A világ növénytermesztése – főleg a klímaváltozás miatt – egyre nagyobb veszélyekkel kénytelen szembenézni, amelyek csökkentik az elérhető termésmennyiséget, miközben a fogyasztói igények folyamatosan növekednek.

Mivel az eddigi termesztési módszerekkel egyre nehezebb fékezni az globális termés csökkenését, további újításokra van szükség ahhoz, hogy a mezőgazdaság fokozottan ellenállóvá válhasson a klímaválsággal szemben. Ennek megvalósítása érdekében világszerte óriási feladat hárul az agrárkutatásra.

A közelmúltban egy nagyon érdekes agrotechnikai újításról számoltak be: német növénytermesztők és kutatók „Diarnika" néven egy újszerű kísérleti projektet indítottak el, amelynek keretében a szóját és a gabonát sávosan azonos táblába vetik. A vetés történhet egyszerre vagy időben eltoltan, a két növény igényeinek megfelelően.

A módszer legnagyobb előnye, hogy a növénytakaró hosszabb ideig fedi a talajt, és így a talajművelés költségei csökkenthetők.


Ezen túlmenően a szója és a gabona együttes termesztése javítja a víz- és tápanyag-felhasználás hatékonyságát, valamint növeli az  együttes hozamot. A kettős termesztés hatékonyságát illetően folyamatosan konzultálnak az adott körzet termelőivel, hogy a kutatási eredményeket a lehető leggyorsabban át lehessen ültetni a gyakorlatba.

A projektet egyelőre 2027-ig tervezik folytatni, és az első évek eredményeitől függően döntenek annak továbbfejlesztéséről vagy esetleges módosításáról. A német szövetségi agrárminisztérium az első szakaszban 750.000 euró támogatást biztosít a végrehajtásához.

Forrás: agrarheute.com

Indexkép: Shutterstock