazzák, elsősorban antimikrobiális hatásai, vérhígító és vértisztító hatása miatt. Vírus-, baktérium- és gombaölő hatása külsőleg és belsőleg is bizonyított.

Így ültess fokhagymát

A fokhagymát általában tavasszal szoktuk elültetni, de van őszi fokhagyma is, amely ráadásul a tavaszi társánál jóval nagyobbra képes nőni, de hogy valami rosszat is mondjunk róla, sajnos kevesebb termést hoz.

A nemesített fokhagyma vetőmag csírázási aránya sajnos nagyon alacsony, így a fokhagyma szaporítása dughagymáról történik. A tavaszi fokhagyma ültetési mélysége 5-6 cm. A fokhagyma nem túl igényes a földjét illetően, öntözni is csak száraz idő esetén kell. A fokhagymát gerezdekre szedve tudod ültetni. Mindig a szár résszel lefelé ültesd a gerezdeket. Arra is ügyelni kell, hogy mindig egészséges gerezdek kerüljenek elültetésre. A gerezdek között hagyj 10 centiméter tőtávolságot, a sorok között pedig 30 cm sortávolságot. Folyamatosan gondoskodj a gyomok eltávolításáról.

fokhagyma gerezd egész

Ne csak együk, számtalan módon fel tudjuk még használni. Fotó: Shutterstock

A fokhagyma termesztése során szükség van talajtakarásra, ha meg akarod védeni télen is. Ehhez szeptember elején vess zabot a fokhagyma ágyásába, hiszen amint jön a hideg, a zab el fog száradni, és kitűnően be fogja takarni a fokhagymát.

A legtöbb fokhagymafajta idővel fás magszárat hoz, amit célszerű levágni, hogy a növény ne pazarolja a felmagzásra az energiáit. Ezáltal ugyanis jóval kisebb fejű fokhagymát tudsz betakarítani.

Erre is jó a fokhagyma

Azonban a fokhagyma még nagyon sok titkot rejt. Kiválóan védi a növényeinket, és persze bennünket is, és nem csak akkor, ha elfogyasztjuk. Ismerkedjünk meg vele, és próbáljuk meg minél jobban kihasználni azt, hogy ennyire sokoldalú.

1. Használd a kertben

A fokhagyma, mivel kiváló gomba- és rovarölő hatása van, kiváltható vele jó néhány, a  környezetre káros növényvédő és gombaölő szer. Ehhez elég, ha elültetjük a megvédeni kívánt növény mellé, vagy ha a belőle készített főzettel megpermetezzük azt.

2. Aki a rózsát szereti

Ha meg akarjuk védeni a rózsát a különféle kártevőkkel és betegségekkel szemben, sőt, azt szeretnénk, hogy még szebben illatozzon, ültessünk fokhagymát a töve köré.

3. Tűnj el, lisztharmat!

A lisztharmattal fertőzött növényeket permetezzük le fokhagymából készült főzettel. Ehhez aprítsunk fel 5 gerezd fokhagymát és öntsük le 1 liter forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni 24 órán keresztül, majd szűrjük le, és hígítsuk fel 3 liter vízzel. Ezután a lehűtött főzetet öntsük szórófejes palackba, és permetezzük le vele a beteg növényeket.

4. Egy igazán gyümölcsöző kapcsolat

A gyümölcsfák köré ültetett fokhagyma segít csökkenti a kártevők és betegségek kockázatát. Az őszibarackot képes megvédeni a levélfodrosodástól, de minden gyümölcsfa hasznára lehet ezzel a csodás képességével.

5. A vakond ellen is hatásos

Ha az egész, vagy összezúzott gerezd fokhagymát beledobjuk a vakond járataiba, nem fogja kölcsönkérni a kenyérpirítót, hogy csodás pirítóst készítsen magának reggelire, hanem inkább fejvesztve fog elmenekülni onnan. De paprikával megerősítve a vakond mellett még a nyulakat, az egereket és a  patkányokat is képes elűzni. Így hát érdemes elültetni, hiszen nagyon finom, és ezen kívül sok segítséggel hálálja meg, hogy helyet adtunk neki a kertben.