A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén idén is azzal a ritka ténnyel szembesültek a szakemberek, hogy egy parlagi saspár a saját három fiókája mellett egy egerészölyv-fiókát is nevel. Ez azért rendkívüli jelenség, mert a parlagi sasok számára az egerészölyv zsákmányállatnak számít.

A KMNPI munkatársai a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembereivel együtt parlagi sas fiókákat gyűrűztek a szokásos mintaterületen. Tizenhét fészekhez látogattak el, és az egyikben meghökkentő meglepetés várta őket. A korábbi drónos ellenőrzések alapján tudták, hogy a fészekben három tojás volt. A gyűrűzés előtt ismét készítettek drónos felvételeket, ezeken azonban már négy fióka látszott.

Az egyik szakember felment a fészekhez, és lehozta a négy sértetlen fiókát, melyek közül három parlagi sas volt, egy azonban egerészölyv.


De hogyan kerülhetett az idegen madár a fészekbe? A szülők minden bizonnyal tápláléknak szánták azt a saját fiókáik számára. Hogy mégis életben maradt, ráadásul a parlagi sasok fel is nevelték, ahhoz nagyon sok speciális körülménynek kellett összejönnie. Ilyesmire ugyanis nagyon ritkán van példa. Az MME által az elmúlt harminc évben elvégzett tízezer fészekellenőrzés során mindössze hét alkalommal találtak élő egerészölyv-fiókát parlagi sasok fészkében.

A parlagi sasfiókák már bizonyára nagyobbak lehettek, amikor valamelyik szülő táplálékul hozta nekik a szintén fejlettebb egerészölyv-fiókát, ugyanis amikor még picik a fiókáik, akkor a szülőmadarak apró darabokra szedik szét nekik a prédát. Később már egészben is odaadják nekik, hogy gyakoroljanak. Itt azonban valamilyen külső körülmény, hirtelen időjárás-változás vagy egyéb zavarás történhetett, mert a szülők nem figyeltek arra, hogy utódaik megeszik-e a prédát.

Szerencsés véletlen folytán az egerészölyv-fióka sértetlenül került a fészekbe, így amikor később megéhezett, hangosan kérte a táplálékot. És mivel az egerészölyvek és a parlagi sasok fiókáinak táplálékkérő hangja a megtévesztésig hasonlít egymásra, valamint a kinézetük is hasonló – bár az egerészölyvek mérete jóval kisebb –, a parlagi sas szülők a kérést meghallották, és ugyanúgy kezdték etetni az idegen fiókát is.

A történet további érdekessége az, hogy Dévaványán nemcsak hogy tavaly is történt egy ilyen eset, de idén is ugyanaz a parlagi saspár nevel egerészölyv-fiókát, csak a helyszínben történt változás, most ugyanis egy másik fészekben költöttek.

Forrás: www.kmnp.hu

Indexkép: Facebook-bejegyzés